Anasayfa Haber Barış elçisi Doğan’ın sağlık durumu ciddi

Barış elçisi Doğan’ın sağlık durumu ciddi

Paylaş

Barış için Avrupa’dan Türkiye gelen ve AKP’nin Cemaatle birlikte Kürt siyasi hareketine yönelik başlattığı operasyonlar kapsamında tutuklanan Barış Grubu üyesi Aysel Doğan’ın yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı Ankara’ya sevk edildi. Doğan’ın ameliyat edilmesi beklenirken, Doğan’ın ablası Menşure Doğan, kardeşinin hastalığının doktorların tutumundan dolayı geç fark edildiğini söyledi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı 1999 yılında yaptığı çağrı üzerine Avrupa’dan gelen ve KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Barış Grubu üyesi olan Aysel Doğan, kaldığı Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden, doktorlar tarafından 2 aydır teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Onkoloji bölümüne sevk edildi. AKP hükümetinin Nisan 2009 tarihinde Kürt siyasi hareketine karşı başlattığı ve binlerce Kürt siyasetçinin gözaltına alınıp tutuklandığı operasyonlar kapsamında tutuklanan Doğan, KCK tutuklanmaları çerçevesinde içeride tutulan sınırlı sayıdaki tutsaktan biri olarak halen içeride tutuluyor.

‘Tehdit ve baskılara karşı Almanya’ya giti’

Yaşamının 17 yılının çeşitli tarihlerde Türkiye cezaevlerinde geçiren Doğan, ilk tutuklanması Ankara’da öğrenim gördüğü Gazi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1980 askeri faşist darbesinde yaşadı. Yıllarca cezaevinde kaldıktan sonra, 1991 genel seçimlerinde Dersim’de bağımsız aday oldu ve Dersim’de en çok oy alan aday oldu. Fakat Doğan, dönemin anti-demokratik seçim yasası yüzünden parlamentoda yer almadı. Seçimlerin ardından yürüttüğü siyasi çalışmalar nedeniyle baskı ve tehditlerle karşılaşan Doğan, daha sonra Almanya’ya iltica ederek, çalışmalarını orada sürdürdü.

Barış için yaşamının 10 yılını cezaevinde geçirdi

Daha sonra 1999 yılında, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine, 2. Barış Gurubu üyesi olarak Avrupa’dan gelen heyet içerisinde yer aldı. Doğan, Türkiye’ye adım attığı gibi grup üyeleriyle birlikte tutuklandı. On yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu süreçte Malatya ve Elbistan hapishanelerinde kalan Doğan, 2009 yılında hapis cezasını tamamladıktan sonra yeniden memleketi Dersim’de Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’nin kurarak dernek bünyesi altında çalışmalar yürüttü. Doğan, kurduğu dernek bünyesinde katıldığı eylem ve etkinlikler nedeni ile AKP hükümetinin başlattığı KCK operasyonunda gözaltına alınarak 28 Eylül 2011 tarihinde çıkarıldığı Malatya Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı. Bir yıllık tutuklu yargılanmanın ardından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Doğan, Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde 2012 yılı sonbaharında PKK ve PAJK tutsakları tarafından Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi için başlattıkları ölüm orucu eyleminin ikinci ekibinde yer aldı. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kapatılmasının ardından 2014 yılında Yargıtay’da görülen Doğan’ın davası, yeniden örgüt üyeliğinden yargılanması talebiyle bozuldu. Yargıtay Aysel Doğan’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine de hükmetmesine rağmen Doğan 4 yıldır KCK operasyonları kapsamında tutuklu bulunuyor. AKP ve Cemaatin ortaklaşa düzenlediği birçok KCK operasyonu boşa çıkarılırken, Ağrı ve Doğan’ın da yargılandığı Erzurum’daki iki dosya alelacele yerel mahkemelerde karara bağlandığı için tutsaklıkları devam etti. Yaşamının büyük bölümünü cezaevlerinde ve sürgünde geçiren ancak mücadele etme azminden her hangir bir şey kaybetmeyen Doğan’ın zaten kötü olan sağlık koşulları cezaevi koşullarında daha da kötüleşti.

‘Hasta olsa bile hastalığını söylemeyen bir kişi’

Aysel Doğan’ın ablası Menşure Doğan, kardeşinin zaten uzun süredir sağlık sorunları bulunduğunu ancak kendisinin bunu gündeme getirmediğinin altını çizerek, “Hasta olsa bile hastalığını söylemeyerek, kendisini öne çıkarmak istemiyor. Kardeşim bu kadar ağır hasta tutsağın olduğu bir yerde kendi durumunu gündeme getirmek istemiyordu” dedi. Abla Doğan, kardeşinin yaklaşımını, “Bize de hep ağır hasta tutsaklara ulaşmamızı istedi. Hasta olduğunu söylemedi. Bu düzeyde hasta olduğunu bizde bilmiyorduk. Bizde hastalığını vücudunda çıkan kitle sebebi ile öğrendik” şeklinde konuştu.

‘Doktorların tutumu yüzünde hastalığı geç fark edildi’

Girdiği açlık grevleri nedeni ile hastalığının ilerlediğini tahmin ettiğini söyleyen abla Doğan, hastalığının ilk belirtilerinin diş ağrısı kendisini dışa vurduğunu söyledi. Kardeşinin dişi tedavisi için hastaneye götürülürken hem askerlerin hem de doktorların tutumlarından dolayı hasta olduğu halde bir daha hastaneye gitmediğini aktardı. Doğan, hasta tutsaklara ilişkin devletin tutumunun bu şekilde devam edeceğini ve bir kurala dönüştürmeye çalışıldığını belirterek, “Hasta tutsaklara bu şekilde yaklaşım zulümdür, işkencedir” şeklinde tepki gösterdi. Abla Doğan, kardeşinin hastalığının doktorların tutumundan dolayı geç fark edildiği bilgisini paylaştı. Doğan, kardeşi şahsında genelde ağır hasta tutsak özelde ise tüm tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Onkolojine sevk edilen Aysel Doğan’ın vücudundaki kitle nedeniyle önümüzdeki hafta ameliyat olması bekleniyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here