Anasayfa Haber Barış anlaşmasından sonra binlerce gerilla silah bıraktı

Barış anlaşmasından sonra binlerce gerilla silah bıraktı

Paylaş

Kolombiya’da FARC ile yapılan barış anlaşması kapsamında 4 bini aşkın gerillanın silah bıraktığı açıklandı. Silah bırakan FARC’lılar, ‘Yeşil Bölge’ye yerleştiriliyor.

Kolombiya’da hükümet ile Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) arasında yapılan barış anlaşması kapsamında binlerce gerilla silah bıraktı. Dört binin üzerinde FARC üyesinin barış süreci için oluşturulan Yeşil Bölgelere geçiş yaptığı Kolombiya hükümeti tarafından açıklandı.

farc

Kolombiya’da uzun yıllardır toprak reformu için mücadele eden FARC gerillaları, barış anlaşması kapsamına silah bırakıyor. İmzalanan anlaşma ile birlikte nihai barışı sağlamak üzere 4 bin 329 kişinin Yeşil Bölge’ye giriş yaptığı açıklandı. Hükümetin kurduğu Barış Komisyonu tarafından yapılan açıklamada toplamda 6 bin 300 gerillanın silah bırakacağını söyledi. FARC, anlaşma kapsamında siyasi partiye geçiş yapacak.

GERİLLALAR İÇİN ‘YEŞİL BÖLGELER’

Yeşil Bölgeler, barış anlaşmasının somutlaşması ile birlikte gerillaların bundan sonraki süreçte geçici olarak kalacağı yerler olarak planlandı. FARC üyeleri Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kurulan silah bırakma alanından geçtikten sonra silahsız olarak kamp alanında girip üniformalı olarak kalabiliyor. Kamp alanının içinde iki BM gözlemcisi de bulunuyor.

Kampın dışındaki çemberde ise üniformalı girişin yasak olduğu daha büyük bir bölge bulunuyor, burada resepsiyon ve FARC gerillası olmayan ama sürecin parçası olan kuruluşlar, kişiler ve görevliler için konaklama yerleri var. Çemberin en dışında ise Kolombiya ordusunun ve polisinin kampları bulunuyor.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Guerrilleros d @FARC_EPueblo del Bloque Sur ahora a su paso por Solano, población del Putumayo camino a ZVTN

FARC KOŞULLARA TEPKİLİ

Kolombiya hükümetinden gelen açıklamanın aksine FARC’ın başmüzakerecisi Rodrigo Londoño, yaptığı açıklamada Yeşil Bölgeler’de koşulların çok kötü olduğunu ve inşaatın tamamlanmadığını söyledi. Londoño: “Bu yerde ne elektrik ne su ne mutfak ne de başka bir şey var. Koşullar çok kötü ve sadece iki iş makinesi çalışmakta. Bölgeye geçen arkadaşlarımızın kampı inşa etmeleri için gerekli malzeme bile yok” sözleri ile hükümeti eleştirdi.

(HABER: Gazete DUVAR)

farc1 farc farc3 farc2 farc

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here