Anasayfa Dergi Dosya Barış Süreci Kronolojisi

Barış Süreci Kronolojisi

Paylaş

Resmen 2013 Newroz’unda  başlayan Barış Sürecine dair önemli gelişmeleri ve resmi açıklamaları gün gün alttaki kronoloji çalışmamızda bulabilirsiniz. Kronoloji güncel gelişmeler eşliğinde düzenli olarak güncellenecektir. Bu çalışmayı oluştururken İMC TV, Al Jazeera Türk, Wikipedia, bianet, Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi, İrfan Aktan’ın kronolojisi ve çeşitli kaynaklardan faydalanılmıştır.

19 Temmuz 2015

PYD Eş Başkanı Salih Muslim, “25 Haziran Kobanê saldırısı büyük bir plandı ve bu planda politik düzeyde ya da farklı bir düzeyde kesin olarak Türkiye’nin parmağı var. Saldırılar Türkiye üzerinden yapıldı, cephaneler Türkiye üzerinden geçirildi,” dedi.

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, çözüm süreci konusunda yeni hükümetle sürecin yeniden hız kazanacağını savundu.

17 Temmuz 2015

HPG, Türk ordusunda hareketlik artışının sürdüğünü, Kürdistan doğasına yönelik katliam uygulamalarını da başta Botan olmak üzere birçok alanda orman yangınları biçiminde sürdürdüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm sürecinin bitmediğini söyleyerek “Koalisyon olacaktır ve o parti ile mutabakata varılan çerçevede süreç işleyecektir. Bunun ismi başka bir şey olabilir ama biz sürecin muhtevasına, ruhuna sadığız,” dedi.

15 Temmuz 2015

Koalisyon görüşmelerinin üçüncü turunda AK Parti HDP’yi ziyaret etti. Görüşmede koalisyon görüşmelerinden çok çözüm sürecinin masaya yatırıldığı öğrenildi. HDP, AK Parti Heyetine Demokrasi, Adalet, Barış başlıklarını içeren bir belge sundu. İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, hiçbir hükümet arayışının barış ve çözüm sürecinden bağımsız yürütülemeyeceğini söyledi.

Cudi dağındaki ormanlık alanda başlayan ve 5 binden fazla meyve ağacının yanmasına, çok sayıda canlının yaşamını yitirmesine neden olan yangın başladıktan 3 gün sonra söndürülebildi. Çalışkan Hudut Taburu’ndan atılan havan toplarının neden olduğu ileri sürülen yangına müdahalenin yetersizliği eleştiri konusu oldu.

14 Temmuz 2015

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yazılı açıklamada bulunarak, PKK lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulanmasına tepki gösterdi.

İHD Diyarbakır/Amed Şubesi, 2015 yılının ilk 6 ayında bölgede yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, bu süre zarfında 6 bin 912 hak ihlali yaşandığına yer verildi.

İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan, heyete uygulanan İmralı yasağı ile ilgili olarak “Muhtemelen devletin kafasında, süreç ile alakalı yeni bir format tartışması var. Fakat bu yeni formatın nasıl olacağı konusunda bir bilgimiz yok. Muhtemelen bunu Sayın Öcalan’a ifade ediyorlar ama Sayın Öcalan buna karşı çıkıyor olabilir.” dedi.

12 Temmuz 2015

Ardahan’ın Göle İlçesi’nde belediyeye ait araca saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda HDP’li oldukları ileri sürülen ve gerilla babası olduğu belirtilenler arasında 65 yaşındaki Kanber Morkoç hayatını kaybederken, Sabri Morkoç ve Altan Akın yaralandı. Valilikten yapılan ilk açıklamada saldırının PKK tarafından yapıldığı bildirildi ve ana akım medyada bu yönlü haberler yaptı.

11 Temmuz  2015

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı’nın 2,5 yıldır sürdürülen ateşkesle ilgili açıklamasında “Özgürlük Hareketimiz artık ateşkes tutumunun istismar edilmesini kabul etmeyecek, oyalama yaparak Kürt sorununu çözümsüz bırakan politikalara karşı da tutumunu koyacaktır. Artık sabırlı ve makul tutumumuzu istismar edenlere ve oyalama politikası yürütenlere hiçbir biçimde müsaade edilmeyecektir,” dendi. Baraj ve kalekol inşaatlarıyla devletin “Kürdistan’ı insansızlaştırmak istediği” iddiasına yer verilen açıklamada, Kürt siyasi hareketine dönük tutuklamalara da değinildi.

3 Temmuz 2015

İmralı Heyeti, koalisyon tartışmalarında çözüm sürecinin bitirilme koşulunun pazarlık konusu yapılmasının barış için “alarm zillerinin” çalmasına neden olduğunu belirtti. Heyet, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve çözüm sürecinin yeni oluşacak hükümette bir devlet politikası olması gerektiğini belirtti.

27 Haziran 2015

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, “Kalıcı bir barışın sağlanması için Sayın Öcalan’ın özgür olması gerekir. Mandela olmasaydı Güney Afrika’da hiç kimse halklar arasında barışı sağlayamazdı. Aynı şekilde Abdullah Öcalan olmadan da hiç kimse Türkiye’de kalıcı bir barışı sağlayamaz,” dedi.

26 Haziran 2015

Selahattin Demirtaş, “Ortada yarım kalmış bir çözüm süreci var. Kaldığımız yerden değil yeniden başlayalım, şeffaflaştıralım, parlamentoyu dahil edelim. Eşit şartlarda görüşmeler sağlansın. Gözlemci heyetin katılacağı bir süreç işletilsin, alınan kararlar parlamentoya getirilsin ve yasallaştırılsın. Akabinde silahsızlanmaya gidilsin, iç barış sağlansın,” dedi.

25 Haziran 2015

IŞİD’in Kobanê’ye saldırısı sonucu çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 206 kişi yaşamını yitirdi, 300’den fazla kişi yaralandı. Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçtiği ve YPG’nin Rakka’ya doğru ilerlediği dönemde gerçekleşen bu saldırıda IŞİD’lilerin kontrollü bölgelere nasıl sızdığı çokça tartışıldı. Türkiye üzerinden geçme ihtimali ve saldırı sonrası yaşanan çatışmadan kaçan IŞİD’lilerin Türkiye’ye sığındıkları iddiaları gündeme geldi.

23 Haziran  2015

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Abdullah Öcalan üzerinde bir tecrit uygulandığını, bunun nedeninin de, Öcalan’ın 28 Şubat’ta ortaya konulan deklarasyonda ısrar etmesi, müzakereye başlanmasını istemesi olduğunu kaydetti. Bayık, “Tecridin sürdürülmesi savaş anlamına gelir. Biz her zaman söyledik, Önderliğimize yaklaşım savaş ve barış gerekçesidir,” dedi.

22 Haziran 2015

HDK 21 Haziran’da gerçekleştirdiği Genel Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede Tel Abyad’ın (Girê Spî) IŞİD’den temizlenmesi selamlanırken, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesini istendi.

5 Nisan’dan bu yana İmralı Heyeti ile görüştürülmeyen Abdullah Öcalan’ın ailesinin yaptığı görüş başvurusu da reddedildi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık Önder Apo’nun özgür koşullarda müzakere yapmadığı bir görüşmeyi kesinlikle bir çözüm süreci olarak kabul etmemiz mümkün değildir… Önder Apo’nun, baş müzakerecinin özgür koşullarda, müzakere etmediği bir yerde sonuç çıkması mümkün değildir. Daha doğrusu Önder Apo’yla özgür koşullarda diyalog ve müzakere etmeyen bir siyasal zihniyet zaten çözüm konusunda samimi değildir,” dedi.

19 Haziran 2015

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ muhtemel bir AK Parti-CHP koalisyonu hükümetinin ayakta kalabilmesi için çözüm sürecini ilerletmeleri gerektiğini söyledi.

18 Haziran 2015

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK yetkililerinin yaptığı açıklamaların her birinin kıymetli açıklamalar olduğunu belirterek, “Biz bunları çözüm demokrasi ve barış arayışlarına katkı sunma amacıyla yapılmış açıklamalar olarak görüyoruz. HDP’ye verilmiş talimatlar olarak görülmemesi gerekir,” dedi.

17 Haziran 2015

7 Haziran seçimleri ile Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini ifade eden KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat, “AK Parti’ye tanınan şanslar bitmiştir,” diyerek, eşit müzakere koşullarının hazırlanması ve meclisin devreye girmesi halinde tahkim edilmiş bir ateşkesin olabileceğini belirtti. Hozat, sürecin devamı için resmi müzakerenin başlaması ve bunun da şeffaf olarak yürütülmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu anlamda Kürt sorununun çözüleceği yer meclistir. Bu süreç çözümünü beraberinde getirir” dedi. Bu süreçte mutlaka üçüncü bir gözün de olması gerektiğine dikkat çeken Hozat, artık İmralı Adası’ndaki her görüşmenin hem yazılı hem de görsel olarak kayıtları ve belgelerde de imzaların olması gerektiğini ifade etti.

16 Haziran 2015

Abdullah Öcalan’ın avukatlarının müvekkilleri ile görüşmek için yaptıkları başvuru, “gemi bakımda” denilerek reddedildi.

15 Haziran 2015

Tel Abyad (Girê Spî) YPG güçlerinin eline geçti. IŞİD için Rakka’dan sonra önemli bir üs olarak tanımlanan Tel Abyad, Cezire Kantonu ile Kobané Kantonu’nun ortasında yer alması nedeniyle Kürtler için de stratejik bir önem taşıyor.

