Anasayfa Haber Barış Bloku’ndan Gürsoy: Ellerin Tetikten Çekilmesi İçin Öcalan Konuşmalı

Barış Bloku’ndan Gürsoy: Ellerin Tetikten Çekilmesi İçin Öcalan Konuşmalı

Paylaş

Barış Bloku’ndan Gençar Gürsoy, “30 yıldır silahlı mücadele yürüten örgüte bizim söz geçirmemiz mümkün değil. Örgütün tepesindeki kişi devletin elinde. Öcalan’ı konuşturun, talep ondan gelsin, ancak o zaman bu eller tetikten çekilir” dedi.

Gürsoy, AKP iktidarının erken seçim için polis, asker ölüleri üzerinden oy devşirmeye çalıştığını belirterek “Bu mantık geçerliliğini koruduğu sürece hiçbir adım atılamaz. Bu sadece bir seçim yatırımına değil, ülkenin geleceğini karartacak bir sürece evrilir” dedi.

Suruç patlamasından bu yana süren çatışma ortamı gittikçe yükseliyor. Sadece bugün Şırnak’ta beş asker öldü, Sultangazi’de karakola yapılan silahlı saldırıda biri saldırgan, biri polis iki kişi öldü. ABD Konsolosluğu’na silahlı saldırı gerçekleşti.

Aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yanında toplamda 90 parti, sivil toplum örgütü, sendika ve meslek örgütünden oluşan Barış Bloku adına Gençay Gürsoy bianet’e konuştu.

Meclis gündemine gelmeli

Gürsoy, bu aşamaya gelen bir ortamda barış görüşmelerinin mümkün olmayacağını belirterek  dün Bakırköy’de Barış Bloku’nun yaptığı Barış Mitingi’nde hem kendisinin hem de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Bir gün bile ertelenmeden herkes elini tetikten çekmelidir” sözlerini hatırlattı.

“30 yıldır silahlı mücadele yürüten örgütün bir hiyerarşisi var. Biz günde 100 defa da söylesek, silahlı bir örgüte söz geçirmemiz mümkün değil. Örgütün başındaki kişi de devletin elinde. Onu konuşturun, talep ondan gelsin. O zaman bu eller tetikten çekilir. Ancak tek başına bu da yetmez, devlet sokakta durmaksızın Kürt siyasetçilerini tutuklarsa, güvenlik güçleri demokratik hakkını kullanmak isteyen herkese şiddetle karşılık verirse bu da olmaz.

“Blok olarak bizim muhatabımız devlet yani hükümettir. Devletin elindeki imkanları sonuna kadar kullanması lazım. Dünya örneklerini gözden geçirdiğimizde görüyoruz ki yıllarca silahlı mücadele veren örgütlerin adım atmasının belli yöntemleri var. Yani ondan tek başına silahları bırakmasını beklemek hayalperestlik. Bu İrlanda, İspanya, Güney Amerika’da da böyle oldu. Yapılacak şey hızla bu meseleyi meclis gündemine getirmek. HDP ve CHP’nin böyle bir adımın atılmasına yardımcı olacaklarından eminim, halk ise zaten hazır, savaş ve cenaze istemiyor.” (NV)

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here