Anasayfa Haber Barış mitinginin olduğu gün canlı bombaların Ankara’da olduğunu istihbarat biliyordu.

Barış mitinginin olduğu gün canlı bombaların Ankara’da olduğunu istihbarat biliyordu.

Paylaş

Ankara katliamından 4 saat önce Orduevi’nde ‘canlı bomba’ alarmıAnkara’da yaşanan katliamı, devlet istihbaratının daha önceden bildiğine dair dikkat çekici bilgiler ortaya çıkarken, DİHA’nın ulaştığı askeri ve sivil tanıklar bu iddiaları doğruladı. Çankaya bölgesinde bir lojmanda yaşayan askeri bir kaynak, patlama sabahı “canlı bomba” gerekçesiyle lojmana giriş çıkışların yasaklandığını belirtirken, yaklaşık 2 aydır Gazi Orduevi’nde çalışan işçilerin araçları ise patlama sabahı saat 06.50 sıralarında askerler tarafından “Ankara’da büyük bir patlama olacak” gerekçesiyle Orduevi’ne alınmadı.

Ankara’da 100 yurttaşın katledildiği bombalı saldırıya ilişkin her geçen gün ortaya çıkan bilgiler, devlet istihbaratının katliamdan haberdar olduğu iddialarını güçlendiriyor. Patlama istihbaratının 3 gün önceden MİT tarafından alındığı iddiaları, DİHA’nın ulaştığı kimi tanıklarının ifadeleriyle güçlenirken, söz konusu tanığın anlattıklarına göre Ankara’da bulunan askeri alanların patlama olacağı istihbaratına sahip olduğuna işaret ediyor.

Lojmanlarda ‘canlı bomba’ alarmı

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Çankaya bölgesindeki bir askeri lojmanda yaşayan bir askeri kaynak önemli iddialarda bulundu. Söz konusu kaynak, patlamanın yaşandığı günün sabahı saat 07.30 sularında askerlerin lojmanların kapılarını tek tek çalarak, lojmanlardan giriş ve çıkışların yasaklandığını uyarısında bulunduğunu söyledi. Kaynak, askerlerin ikinci bir emre kadar dışarıdan gelen misafirlerin de içeri alınmayacağını kendileriyle paylaşarak, buna gerekçe olarak da, “Kızılay’da iki tane canlı bomba dolaşıyor” bilgisi gösterildiğini söyledi.

Orduevinde canlı bomba önlemi

Yine bir süredir Orduevinde çalışan bir başka tanığın söyledikleri de askeri kaynağın iddialarını güçlendirdi. Yaklaşık iki aydır Gazi Orduevi’ndeki inşaat işinde çalışan Sefer E. adlı bir işçi de, patlama sabahı saat 06.50 sularında Orduevinde tanık olduğu dikkat çekici “bomba” hareketliliği aktardı. Sefer E., işçiler ve sivil araçlarla birlikte uzun süredir Orduevine rahatlıkla giriş-çıkış yaptığını ancak katliamın yaşandığı 10 Ekim Cumartesi günü saat 06.50’de “bomba ihbarı olduğu” gerekçesiyle sivil araçlarının içerini alınmadığını aktardı.

Asker: Büyük bir patlama olacak

Sefer E., katliamın yaşandığı günün sabahına Orduevi girişinde askerlerle arasında geçen diyalogu şöyle anlattı: “Biz 45 gündür Gazi Orduevi’ne arabamızla girebiliyoruz. Daha önceden kimlik bilgilerimizi verdik, GBT yaptırdık zaten. Rahatlıkla girip çıkıyorduk. 10 Ekim günü sabah saat 06.50’de içeriye girmek istedik. Askerler bizi bırakmadı. Sonra bir uzman çavuş geldi. ‘Sana zahmet arabanı Orduevi’nin dışında bir yer var oraya park et’ dedi. Uzman çavuş bizi tanıyor, bizde onu. ‘Komutanlıktan, üst düzeyden emir var; hiçbir sivil aracı içeri almayacağız’ dedi. ‘Niye almıyorsunuz’ dedik. Uzman çavuş, ‘Ankara’da büyük bir patlama olacak’ dedi. ‘Biz de ne patlaması’ dedik. ‘Yok ya öyle böyle değil. Ankara’da çok büyük bir patlama olacak’ dedi. Biz sonra birkaç arkadaşı iş başı yaptırdık. Saat 09.00 gibi Orduevi’nden çıktık. Gençlik Parkı’nın oradan mitinge gidiyorduk ki büyük bir patlama oldu.”

Sefer E., kendisinden başka arkadaşlarının da bu olaya ve konuşmalara şahit olduğunu söyledi. Ayrıca, Sefer E. tanık arkadaşlarıyla birlikte katliama ilişkin soruşturma dosyasında ifade verebileceğini ifade etti.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here