14 Haziran 2015

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, seçimlerden önce çözüm sürecinin durdurulmasının yanlış olduğunu ve AK Parti’ye bölgede oy kaybettirdiğini söyledi. Atalay konuyla ilgili soruya cevabında “Her şey planlanmış ve giderken, artık neredeyse silah bırakmayla ilgili son adımlara doğru gelinirken, seçim öncesi o sürecin bir anlamda seçim sonrasına erteleniyor gibi bir hava verilmesi ya da durdurulması burada faktörlerden biri olmuştur,” dedi.

İmralı Heyeti Üyesi ve Diyarbakır/Amed milletvekili İdris Baluken, sürecin “kalıcı barışın hemen arifesi”nde kesintiye uğradığına dikkat çekti, “Süreç buradan devam etmeli” dedi. Baluken, iki buçuk aydır Öcalan’a görüşemediklerini hatırlattı.

12 Haziran 2015

İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “Ulusal koalisyon” kurulmasını, izleme heyetinin devreye girmesini ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını isteyen Önder, AK Parti ve Erdoğan’ın çözüm karşıtı politikalarına tepki gösterdi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, 7 Haziran seçimleriyle birlikte on yıldır demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için adım atmayan; patinaj yaparak sorunları ağırlaştıran AK Parti Hükümeti’nin son bulduğunu belirterek, yeni politikaların devreye girmesi gerektiğini belirtti. “Bunlar tahkim edilmiş ateşkes, baş müzakereci Önder Apo’nun özgürlüğü ve Meclisin devreye girerek üzerinde anlaşılan çözüm adımlarının yasal ve anayasal güvenceye kavuşturulmasıdır,” diyen KCK,  tüm sorunların çözümü açısından çoğulcu demokratik bir anayasaya ihtiyaç olduğunu da kaydetti.

11 Haziran 2015

HDP bugün yapılan Parti Meclisi toplantısının ardından 15 maddelik bir sonuç bildirgesi açıkladı. Bildirgede “HDP Parti Meclisi olarak, yeni hükümet hangi partilerden oluşursa oluşsun, devlet ve hükümeti ‘Çözüm Süreci’ni kaldığı yerden devam ettirmeye çağırıyoruz. ‘Çözüm süreci’nin mimarı olan, bütün kritik zamanlarda ‘barışta ısrar’ eden, ‘çözüm süreci’ne yol gösteren Sayın Öcalan’a uygulanan tecride bir an önce son verilmesini ve görüşmelerin başlatılmasını istiyoruz,” ifadelerine yer verildi.

9 Haziran 2015

Diyarbakır/Amed’de Yeni İhya Der Başkanı ve HÜDA PAR üyesi Aytaç Baran uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Şehitlik semti sokaklarında uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3 kişi daha yaşamını yitirdi. HDP ve DTK yöneticileri yaptıkları açıklamalarla halkı sağduyulu olmaya çağırdı.

Van’da 16 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK Davası’nda karar çıktı. 2012 yılından bu yana süren davanın karar duruşmasında siyasetçilere “örgüt üyeliği”nden toplam 149 yıl hapis cezası verildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır/Amed’deki saldırılara ilişkin açıklamasında “Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı halen sessiz. Ülkede iç savaş çıkarmak üzere birileri harekete geçmiş, başbakan ortada yok. Cumhurbaşkanı ortada yok, bakanlar yok. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı sesi çıkmıyor. Bekliyorlar ki, ülke karışsın, bir iç savaş çıksın, ondan sonra ‘efendim bakın AKP’nin kıymetini anlayın. AKP hükümetten düşünce ülke kaosa, kargaşaya sürüklendi’ denmesini bekliyorlar her halde. Biz buna izin vermeyeceğiz”.

8 Haziran 2015

Seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Bu süreçte yaşananlar, AK Parti’nin aslında güven ve istikrarın tek teminatı olduğunu, çözüm sürecinin tek teminatı olduğunu, yeni anayasanın tek teminatı olduğunu daha iyi bir şekilde herkese gösterecektir, daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum. HDP madem yüzde 13 oy aldı, Kandil’e çağrı yapsınlar ve PKK’ye silah bıraktırsınlar,” dedi.

Urfa’nın Akçakale ilçesi Rojava sınırında sınır ticareti yaptığı iddia edilen Maksut Doğancıoğlu asker kurşunuyla öldürüldü.

5 Haziran 2015

HDP'li vekiller patlama alanını ziyaret ediyor.

Diyarbakır/Amed İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen HDP mitingine bombalı saldırı düzenlendi. Ardarda gerçekleşen iki patlama sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 400’ü aşkın kişi yaralandı. Bombaları patlattığı ileri sürülen Orhan Gönder’in Antep’te yakalandığı, suçu kabul ettiği ve IŞİD üyesi olduğu iddia edildi. Gönder, “kasten öldürme ve örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı. Gönder’in mitingden birkaç gün önce Türkiye’ye giriş yaptığı ve olay günü Emniyet takibinden çıkarıldığı iddia edildi.

İnsan Hakları Derneği, yaptığı basın açıklamasında seçim sürecinde HDP’ye yönelik saldırıların organize bir şekilde devletin göz yumduğu özel bir çete yapılanması tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Açıklamada 23 Mart-5 Haziran 2015 tarihleri gelişmeler şöyle özetlendi: “HDP’nin seçim bürolarına/araçlarına, adaylarına, mitinglere ve çalışanlarına yönelik baskın, saldırı, tehdit ve polis baskınları sayısı 176’yı bulmuştur. Bu saldırıların 7’si silahlı, 5’i bombalı, 4’ü kundaklama şeklinde gerçekleşmiştir. Bu saldırılarda 5 kişi yaşamını yitirmiş, 522 kişi yaralanmıştır. Bu saldırılar önlenmek yerine tam tersi işlem yapılarak 185 HDP’li gözaltına alınmış, bunlardan 33’ü işkenceye uğradığını beyan etmiştir”.

3 Haziran 2015

Seçim çalışmaları için Karlıova’nın Serpmekaya köyünden gelirken uzun namlulu silahlı saldırıya uğrayan HDP’nin seçim aracının şoförü Hamdullah Öğe yaşamını yitirdi. Saldırının detayları daha sonra ortaya çıktı. Buna göre Öğe’nin araçtan indirilip işkence edildikten sonra kurşuna dizildiği belirlendi.

31 Mayıs 2015

Siirt’te seçim çalışmaları yapan HDP’lilere korucuların saldırısı sonucunda kafasına aldığı darbeyle ağır yaralanan HDP Hizan İlçe Eş Başkanı Abdulkerim Gültekin, beyin kanaması geçirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 8 Haziran’da öncelikle devreye alacakları yapısal konuları içeren 10 maddeyi tespit ettiklerini belirterek, bunun ilk üç sırasında anayasa, çözüm Süreci, toplumsal uzlaşının yer aldığını açıkladı. Davutoğlu, çözüm sürecinin “silahların bırakılması” noktasında kilitlendiğini kaydetti.

29 Mayıs 2015

Van’da seçim mitingi düzenleyen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yoğun protestolara maruz kaldı. AK Parti Erzurum milletvekili adayı Efkan Ala’nın sahneye davet edilmesi sonrası alan çevresinde bulunan yüzlerce kişi Ala’yı yuhalayarak protesto etti. Polisin protesto eden kitleye sert müdahalesi sonucu onlarca kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet gazetesi, 19 Ocak 2014 tarihinde ihbar üzerine durdurulan ve MİT’e ait olan TIR’lardaki Suriye’ye taşınan havan, top ve tüfek mermisi gibi mühimmatların görüntülerini yayımladı. Gazete hakkında “terör” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri TIR’ların silah değil, Türkmenlere gıda malzemesi taşıdığını iddia etmişti. Başbakan Davutoğlu ise yardımların Bayırbucak Türkmenleri’ne gittiğini söyledi.

27 Mayıs 2015

Muş’un Varto ilçesinde askerler tarafından kontrol noktası oluşturuldu, geçen araçlar ve yurttaşlar kimlik kontrolü ve aramalardan geçirildi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan twitter hesabından, “Çözüm sürecini bitirmeye çalışan lobiye kendisini kullandırtan Demirtaş, seçimden sonra İmralı Adası’na karşı Brütüs’e dönüşürse kimse şaşırmasın,” diye bir tweet attı.

26 Mayıs 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, yapımı tamamlanan havalimanını açmak için geleceği Yüksekova’da esnaf kepenk kapatma eylemi yaptı. HDP ve BDP’li yöneticileri, temeli 2010’da atılan havalimanının açılış törenine katılmayacaklarını açıkladı. Açılış öncesi kente gelen devlet yetkilileri halkın protestosuyla karşılandı. Polis, Erdoğan ve Davutoğlu’nu protesto etmek için toplanan yurttaşlara saldırdı. Polis saldırısında Duran İşleyen (10) adlı çocuk plastik mermi ile gözünden yaralandı.

25 Mayıs 2015

Kadıköy’de iki Kürt öğrenciyi Atsız Kültür Evi Derneği’nin bodrumuna zorla sokup elleri ve ağızlarını bağlayarak işkence eden, aralarında Turancı Hareket Platformu başkanı Hasan Karabey’in de bulunduğu 4 kişi, 4 gündür tutuldukları Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Kartal Adliyesi’ne çıkartıldı. Zanlılar, iki genci zorla derneğe soktukları bir dükkânın mobese kamerasından kanıtlanmasına rağmen, nöbetçi savcı tarafından serbest bırakıldı.

