Anasayfa Haber Barış Bloku: 17 Eylül Mitingi Çağrısı Tekçi Zihniyetin Ürünü

Barış Bloku: 17 Eylül Mitingi Çağrısı Tekçi Zihniyetin Ürünü

Paylaş

Barış Bloku 14 sivil toplum kuruluşunun (STK) çağrısıyla yarın yapılması planlanan ‘Teröre karşı bayrağını al da gel’  mitingine katılmayacak.

14 STK adına miting açıklamasını yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu eleştiren Barış Bloku yapılması gerekenin barış mitingi olduğunu vurguladı, yapılan çağrıyı sorumsuzluk örneği olarak niteledi.

“Hisarcıklıoğlu ‘Sorumluluk duygusuyla hareket edilmelidir’ diyor. Fakat yaptığı çağrının, tüm toplumun alabildiğine kutuplaştırılmaya çalışıldığı, karşılıklı acımasız bir çatışmaya sürüklendiği, Kürtlere yönelik linç kampanyalarının kışkırtıldığı böyle bir dönemde nasıl bir sorumsuzluk örneği olduğunun farkında mıdır acaba?

90’ların genelkurmayı

Barış Bloku mitingteki bayrak vurgusunu da eleştirdi.

“Hisarcıklıoğlu yaptığı çağrıda, tüm Türkiye’ye “bayrak asma” çağrısı  yapıyor. Bu çağrı bize 90’lı yılların genelkurmay başkanlarının söylemini hatırlatıyor. Toplumsal sorunların bayrak fetişizmiyle çözülebildiği daha dünyanın hiçbir yerinde test edilmemiştir.

“Hisarcıklıoğlu’na sesleniyoruz; Türkiye değil, halkların barış içinde birlikte yaşama koşulları tehdit altındadır. Demokrasi ve insan hakları tehdit altındadır. Toplumların birlik ve bütünlüğü ancak ve ancak farklılıkların ötekileştirilmediği toplumlarda sağlıklı ve kalıcı olabilmiştir. Siz çağrınızda devletin 90 yıllık tekleştirici zihniyetiyle bir çağrı yapıyorsunuz. Bunun çözüm olmadığını, olamayacağını 90 yıllık toplumsal yaşam pratiğimiz öğretemedi mi?

Barış mitingi

“Gerçekten barıştan, demokrasi ve insan haklarından yanaysanız, gerçekten toplumsal yaşamın bütünlüğü ve esenliğinden yanaysanız sizi bu çağrınızı geri almaya  ya da tüm toplumsal kesimlerin özgürce kendini ifade edebileceği formatta bir barış mitingi çağrısı yapmaya davet ediyoruz.

“Böyle bir çağrı yapmış olsaydınız emin olun biz de destek verirdik.”

Çağrıcı örgütler

Miting çağrısında bulunan sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri şöyle: Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD),Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİYE KAMU-SEN), Türkiye Barolar Birliği (TBB),Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB),Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB). (YY) bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here