Barış İçin Akademisyenler, Tahliyeleri Hep Bir Ağızdan “Barış” Diyerek Karşıladı

Paylaş
Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdikleri için yargılanan dört akademisyen Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ‘un tahliyeleri adliye önünde sevinçle karşılandı.

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün de duruşmasının görüldüğü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi karşısında bugün bir çok kesimden insanın “Adalet şöleni” adı altında dayanışma için bir araya gelmişti.

Kararın ardından Barış İçin Akademisyenler adına yapılan açıklamayı hep bir ağızdan okudular. Barış talebinin takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceklerini vurguladılar.

“Hiç tutuklanmamalılardı”

Barış için Akademisyenler imzalı açıklamada öne çıkan ifadeler şöyle:

“Bizler gibi ‘Bu suça ortak olmuyoruz’ başlıklı bildiriye imza atarak haklı barış talebini dile getiren, ama son derece haksız ve hukuksuz şekilde haklarında önce yakalama ve gözaltı, sonra da kaçma ve saklanma şüpheleri olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılan dört dostumuzu birazdan geri alacağız. Evet, elbette mutluluğumuzun tarifi yok onlara kavuşacağımız ve barış yolumuzda birlikte yürümeye devam edeceğimiz için çok heyecanlıyız. Ve fakat olması gereken buydu, onlar zaten hiç tutuklanmamalıydı, hiç yargılanmamalıydı, bunun da farkındayız.

“Bugünkü kararı büyük ve kapkaranlık yanlıştan dönme çabası olarak okuyoruz. Bunun devamında, Barış İçin Akademisyenler imzacıları hakkında açılmış tüm idari ve adli soruşturmaların düşürülmesi gerekmektedir. Talebimiz budur, mücadelemizin bir yanı da bu yönde olacaktır.

“Barışı var etme derdindeyiz”

“Şu ana kadar anlaşılmış olması gereken bir hakikati burada yinelemekte fayda görüyoruz: Bizlerin kaçma, göçme, saklanma gibi bir niyeti, çabası veya derdi yok ve olmayacak. Bizler doğduğumuz, büyüdüğümüz, yaşadığımız yerlerden kaçma derdinde değil, bu topraklarda bir türlü var edilemeyen barışı var etme, büyütme ve yeşertme derdindeyiz.

“Çalıştığımız, araştırma yaptığımız üniversitelerin toplum için ve toplum yararına bilimsel bilgi üreten, kimliğine, cinsiyetine, cinsel yönelimine bakmadan insandan yana, hep yaşamdan ve doğadan yana tavır alan, aksi bir yaklaşım nereden gelirse gelsin sorgulayan, dönüştürmeye çalışan yerler olması için emek vereceğiz.

“Dört kişiden fazlayız”

“Dört kişiden fazlayız, birazdan kavuşacağımız dört dostumuzla daha da güçlü ve kararlıyız.

“Barış talebimizin takipçisi olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklara barış, adalet, demokrasi ve eşitlik gelmesi için sözümüzü söylemeye, mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.” (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here