23 Mayıs 2015

KCK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, “Ateşkes kurallarını bozmaya dönük Türk ordusunun belli bir hareketliliği var. Bizim güçlerimizin çok büyük bir dikkat ve duyarlılığı olmazsa şimdiye kadar birçok yerde çatışma yaşanabilirdi,” dedi. “Özellikle seçim sonuna kadar hiçbir biçimde herhangi bir şiddet durumuna yönelme durumumuzun olmayacağını açıklıkla belirtiyorum. Herhangi bir şiddet durumu gelişirse, şimdiden bilinmeli ki bu devlet güçlerinden kaynaklı bir şey olacak. Bu bizim için nettir,” diye vurguladı.

İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, AK Parti’nin HDP’ye yönelik ilgiden çekindiği ve savaşı meşru kılmak için Öcalan’a tecrit uyguladığını belirtti.

22 Mayıs 2015

HDP Adana ve Mersin il binalarına yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırılarla ilgili bir açıklama yapan HDP Adana milletvekili adayı Meral Danış Beştaş, saldırganın kimliğine ilişkin yapılan açıklamalara inanmadıklarını ve Başbakan ile İçişleri Bakanı’nın “yalan” beyanlarda bulunduğunu söyledi. Savaş Yıldız isimli şahsın DHKP-C üyesi olduğunu düşünmediklerinin altını çizen Beştaş, “Türkiye’de fail olarak görülenler ya Kürtlerdir ya solculardır. Hükümetin bu tutumunu kınıyoruz. Neredeyse kendi kendimizi bombaladığımızı söyleyecekler,” diyerek tepki gösterdi.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, PKK tarafından alıkonulduğu ileri sürülen jandarma uzman onbaşı ile saha çalışmasına çıkan uydu kontrolü personelinin gece saatlerinde serbest bırakıldığını duyurdu. 2 kişinin Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde olduğu ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

21 Mayıs 2015

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), PKK lideri Abdullah Öcalan’a 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana uygulanan avukat yasağına ilişkin bu uygulamanın yasa,  anayasa ile AİHM Sözleşmesi ve içtihatlara aykırı olduğunu belirtti.

20 Mayıs 2015

İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken, Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalarla Öcalan’a tecridi itiraf ettiğini belirterek, “silahsızlanma” meselesine KCK ve Öcalan’ın karar verebileceğini söyledi. Bir an önce Öcalan ile görüşmeleri gerektiğini ifade eden Baluken, AKPi’nin seçimlerden başarılı çıkarsa kapsamlı savaş başlatacağı uyarısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği 23 Mart-19 Mayıs 2015 tarihleri arasında milletvekili seçimi çalışmaları sırasında siyasi partilere yönelik ihlalleri bir raporla değerlendirdi. Rapora göre, 114’ü HDP’ye yönelik olmak üzere gerçekleşen 126 saldırı gerçekleşti, bu saldırılarda 47’si HDP’li olmak üzere 49 kişi yaralandı. Ayrıca seçim çalışmaları sürecinde 125 HDP’li kolluk tarafından gözaltına alınırken, 8’i tutuklandı, bu kişilerden 32’si işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını bildirdi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki İspiriz dağlarında özel harekat timleri helikopter ve insansız hava araçları destekli operasyon başlattı. Operasyon bölgesine gidenlere askerler tarafından gaz bombaları ile müdahale edildi. Başına gaz bombası kapsülü isabet eden Levent Dere yaralandı.

Muş’un Varto İlçesi’nde kendilerinden haber alınamayan uzman onbaşı ile uydu görevlisinin, PKK tarafından kaçırılmış olabilecekleri bildirildi.

19 Mayıs 2015

Kandil’de KCK yetkilileriyle görüşen İmralı Heyeti, dönüş sonrası Diyarbakır/Amed’de basın toplantısı düzenledi. Heyet, açıklamada, “KCK yetkilileri çözüm süreci ile ilgili Kongre hazırlıkları yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin ortaya koyduğu tutumlardan dolayı Kongre çalışmalarını dondurduklarını ifade etmiş; süreçle ilgili belirtilen hususlarda AKP hükümetinin adım atması durumunda bir gün sonra bile KCK’nin Kongre’yi toplamaya hazır olduğunu özellikle belirtmişlerdir,” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu PKK lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulanmadığını, silahsızlanmayla ilgili adım atılmadan çözüm sürecinin ilerlemeyeceğini, silahsızlanma adımı atılmadan İmralı ziyaretlerinin devamının da anlamlı olmadığını belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat, “Erdoğan, tekrardan üslup olarak da inkar ve imha üslubuna geri döndü. Bu anlamda işleyen bir süreç yoktur. Diyalog süreci de yok. Diyalog süreci şu aşamada durdurulmuş durumda. Mevcut haliyle de ortadan kaldırılmış durumda,” dedi. Cemil Bayık ise Dolmabahçe mutabakatına dayanarak PKK Kongresini toplamayı hedeflediklerini ve hazırlandıklarını belirterek, “Ama Erdoğan’ın sürece müdahale etmesi, müzakereyi reddetmesi, masayı reddetmesi, tarafı reddetmesi, ‘Kürt sorunu diye bir sorun yoktur, bölücülüktür, kim ki müzakereden, taraflardan bahsederse, bu Türkiye devletini yıkmadır’ deyip aslında kongrenin gerçekleşme koşullarını ortadan kaldırdı,” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, YPG savaşçısı Mazlum Altekin‘in (Botan Gever) cenaze töreninin ardından başlayan olaylar sırasında F.Ö (14) polisin attığı gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandı.

18 Mayıs 2015

5 Nisan’da son görüşmeyi gerçekleştirdikleri PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme taleplerine yanıt gelmeyen İmralı Heyeti, KCK yetkilileri ile sürecin geldiği son noktayı değerlendirmek amacıyla Kandil’e gitti.

HDP Ankara Milletvekili Adayı ve İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, hükümet yetkilileri ve Erdoğan’ın partilerine dönük saldırılar hakkında hedef gösteren söylemlerde bulunduğunu söyledi. Önder, ‘çözüm süreci’ne ilişkin ise “Hükümetle yaptığımız mutabakatta en fazla 15-20 gün içinde rutin bir şekilde ada ziyaretlerimizin gerçekleşmesi lazımdı,” dedi.

HDP’nin Adana ve Mersin binalarına yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Diyarbakır/Amed Cezaevi’nin müze olması yolundaki ilk somut adım olan“Diyarbakır/Amed Cezaevi Koordinasyon Merkezi”, o vahşet döneminin tanıkları ve vahşete karşı direnerek yaşamını yitirenlerin yakınları tarafından açıldı.

17 Mayıs 2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan HDP’nin çözüm sürecinde her türlü engeli çıkardığını belirterek HDP’nin barajı geçmesinin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

16 Mayıs 2015

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sürecin donduğunu, parti heyetinin iki ayı aşkın süreden bu yana İmralı Adası’na gidemediğini, şu anda tecrit durumunun söz konusu olduğunu belirtti.

15 Mayıs 2015

Çözüm sürecine ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan KCK Yürütme Konseyi üyesi ve Halk Savunma Merkezi Komutanı Murat Karayılan “Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. İmralı Adası’ndaki tecrit, bizim için savaş gerekçesidir. Biz HPG olarak, Önder Apo’nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Ancak herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var,” dedi.

14 Mayıs 2015

Muş’un Varto ilçesinde sabah saatlerinden itibaren İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan çıkan çok sayıda zırhlı araç ve asker, ilçe giriş ve çıkışlarını kapattı. Polisler ise TOMA’larla ilçe merkezindeki caddelerde beklerken, hareketliliğin nedeni öğrenilemedi.

13 Mayıs 2015

Lice’deki kalekol protestosunda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın öldürülmesi olayına ilişkin yaklaşık 2 yıl geçtikten sonra olay yerinde keşif yapıldı.

12 Mayıs 2015

Gaziantep Üniversitesi Kampüsü’nün giriş kapısı önünde açılan HDP ve MHP standları arasında barikat kuran polis, daha sonra HDP standını açan öğrencilere gaz bombası ve tazyikli suyla saldırarak çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Diyarbakır/Amed’de 8 Mayıs günü YDG-H üyelerine yönelik olarak başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 12 kişiden 11’i tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şu an Kobané’de kim var? Yaklaşık 60 bin kişi var. Onlar da bizden geri dönenler. İşte şimdi bunun istismarını yapıyorlar. Kobané’de artık neredeyse Arap kalmadı. Yani bölgede çok farklı metot uygulanıyor. Bu Afrin’den başlıyor, Kobané ve Kamışlı’ya doğru gidiyor. Şu anda hedefleri bu noktaları birbirine bağlamak. Orada belli bir etnisite oluşturma gayretindeler. Şimdi Amerika bunu yeni görmeye başladı. Biz de dedik ki, buralarda yapılacak şeyleri bizimle görüşmeniz lazım. Şu an ekiplerimiz bu çalışmaları yürütüyor. Eğit-donat başlamış vaziyette,” dedi.

PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, “Özellikle Newroz ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın süreç karşıtı tutumuyla birlikte hareket ve halk olarak bir saldırı altındayız. Yeni bir sürecin başlangıcı olduğunu ifade ediyoruz,” dedi. Kalkan ayrıca Erdoğan ve AK Parti’nin demokratikleşme ve çözüm süreci karşıtı, müzakere sürecini geliştirmeyen tavrı nedeniyle kongre yapma yönündeki önemli bir düzeye getirdikleri hazırlık çalışmalarını dondurduklarını söyledi.

10 Mayıs 2015

Kadın örgütlerinden, siyasi partilerden ve sendikalardan kadınlar, 9-10 Mayıs’ta “Demokratik Çözüm Müzakere Sürecinde Kadın Özgürlük Çalıştayı” çalıştayında bir araya geldi. Çalıştayın sonuç bildirgesinde, katılımcıların “Kadın Özgürlük Meclisi” olarak yola devam etme kararı aldığı belirtildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın önerisiyle aylardır hazırlıkları yapılan “Demokratik İslam Kongresi” Diyarbakır/Amed’de toplandı. Kongrenin sonuç bildirgesinde “barışın kalıcı hale gelmesi için ivedilikle yasal düzenlemelerin, Medine Sözleşmesi’nin müzakere yöntemleri de dikkate alınarak hayata geçirilmesi gerekmektedir” denilerek, İslami çevreler de sorumluluklarının farkına vararak, barış sürecine aktif katılmaya davet edildi.

9 Mayıs 2015

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın Kayapınar’da bulunan evine giden Diyarbakır/Amed Emniyet Müdürlüğü ekipleri, farklı suçlardan aranan bir kişinin burada ikamet ettiğini belirterek, arama yapmak istedi. Aile, böyle bir kişinin evde yaşamadığını belirterek, ikametin Demirtaş’a ait olduğunu hatırlattı. Diyarbakır/Amed Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, Demirtaş’ın ikametine 155’e yapılan ihbar doğrultusunda yönlendirildiklerini belirtti. Bunun üzerine yapılan araştırmada, muhaberede görevli bir polis memurunun, aranan kişilerle ilgili yapılan bir ihbarın adresini yanlış kaydettiği iddia edildi. Emniyet Müdürü Halis Böğürcüolayla ilgili ihbarcıyla konuşan operatör görevlisinin Vali talimatıyla görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Demirtaş katıldığı bir televizyon programında “Seçime bu kadar yakın bir dönemde, kritik süreçte kapımın polis tarafından çalınması normal değil,” dedi.

7 Mayıs 2015

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları İbrahim Bilmez ve Muhdi Öztüzün’e Öcalan’la yaptıkları görüşmede “örgütle ilgili bilgi aktarıp yapılması gerekenler konusunda bilgi aldıkları” iddiasıyla açılan davada, İnfaz Hakimliği’nin kararıyla yapılan ses kaydının “hukuka aykırı delil” olduğuna hükmederek iki avukatın beraatine karar verdi.

6 Mayıs 2015

Ağrı’da AK Parti’nin miting alanına giren bir kadın, zafer işareti yapınca darp edilerek gözaltına alındı.

Yalçın Akdoğan’ın “HDP barajın altında kalırsa süper olur” sözlerini değerlendiren Pervin Buldan, Akdoğan’a HDP’yi bırakıp, bir an önce İmralı Adası’ndaki masayı doldurmaya, izleme kurulunu oluşturmaya uğraşsın çağrısında bulundu. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Davutoğlu, gerekse Akdoğan’ın süreci tıkamaya çalıştığına dikkat çeken Buldan, seçime heba edilmeyecek kadar kıymetli olan bu sürecin AK Parti olsa da olmasa da süreceğini vurguladı.

5 Mayıs 2015

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat, AK Parti tarafından sürecin bitirildiğini belirterek şöyle dedi: “Bizim şu anda kongreyi toplama gibi bir gündemimiz yok. Çünkü bu süreç işlemedi ve hiçbir adım atılmadı. PKK devletin atacağı adımlar üzerinden kongreyi toplayacaktı. Biz kongreyi gündemden çıkardık”.

Van’ın Erciş ilçesinde seçim bürosu açılışına katılan AK Parti’li milletvekili adaylarına tepki gösteren kitleye polis müdahale etti, 1 kişi yaralandı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Şimdi birileri diyor ki barajın altında kalırsak şöyle olur, böyle olur. Hiçbir şey de olmaz. Süper olur, çok güzel olur. Çünkü AK Parti bu süreci başlattığında 2005’te, bunların Meclis’te bir tane vekilleri yoktu…  Bu süreci Tayyip Erdoğan başlattı, AK Parti başlattı. Bu sürecin sahibi AK Parti hükümetidir,” dedi.

HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’yi hedef gösterdiği ve dini istismar ettiği gerekçeleriyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Erdoğan’ın seçim yasaklarını çiğnediği vurgulanan başvuruda “Cumhurbaşkanlığı Makamının uyarılması ve yayın ilkelerine uygun davranılmasının da sağlanması içerisinde olmakla birlikte gerekli önlemlerin alınmasını ve sonucu hakkında partimizin bilgilendirilmesini umuyoruz,” dendi.

2 Mayıs 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılışlara katılmak için geldiği Batman’da “Kürt sorunu vardır demek ayrımcılık yapmaktır. Kürt kardeşlerimin sorunlarının çözümünün ayrıldığı bir durumdur. Çözüm sürecini Kürt sorunu parantezinde tutanlar bir istismar alanı yaratıyorlar. Geçmişte Kürt kardeşimizin Kürdüm demesine izin vermeyenler bölücülük yapıyordu şimdi de tersi yönde bölücülük yapıyor,” ifadelerini kullandı.”

“Kobanê’yi yeniden inşa etmek insanlık değerlerine sahip çıkmaktır” sloganı ile yapılan, iki gün sürecek Kobanê’yi Yeniden İnşa Konferansı başladı.

1 Mayıs 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Mayıs günü gerçekleştireceği Batman, Diyarbakır/Amed ve Siirt ziyaretlerinde DBPli Belediye Eş Başkanlarının hiçbir programa katılmayacakları duyuruldu.

30 Nisan 2015

İmralı Heyeti, “çözüm süreci” ile ilgili gelinen aşama ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm karşıtı söylemlerine ilişkin açıklama yaptı: “Cumhurbaşkanının yürüttüğü itibarsızlaştırma nedeniyle masa şu an itibariyle hükmünü yitirmiştir. Resmi müzakere ciddiyeti ile yürümeyecek bir işe biz kamuoyunu ve kendimizi alet etmeyiz” diyen Heyet açıklamasında, “Sayın Öcalan’ın statüsünün belirlenmesine ve kamuoyuna deklare edilmesine ihtiyaç vardır. Bu olmadan sizin oyuncak gibi hoyratça, sorumsuzca bu halkın geleceği üzerinde oynamanıza izin vermeyeceğiz,” denildi.

29 Nisan 2015

Sırrı Süreyya Önder, “İmralı Müzakere Heyeti Sözcüsü sıfatıyla söylüyorum ki ortada bir masa var. O masa da yaklaşık üç ay önce kuruldu. İki tarafına oturan insanlar var ve defalarca bu masada taraflar olarak toplantı yapıldı. Tarihi Dolmabahçe Mutabakatı da bu masada sağlandı. Bu masanın adı ‘Barış ve Demokratik Çözüm Masası’dır. Bu masa Ortadoğu’da sistemler teker teker çökerken ülkemizin birliğini, demokrasisini ve geleceğini teminat altına almaya dönük en önemli demokratik hamlelerdendi,” dedi.

28 Nisan 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kürt sorunu var demek artık ayrımcılıktır. Kürt sorunu, bizzat Kürt sorunu vardır diyenlerden kaynaklanıyor. Ülkemizde artık bir Kürt sorunu yoktur… Bu ülkede devlet vardır. Karşı karşıya oturulan bir masa olması devletin çöktüğü anlamına gelir. Devlet silah bırakmaz, terörist silah taşırsa devlet de gereğini yapar. İç güvenlik konusunun hassas olmasının sebebi de budur. HDP illegal yollarla işimizi sıkıntıya soktu,” dedi.

22 Nisan 2015

HDP Seçim Bildirgesi’nde “Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci” başlığında, “Dolmabahçe Mutabakatı’nda açıklanan 10 maddenin çözümün ilkesel çerçevesi olarak kabul edildiği,” belirtildi.

21 Nisan 2015

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Türk ordusunun askeri hareketlilikleri ve çatışma zemini artıran faaliyetlerinde yoğunlaşan artışlar devam etmektedir. Şırnak sınır hattı ile Medya Savunma Alanlarımızdan Haftanin bölgesi civarında artan bu hareketlilikler çatışmaları her an tetikleyecek bir noktaya ulaşmıştır,” dedi.

“Çözüm Süreci” başlığı ek bir bölüm olarak AK Parti Seçim Beyannamesi’ne eklendi.

20 Nisan 2015

Şırnak’ın Uludere ilçesi sınır hattında bulunan Yemişli Köyü’nde sınır ticareti yapan yurttaşlara yönelik askeri operasyonları engellemek için köy çıkışına giden halka askerin ateş açması sonucu 3 kişi yaralandı. Saldırıya ilişkin incelemede bulunan İHD Şırnak Şubesi raporuna göre, saldırıda yaralanan bir korucu herhangi bir gerekçe ve uyarı olmaksızın ateş açıldığını ifade etti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı açıklamasında, “Çatışma ve gerilim üzerine kurdukları bu politika gerek çözüm, gerekse seçim sürecini oldukça zorlayan bir durum ortaya çıkarmıştır. HDP heyetinin İmralı ziyareti objektif olarak askıya alınmıştır. İzleme komisyonu kurulmamış, müzakereye geçilmemiştir. Hiçbir partinin çıkarlarına ve seçimlere kurban edilmeyecek kadar önemli olan çözüm süreci dondurulmuştur. İzleme komisyonunun kurulup derhal müzakereye geçilmesi gerekirken, AKP iktidarı bu süreçte hiçbir adım atmamıştır. Erdoğan’ın direktifleri sürece yön vermektedir. Erdoğan’ın açıklamalarıyla AKP hem çözüm hem de seçim sürecine ilişkin yeni bir konsept ve yeni bir politika önüne koymuştur. Bu politika gerilim ve çatışma üzerinden, provokasyon ve operasyon geliştirme politikasıdır.” denildi.

19 Nisan 2015

AK Parti Yozgat milletvekili adayı, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HDP’nin parti olarak seçime girmesinin uluslararası bir proje olduğunu ve AK Parti’nin önünün kesilmek istendiğini iddia etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim beyannamesinde çözüm sürecine dair herhangi bir ibarenin yer almamasına yönelik eleştirilere şöyle yanıt verdi: “Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş”.

18 Nisan 2015

HDP Genel Merkez binasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyla ilgili gözaltına alınan iki kişiden biri serbest bırakılırken diğeri tutuklandı.

Ağrı’da yaşanan olayları planladığı ve Ağrı Valisi’yle bu konuda bir telefon görüşmesi yaptığı iddialarına yanıt veren Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, iddialar için “ahlaksızca bir uydurma” nitelemesinde bulundu. Ala ayrıca “Temenni ederiz ki halk HDP’yi barajın altında bırakır” dedi.

15 Nisan 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı AK Parti Seçim Beyannamesi‘nde sadece bir kez “çözüm süreci” nden bahsedildiği görüldü. Çözüm sürecinden, beyannamenin “Neler Yaptık” bölümünde bahsedilirken, yapılacakların anlatıldığı bölümde sürecin adı geçmiyor.

14 Nisan 2015

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken “Çözüm süreci Sayın Abdullah Öcalan’ın gayretleri ile yürüyor. AK P hükümeti yürüyen çözüm sürecine rağmen, bizim çabalarımıza rağmen, son gerçekleştirilen ve 13 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısında savaş kararı almıştır. Bu bizim için nettir ve bu bilgiye sahibiz” diyerek Ağrı’da yaşananların da bu kararın bir parçası olduğunu ifade etti.

13 Nisan 2015

İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, “Cumhurbaşkanı’nın İzleme Heyeti’ni istememesi hükümetin de var olan mutabakatından çark etmesinin sebebi son Diyadin provokasyonu ile açığa çıkmıştır,” diyerek hükümetin oy kaybını önlemek için seçimleri iptal etmek dâhil birçok yola başvuracağını kaydetti. HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan, Ceylan Bayrıyanık, Hatip Dicle, Leyla Zana’dan oluşan İmralı Heyeti Ağrı’da incelemelerde bulunacaklarını açıkladı.

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü,Anadolu Ajansı’na yaptığı Ağrı açıklamasında, Vali tarafından, asayiş ve kolluk kuvveti olan Jandarma unsurları görevlendirildiğini belirterek “Güvenlik nedeniyle alınan bu önleyici tedbirin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgisi bulunmamaktadır,” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ortaya attığı iddiaları da yalanlayarak, “Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor,” dedi. Ayrıca “Meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütlerinin silahlı unsurlarının baskı yaparak, halkı yönlendirmek için yaptığı bu tür terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu? Gün, herkesin tavrını açık bir şekilde ortaya koyma günüdür,” dedi.

12 Nisan  2015

Şemdinli’de askerlerin Yeşilova köyü kırsalında başlattığı operasyon sonucunda askerler ile HPG gerillaları arasında çatışma çıktığı belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı sitesinde askeri birliklerin kaçakçı gruplara müdahale için bölgede oldukları ve HPG güçlerinin taciz atışına maruz kaldıkları iddia edildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, yaptığı yazılı açıklama ile Türk ordusunun Tendürek Dağı’nda gerçekleştirdiği operasyona ilişkin “gerillanın bahar şenliklerine katıldığı ve halka baskı uyguladığı” iddialarının tamamen dezenformasyon amaçlı uydurma bilgiler olduğunu, herhangi bir şenliğe katılım göstermediklerini duyurdu. Çıkan çatışmaları önlemek için bölgeye gelen halka TSK tarafından ateş açılması ile ölümlerin gerçekleştiği ifade edildi.

İKSV, PKK’yi anlatan Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği “Kuzey (Bakur)”belgeselini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kayıt tescil belgesini gerekçe göstererek gösterime alamayacağını açıkladı.

 Ağrı’daki olaylarla ilgili görgü tanıkları ve HDP yöneticileri yaralı askerlerin ölüme terk edildiğini ve askerleri sivillerin kurtardığını iddia etti. Dicle Haber Ajansı’nın yayınladığı video görüntülerinde de sivillerin yaralı askerlere yardım ettiği görülüyordu. Bir sivilin askerlere “Size insanlığı öğreteceğiz” dediği duyuluyordu. Ağrı Valisi Musa Işın bu iddiaları yalanladı. TSK’dan yapılan açıklamada da, “Bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir”, ifadelerine yer verildi.

11 Nisan 2015

11 Nisan

Ağrı Yukarıtütek köyü yakınlarında, HDP ve DBP tarafından fidan dikme etkinliğinin düzenleneceği bölgede PKK ve askerler arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonucu HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak ve Ferhat Kızılay (Canfeda Serhat) isimli bir gerilla yaşamını yitirdi, 4 asker ve MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa ise yaralandı.

Ağrı Valiliği ilk açıklamasında çatışmanın askerlere ateş açılmasıyla başladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da PKK’nin “barış ortamını dinamitlemeyi ve çözüm sürecini baltalamayı” amaçladığını söyledi. HPG (Halk Savunma Güçleri) tarafından yapılan açıklamalarda ise çatışmanın “Türk askerlerinin bölgede bulunan PKK güçlerine ateş açmasıyla başladığı,” belirtildi.

10 Nisan 2015

9 Ekim 2014 tarihinde Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e yönelik saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle daha önce iki kez gözaltına alınıp bırakılan Savaş Koçyiğit tutuklandı. Saldırıda Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve komiser Hüseyin Hatipoğlu hayatını kaybetmişti.

Kobanê protestoları döneminde Gaziosmanpaşa’da polisin attığı gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Serhat Savaş (17) hayatını kaybetti.

9 Nisan 2015

HPG Basın İrtibat Merkezi, ‘Diyarbakır/Amed’in Silvan ilçesinde tüm uyarılara rağmen baraj yapımını sürdüren Türk ordusunun bu faaliyetlerini devam ettirdiğini ve bu bölgede askeri faaliyetlerini arttırması üzerine gerilla güçlerinin uyarı amaçlı olarak 8 Nisan günü saat 05:00’te Türk ordusuna ait 2 zırhlı araç, 1 tır ve 1 minibüse yönelik bir ikaz ateşi açıldığını,’ duyurdu.

7 Nisan 2015

14 Ocak’ta Cizre’de Nihat Kazanhan‘ın öldürülmesi üzerine tutuklanan ancak daha sonra verdiği ifadeyle serbest bırakılan H.V. hakkında verilen takipsizlik kararına avukat Filiz Ölmez tarafından yapılan itiraz kabul edildi. Cizre Ağır Ceza Mahkemesi H.V. adlı polisin “kasten adam öldürmek” suçundan yargılanmasına karar verdi.

Türkiye Barış Meclisi çözüm sürecinin iki yılını değerlendirdiği ve geleceğe ilişkin önerileri içeren “Çözüme Doğru: Olasılıklar, İmkânlar ve Sorunlar Üzerine Değerlendirme” başlıklı raporunu açıkladı.

5 Nisan 2015

HPG, ‘Türk ordusunun pusulamalarının artarak devam ettiğini, gerillaların çatışma ortamına çekilmeye çalışılmak istendiğini’ açıkladı.

HDP Heyeti İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirdi.

3 Nisan 2015

17 Şubat itibariyle Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlayan ve onaylanan 69 maddelik “İç Güvenlik Paketi” Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, Abdullah Öcalan’ın doğum günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “barışın ön koşulu” olarak Öcalan’ın özgürlüğüne işaret etti.

2 Nisan 2015

Bursa’da 9 Kürt öğrenci kendilerine “Genç Atsızlar” diyen ırkçı bir grubun fiziki saldırısına uğradı.

Ağrı’da “KCK Adalet Komisyonu üyesi” oldukları gerekçesiyle DBP üyesi 6 kişi sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

1 Nisan 2015

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik 2 kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi, Elif Sultan Kalşen yaşamını yitirdi, bir polis yaralandı.

HPG 3 aylık savaş bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Buna göre; TSK keşif uçuşları: 197; TSK kara operasyonları: 24; TSK hava hareketlilikleri: 91; TSK Kobra saldırıları: 2; TSK tank ve top saldırıları: 134; operasyonlarda zorunlu olarak yaşanan çatışmalar: 14; çatışmalarda (tespit edilen) ölen asker: 2; çatışmalarda (tespit edilen) yaralanan asker: 2; çıkan çatışmalarda darbelenen araç: 5

HDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken Bingöl’de yeni korucu alımlarına ilişkin: “korucu alımlarının gerçekleştirilmesi barıştan çok savaşı çağrıştıran pratikler olarak görülmektedir,” dedi.

31 Mart 2015

İstanbul Çağlayan’daki Adalet Sarayı Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz‘ın ve Bahtiyar Doğruyol ile Şafak Yayla adlı eylemcilerin yaşamını yitirdiği bir rehine krizine sahne oldu.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, “Eğer bir zehirleme varsa, süreci Tayyip Erdoğan’ın sözleri zehirledi, zehirlemeden de öte dondurdu,” dedi.

29 Mart 2015

HDP İstanbul Milletvekili ve Müzakere Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, HDP Diyarbakır/Amed Milletvekili Leyla Zana, KNK Eş Başkanı Nilüfer Koç, Abdullah Öcalan‘ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve YNK lideri Celal Talabani başta olmak üzere Kürt siyasi partilerine gönderdiği mektup ve mesajları iletmek üzere Güney Kürdistan’ın Erbil/Hewler kentine gitti.

28 Mart 2015

Selahattin Demirtaş, hükümetin sürecin başından bu yana beklentileri karşılayacak adımları atmadığını belirtti. Seçim çalışmaları sırasında her türlü provokasyonun yaşanabileceğini vurgulayan Demirtaş, “Bakın, eğer seçim kampanyası döneminde başımıza bir iş gelirse, olabilir, bütün arkadaşlarımızdan özel ricamdır; bu gemi limana götürülecek,” dedi.

27 Mart 2015

İç Güvenlik Paketi Meclis’te kabul edildi.

Çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Çözüm Süreci, seçim için feda edilecek bir süreç değildir. Stratejik bir konudur. Çözüm Süreci’nden asla geri adım atmayız.” dedi.

26 Mart 2015

Dağlıca çatışması ile ilgili Halk Savunma Merkezi açıklamasında “demokratik çözüm stratejisi” icabı HPG’nin ateşkes kurallarının gereklerini yerine getirdiği vurgulandı. TSK’nın kasıtlı ve bilinçli olarak askeri hareketliliğini arttırdığı, sınır hattında bulunan bazı üs ve karakollardan ateşkes kurallarını ihlal ederek ateş açıldığı belirtilerek, TSK ile AK Parti’nin milliyetçi çevrelerden oy almak için seçim hesaplarıyla politika yaptıkları iddia edildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Washington ziyaretinde IŞİD ile mücadelede “belirsizlik, tutarsızlık ve kararsızlık” olduğunu ifade ederek “DAEŞ ile mücadele ediyor diye bazı terör örgütlerini meşrulaştırma, sempatik gösterme gayretleri var. Bölgemiz böyle bir hatayı yaşıyor ve yaşamak üzere. Bu beraberinde başka sıkıntılar getirecek,” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla birlikte, üzerinde tamamen uzlaşılmış olmasına rağmen “izleme kurulu, müzakerelerin başlaması ve kongre” konularının muğlak hale geldiğini ifade etti. AK Parti içinde bir kriz olduğunu öne süren Demirtaş, İzleme Heyeti oluşturulmazsa ve İmralı Adası’na gidişler durursa bu krizin sürece de zarar verir hale geleceğini belirtti. Ayrıca PKK Kongresi için 15 Nisan gibi bir tarihin konuşulmadığını, “bahar aylarında bir kongre toplanması” konusunda Devlet-HDP-İmralı-Kandil arasında bir uzlaşma sağlandığını söyledi.

25 Mart 2015

TSK tarafından yapılan açıklamada PKK güçlerinin Dağlıca’da havan atışları yaptığı ve buna karşılık verildiği belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzleme Heyeti’nin HDP’nin vazgeçilmez talebi olmaktan çok dünyadaki barış süreçlerinin gereği olduğunu söyledi.

24 Mart 2015

TSK, sitesinden Mardin’in Mazıdağı kırsalında operasyon başlattığını duyurdu. Açıklamada “Valilik oluruna istinaden, 5 tim kuvvetle operasyon icra edilmektedir. Operasyon devam etmektedir,” denildi.

23 Mart 2015

TSK internet sitesi üzerinden PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz mektubunda geçen “Eşme Ruhu” ifadesine ilişkin açıklama yaptı: “Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının “EŞME RUHU” açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun SURİYE toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak “TSK ile PYD/PKK’nin işbirliği yaptığı” yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup; 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Millî Ordu Türk Silahlı Kuvvetlerine bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kürt sorunu yoktur’ açıklamasına gelen eleştirilere ilişkin “Nice darbe girişimi, nice saldırı, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, hepsi de Kürt kardeşlerimin sorunlarının çözümünü engellemek için sahneye konulmuştur. Ama biz hiçbirine eyvallah etmedik. Bizim politikalarımızı terör belirleyemez…

O silahları bırakmadığınız sürece zerre kadar katkınız olmaz. Verilen sözlerin defalarca çiğnendiği bir ortamda somut adımları görmeden daha ileriye gidemeyiz,” dedi.

22 Mart 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzleme Heyeti’ni doğru bulmadığı açıklamasından sonra Dolmabahçe Toplantısı’na ve 10 maddelik bildiriye de karşı olduğunu açıkladı.

İstanbul Newroz’unda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini eleştirerek, “Bu Newroz kimin demokrasi istediğini kimin diktatörlüğe sarıldığını ispatlamıştır,” dedi.

21 Mart 2015

PKK lideri Abdullah Öcalan, Diyarbakır/Amed’deki Newroz kutlamalarına yolladığı mektubunda Kobané zaferini ve direnişini selamladığını belirterek, “Bu temelde gelişen‘Eşme ruhunu’ halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır,” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzleme Heyeti’ne ilişkin açıklamaları hakkında, “Ben bundan hoşlanmadım, bu hoşuma gitmedi, soğuk karşıladım, sıcak karşıladım beyanları kendi düşünceleridir. Hükümetimizin yürüttüğü süreç sorumluluk olarak hükümetimizin üzerindedir. Habersiz sayılması mümkün değildir, Cumhurbaşkanımız her şeyi çok iyi bilmektedir,” dedi. Arınç, İzleme Heyeti konusunda hükümet olarak kararlı olduklarını ifade etti.

20 Mart 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzleme Heyeti’ne ilişkin Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ın açıklamasına göndermede bulunarak, “Ben gazetelerden okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok net söylüyorum ben olumlu bakmıyorum. Başbakanlığım döneminde de “Akil İnsanlar Heyeti’nden bir grubun gitmesine nasıl bakarsınız?” dediklerinde bunu doğru bulmadığımızı o zaman da söylemiştim. Aynı şeyi şimdi de söylüyorum. Bu konuda işin başından itibaren her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatları bunun birinci derecede sürecin yönetenleridir. Bizler o dönemde malum temsilcileri olan siyasi partiden 3 elemanı buraya gönderdik. Yine biz gönderdik. Bu sayının 3’ten 5’e, 7’ye çıkması veya ayrı bir grubun oraya gitmesi neyi değiştirecek ki,” dedi.

19 Mart 2015

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık‘tan oluşan heyet, İmralı Adası’na gitti. Heyet tarafından yapılan yazılı açıklamada, Öcalan’la gerçekleştirilen 4 saatlik toplantının ardından Newroz mesajının heyete iletildiği belirtildi. Ayrıca 4 saatlik toplantıda İzleme Heyetine yönelik çalışmaların ve sürgündeki Kürt siyasetçilerin durumlarının gündeme geldiğini söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, yayınlanan makalesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” sözlerini değerlendirdi. Kürt sorununun çözümünü önüne koymayan hiçbir politikacının geleceği olamayacağını söyleyen Bayık “Artık beklenti yaratıp oyalama politikası teşhir olmuştur. Bu politika karaya vurmuştur. Ya Kürt sorununda adım atacaktır ya da gidecektir,” dedi.

18 Mart 2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İzleme Komitesi’nde 5-6 kişinin yer alacağını, bu isimlerden bazılarının belirlendiğini, önümüzdeki hafta nihai kararı Başbakan Davutoğlu’nun vereceğini söyledi.

Aynı açıklamasında Akdoğan, Newroz’un çözüm sürecindeki önemine vurgu yaparak, “Dediğim gibi eğer bu süreç seçimden önce bir noktaya ulaşacaksa önümüzdeki her ay önemlidir ve kritiktir. Newroz da buna ivme kazandıracak bir fırsattır diye düşünüyorum. Öcalan’ın kongre çağrısının vakit geçirilmeksizin hayata geçirilmesi demek, önümüzdeki bir iki ayda zaten somut bir gelişme yaşanması demektir” dedi.

15 Mart 2015

Mehmet Sait Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Çetin Arkaş, Nasrullah Kuran ve Veysi Aktaş isimli hükümlüler İmralı Adası’na sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye’de her kesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunları vardır. Kimliklerinin tanınmaması sorunu vardır. İnançlarına saygı duyulmaması sorunu vardır. Geri kalmışlık, ihmal edilmişlik, hor görülme sorunu vardır,” dedi.

13 Mart 2015

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve Ceylan Bağrıyanık’tan oluşan heyet, çözüm süreciyle ilgili yürütülen girişimler kapsamında görüşmeler yapmak üzere Kandil’e gitti.

Pervin Buldan’ın İzleme Heyeti’ne ilişkin açıklamaları Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından yalanlandı. Akdoğan, Twitter hesabından, “Bazı basın organlarında 16 Kişilik izleme heyeti kurulduğu belirtilerek isim listeleri yayınlanmaktadır. Bunlar külliyen yalan ve uydurmadır. Meclis’te gerçekleşen sıradan bir görüşmeye atfen spekülasyonlara yol açacak açıklamalar yapılması sürecin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır,” diye yazdı.

HDP Heyeti de yaptığı yazılı açıklamada 12 Mart’ta Yalçın Akdoğan ile gerçekleştirilen görüşmede İzleme Heyeti’nin oluşturulması gerektiğinin Akdoğan’a iletildiği ama heyette yer alacakların isimlerinin gündeme gelmediği kaydedildi.

12 Mart 2015

Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder’den oluşan HDP heyeti, TBMM’de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile buluştu. Görüşmeden sonra ilk açıklama HDP tarafından geldi. Pervin Buldan, 16 kişilik bir İzleme Heyeti oluşturulduğunu, HDP’lilerin bu heyetle birlikte İmralı Adası’na gideceğini söyledi; heyette akil insanlar ve bölge başkanları ile isimleri belirlenecek 9 kişinin yer alacağını ifade etti.

9 Mart 2015

7 Haziran’da yapılacak seçimlerde aday adayı olmak için istifa eden Hakan Fidan, yaptığı yazılı açıklamayla adaylığını geri çektiğini duyurdu. Bülent Arınç, Fidan’ın yeniden MİT’te görevlendirdiğini belirtti.

5 Mart 2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Diyarbakır/Amed Milletvekili Leyla Zana‘dan oluşan heyet, PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

4 Mart 2015

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendisine sorulan bir soru üzerine Hakan Fidan’a halen kırgın olduğunu açıkladı: “Devletin Milli İstihbarat Teşkilatı zayıfsa, o devletin ayakta kalması mümkün değildir. Şimdi biz onu böyle bir göreve getirdik. Getiren de benim. Madem öyle, ayrılırken de, eğer müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki kırgınım”.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Arınç’ın 10 maddelik metnin değiştirildiği iddialarına karşılık, açıklanan 10 madde ile Öcalan’ın çağrısının yüzde 99.9 aynı olduğunu, dokunulmadığını söyleyerek metinde yapılan değişikliği şöyle açıkladı: “İlk metinde Öcalan’ın ifadesi ‘PKK’ye kongre toplama çağrısı yapacağım’ idi. Hükümet değişiklik istedi. Biz Öcalan’a sorulmadan yapılamayacağını söyledik. Gel-git uzlaşmaya varıldı, ikinci metinde ‘yapıyorum’ oldu.”

3 Mart 2015

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle yazılı bir açıklama yaptılar. Dolmabahçe görüşmesi ve Öcalan’ın sunduğu 10 maddelik taslak metinle çözüm sürecinin son derece kritik ve önemli bir aşamaya evrildiği belirtilen açıklamada, devlete ve hükümete taslak metnin gereklerini yerine getirme çağrısı yapıldı. Bunun ilk adımı olarak İç Güvenlik yasa tasarısının Meclis’ten çekilmesi istendi.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Selahattin Demirtaş’ı sert sözlerle eleştirerek çözüm sürecine engel çıkardığını iddia etti: “Demirtaş, çözüm süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren ve bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu eden birisi değildir. Dilerim ki bu noktadan sonra bu süreci baltalayacak hareketin içerisinde olmasın”. 28 Şubat’ta açıklanan metnin değiştirilmiş bir metin olduğunu öne süren Arınç, ‘’Bizim önümüze gelen ve kabul edilmesi gereken metin okunan metin değildir. Metnin yüzde 60’ı değişti,” dedi.

28 Şubat 2015

Dolmabahçe'de çözüm süreci açıklaması.

Başkabakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Dolmabahçe‘deki Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldi.

Toplantı sonrası yaptığı açıklamada Önder süreçte gelinen aşamaya ilişkin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın temel belirlemesini şöyle aktardı: “Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır.”

Ardından barışın omurgasını oluşturan 10 madde halinde şöyle sıraladı:

– Demokratik siyaset, tanımı ve içeriği

– Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanınması

– Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri

– Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönül başlıklar

– Çözüm sürecinin sosyoekonomik boyutları

– Süreçte demokrasi-güvenlik ilişkisinin kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması

– Kadın, kültür ve ekoloji konularının yasal çözümleri ve güvenceleri,

– Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi,

– Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması,

– Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni anayasa.

Yalçın Akdoğan açıklamayı önemsediklerini belirterek, “Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz,” dedi. Bu açıklamalar daha sonra sürece ilişkin Dolmabahçe Mutabakatı adıyla anıldı.

26 Şubat 2015

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, İmralı Heyeti ile hükümet tarafından yapılması beklenen ortak açıklamayla ilgili olarak, “Ortak açıklama söz konusu değil,” dedi. HDP’ye ilişkin açıklamalarda da bulunan Arınç, “Bir kavga yaşanıyor. O kavga şudur, Öcalan’ın taleplerine, isteklerine karşı Kandil sürekli veto hakkını kullanıyor. Ve bizdeki siyasetçiler başta Demirtaş olmak üzere Kandil’in ağzıyla konuşuyor. Acaba İmralı ile Kandil arasında bir danışıklı dövüş mü vardır? Bu çelişkileri gidermek HDP’nin işidir,” dedi.

25 Şubat 2015

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken AK Parti hükümetinin ‘İç Güvenlik Paketi’nin derhal geri çekilmesini istedi. Baluken, çeşitli illerde HDP’ye yönelik gelişen ırkçı saldırılara da dikkat çekti.

22 Şubat 2015

TSK tarafından gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu ile bir grup Kobané üzerinden IŞİD kuşatmasındaki Süleyman  Şah Türbesi’ne gidip naaşı aldı ve türbe’yi koruyan 38 bordo bereliyi tahliye etti. Naaş, Suriye’nin Eşme köyünde oluşturulan yeni türbeye nakledildi.

YPG bir basın açıklaması yaparak Kobané’ye giren Türk birliklerine destek verdiklerini, 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturduklarını duyurdu. Reuters’e konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi de operasyonun, “Kobané üzerinden yerel Kürt yetkililerin desteğiyle,” yapıldığını söyledi.

20 Şubat 2015

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş iç güvenlik paketine ilişkin açıklamasında çözüm sürecine de değindi: “İmralı Adası’nda son yapılan görüşmede ortak bir açıklama yapılabileceği basında ifade edilmişti karşılıklı olarak. Ortak açıklama, önümüzde dönem müzakerelerin başlaması gerektiğine hangi maddelerin hassas bir şekilde konuşulması gerektiğine dair mutabakat olacaktı. Bu çağrının yapılamamasının nedeni hükümetin ve hükümet yanlılarının yaptığı manipülatif yaklaşımlardır.

18 Şubat 2015

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis Genel Kurulu’nda “İç Güvenlik Paketi”nin görüşmelerine geçilmeden önce AK Parti’li milletvekillerinin muhalefete saldırması hakkında açıklama yaptı. Buldan, “Meclis Kadın Başkanvekilinin biz kadın milletvekillerine yönelik şiddete sessizliği tarihe geçecektir. Bu yasaya kan bulaşmıştır. AK Parti çözüm ve barış sürecini çok tehlikeli bir sürece atmaktadır” dedi.

15 Şubat 2015

İmralı Heyeti yaptığı açıklamada, “KCK’yle yapılan toplantıda ana gündem olarak çözüm süreci kapsamında atılması gereken adımlar, Meclis’e sevk edilen ‘İç Güvenlik Paketi’, Kobané ve Şengal başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır” dedi. KCK’nin halen müzakere sürecine geçilmemesini kabul edilemez bulduğu ve AK Parti hükümetinin somut müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek adımlar atmak yerine, kamuoyunda gerçekliğe tekabül etmeyen beklentiler üzerinden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı öne sürüldü.

13 Şubat 2015

Suruç’un çıkışındaki Arin Mirxan Çadır Kentine 50 metre mesafede bulunan polis noktasındaki çöp konteynırında patlama meydana geldi, 1’i polis 3 kişi yaralandı. Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, Suruç’taki patlama ile ilgilerinin olmadığını belirtti. Açıklamada özellikle Suruç ilçesinde içinde bulunulan sürece ilişkin provokatif çabalara dikkat çekildi.

Öcalan’a Özgürlük Kampanyası kapsamında toplanan 10 milyon 328 bin 623 imza bugün Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu.

HDP Heyeti Kandil’e gitti.

12 Şubat 2015

DTK Eşgenel Başkanı Hatip Dicle, çözüm süreciyle ilgili Newroz’da önemli bir mesajın açıklanmasına yönelik bir çabanın olduğunu belirterek, Kürt sorununun çözümü için demokratik bir Anayasaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

11 Şubat 2015

HDP İmralı Heyeti’nden, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Görüşme, Başbakanlık Merkez Bina’da basına kapalı olarak gerçekleşti.

Aynı gün mecliste gazetecilerle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ,İç güvenlik paketinin çözüm sürecini berhava edici özellikte olduğunu belirtti. Hakan Fidan’ın istifasının da sürecin yürütülmesi ve organizasyonunda belirleyici değişiklik yaratmayacağını söyledi. Yüksekdağ, “Süreç müzakereye geçilme sürecidir. Müzakereye geçilmezse ortak açıklama da olmaz. Biz hazırız. Müzakere hazırlıklarını hükümet tamamlayamadı. 2 hafta içinde hükümet tarafından bu kararın verilmesini ve müzakereye geçilmesini bekliyoruz. Çerçeve yasaya ek olarak bazı yasal adımların atılması gerekiyor,” dedi.

9 Şubat 2015

Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci’nde “iyi bir noktaya gelindiğini” belirterek, “Çok ciddi sabotajlarla daha önceki süreçler akamete uğradı. Kobané olaylarında da Çözüm Süreci ciddi bir türbülans geçirdi,” diyerek sıkıntılar olsa da sorun çözme yönteminde bir gelenek, bir diyalog oluştuğunu, sistemin bağışıklık kazandığını ifade etti. Akdoğan,Öcalan’ın taslağına ilişkin, “HDP’nin kendi görüşü var. Bizim elbette bir görüş ve yaklaşımımız var. Yani, tek başına bir anlam ifade etmiyor. O bir fikirdir, tartışılan bir konudur. Ben, sonuca yakın olduğumuzu düşünüyorum. İyi niyetle destek vermek lazım,” değerlendirmesini yaptı. Ahmet Türk’ün, “Seçim barajını eğer geçemezsek bu vebal devletin üzerindedir” yönündeki açıklamasıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine Akdoğan, “Seçim barajını geçirtmek devletin sorumluluğu mudur? Bu çok sorumsuzca bir açıklama” karşılığını verdi ve Çözüm Süreci’nin ana ekseninin önemli olduğunu belirtti.

8 Şubat 2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığını onaylamadığını belirtti.

6 Şubat 2015

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak üzere Müsteşarlık görevinden istifa etti. İstifa dilekçesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm sürecini istiyorsak 400 vekili vermemiz lazım ki, gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin,” dedi.

4 Şubat 2015

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) Ceylan Bağrıyanık’tan oluşan İmralı Heyeti, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 6 Ekim sonrası hız kesmeden devam eden gözaltı operasyonlarına dikkat çekerek, esas olarak Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürütülen imza kampanyasının hedef alındığını belirtti.

30 Ocak 2015

Rojava’nın Derik ilçesinden Türkiye’ye geçmek isteyen 30 yaşındaki Nezahat Celal,askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

29 Ocak 2015

YDG-H ve YDGK, medyanın yansıttığının aksine, en son 18 Ocak’ta İstanbul’da halkın kullandığı birçok alana bırakılan el yapımı patlayıcılar ile ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB üyesi 27 ülkenin Büyükelçilik temsilcileriyle bir araya geldi. Öğle yemeğinde Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci, demokratikleşme, seçimler, çözüm süreci, Suriye ve Kobanê özelinde yaşanan bölgesel gelişmeler ele alındı.

28 Ocak 2015

Cizre’de öldürülen Nihat Kazanhan’ın soruşturmasında, Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde görevli ve olay günü geçici görevle Cizre’ye gelen ekipte yer aldığı bildirilen H.V. adlı özel harekâtçı polis memuru çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

26 Ocak 2015

15 Eylül 2014 tarihinden beri IŞİD saldırısı altında bulunan Kobanê kenti 134 günün ardından özgürlüğüne kavuştu.

19 Ocak 2015

Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında “ihmali davranışla kasten adam öldürmek” suçundan tutuklandı. Demir, Hrant Dink cinayetinin işlendiği dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.

17 Ocak 2015

Cizre’de Nihat Kazanhan’ın katledildiği Yafes Mahallesi’nde bu kez 43 yaşındaki Nazım Ölmez, uğradığı silahlı saldırı sonucu katledildi.

16 Ocak 2015

HDP Heyeti, çözüm sürecine ilişkin AK Parti Hükümeti bakanları ile gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Dün Yalçın Akdoğan bugünse İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüştüklerini belirten heyet, yapılan görüşmelerde; çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye’nin Kobanê politikasının ele alındığını belirtti.

Bingöl’de DBP il binasına kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açıldı. Görgü tanıkları, saldırının araç içerisinden gerçekleştiğini söyledi.

Cizre’de kaymakamlık binasında bulunan polis karakoluna roketli saldırı gerçekleştirildi.

15 Ocak 2015

HDK Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Cizre’de uygulanan devlet terörüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Tam da DTK Eş Başkanları ve HDP milletvekillerinin ziyareti esnasında saldırının gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada “Devlet yeni olayların çıkması için özel çaba içerisine girmiş görünüyor,” denildi. Cizre’de 27 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısının 6’ya çıktığına vurgu yapılarak, katledilenlerin faillerinin de henüz ortaya çıkartılmadığı belirtildi.

HDP Heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la Başbakanlık Merkez Bina’da yaklaşık 1,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

14 Ocak 2015

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, “Tarihsel Hakikatler ve Yüzleşme Komisyonu” kurulması için Kanun Teklifi verdi.

Cizre’de polisin açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki Nihat Kazanhan adlı çocuk başından yaralanarak yaşamını yitirdi.

11 Ocak 2015

Barış İçin Öcalan’a Özgürlük Platformu’ndan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, imza kampanyasını yürüten aktivistlere yönelik baskıların son bulmasını istedi, “Toplanılan imzalar 5 milyonu aştı. Böyle bir rakam çözüm iradesini göstermektedir. Bu kampanyaya yönelik saldırı, çözüm sürecine yöneliktir,” dedi.

9 Ocak 2015

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı Adası’nda PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

8 Ocak 2015

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2’inci yıl dönümünde Paris katliamını değerlendirdi. Paris katliamının aydınlatılması için hükümetin iki yıldan bu yana hiçbir girişimde bulunmadığına dikkat çeken Baluken, “Eğer AK Parti Hükümeti çözüm süreciyle ilgili bir samimiyet taşıyorsa, henüz işin başından beri çözüm sürecini bitirmeyi amaçlayan böylesi bir kanlı planlamanın bütün detaylarını ortaya çıkarıp kamuoyuna, Türkiye halkına gerekli bilgileri aktarmak zorundaydı,” dedi.

7 Ocak 2015

Polisin Cizre’nin Nur ve Cudi mahallelerine girişini engellemek için kazılan hendeklerin kapatılmasından hemen sonra Cudi mahallesine giren zırhlı araçların açtığı ateş sonucunda 14 yaşındaki Ümit Kurt hayatını kaybetti.

Cizre ilçesinin Silopi çıkışında bulunan Dicle polis karakolu önünde bulunan zırhlı polis aracına roketli saldırı yapıldı.

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, 28 Aralık 2014 tarihinde Kürtçe yılbaşı kartları talebinin Meclis Basımevi tarafından reddedilmesine ilişkin Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e soru önergesi verdi.

6 Ocak 2015

İki günlük resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Avrupa Konseyi (AK) Genel SekreteriThorbjørn Jagland, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki yöneticiler ile bir araya geldi. Jagland’in sözcüsü Daniel Holtgen, ANF’ye yaptığı açıklamada, görüşmede ‘çözüm süreci’nin konuşulduğunu; hükümetin bu konuda neler yapacağı hususunun ele alındığını belirtti.

5 Ocak 2015

Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Akel ve belediye meclis üyeleri Hülya Baltaş,Hamide Çelik ve bir grup belediye çalışanı “Öcalan’a Özgürlük” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Aynı gerekçeyle gözaltına alınan Kızıltepe Belediye Eş Başkanları İsmail Ası ve Leyla Salman aynı gün serbest bırakıldı.

4 Ocak 2015

Yargıtay, 2010 yılında Cizre’de “KCK Kent Meclisi” adı altında gerçekleştirilen operasyonda tutuklanıp haklarında açılan davada hapis cezası verilen 4’ü tutuklu 16 Kürt siyasetçinin cezasını onadı.

3 Ocak 2015

HPP-BİM, 2014 yılı bilançosunu açıkladı. HPG ve YJA-Star güçleri olarak ateşkes koşullarına uyduklarını belirten açıklamada bazı detaylar şöyle: Türk ordusunun keşif uçuşları 513, Türk ordusunun kara operasyonu 81, hava hareketliliği 153, Kobra saldırısı 15, tank ve top saldırısı 75, yaşanan çatışmalar 60, gerillaların gerçekleştirdiği eylem 31, sonucu netleşmeyen çatışma ve eylem 9, ölen asker 35, yaralı asker 9, darbelenen araç 29, gerillanın gerçekleştirdiği gözaltı-tutuklama 1, yaşamını yitiren gerilla 12.

Cizre’de yaşanan olayları protesto etmek için Silopi’de eylem yapan gençlere polisin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan Musa Azma ve Zeki Alar tedavi gördükleri Malatya İnönü Üniversitesi Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamlarını yitirdi.

Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na yola çıkan genişletilmiş HDP heyeti hava muhalefeti nedeniyle yarı yoldan geri dönmek zorunda kaldı.

31 Aralık 2014

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 2009’da yılında Kandil’den Türkiye’ye gelen ve 2010 yılında tutuklanan Barış Grubu üyelerinden Lütfü Taş, Diyarbakır/Amed D Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık’ta yaşanan, 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı HÜDA PAR ile PKK arasındaki çatışmalarının ardından İlçe Emniyet Müdürü Ozan Başurgan görevden alındı.

30 Aralık 2014

YDG-H ve YDGK de bir açıklama yaparak “Cizre’de bizimle karşı karşıya gelen devletin kendisi olmuştur. Hizbul-Kontra, DAİŞ ve JİTEM’in ortak başlattığı operasyon gençlik hareketinin direnişi ile karşılaşmıştır. Çok koordineli ve planlı bir şekilde yapılmak istenen bu operasyon tamamen devlet eliyle koordine edilmiştir. Özel Savaş Bakanı Yalçın Akdoğan’ın ‘gençler Kandil’e nanik yapıyor’ gibi tahrik edici açıklamaları, Türk sömürgeci devletinin gençliğin serhildanları karşısında ne kadar zorlandığını göstermiştir. Bu ve benzeri açıklamalar çaresizliğin ve çözümsüzlüğün dili olduğu bilinmektedir,” dedi.

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay MKYK toplantısı sonrasında “Çözüm sürecinin anayasası diye kabul edebileceğimiz çerçeve yasa Temmuz ayında Meclis’te kabul edildi. Meclis’in yüzde 80’inin desteğiyle geçti. Şimdi soruyorlar yol haritasında ne var, neler konuşuluyor diye. Türkiye büyük bir devlet ve hukuk devleti. Meclis’ten bir yasa çıktıysa ki orada yüzde 80 destek aldı bunu esas almak lazım, hükümet te bunu esas alıyor,” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay’ın ‘çözüm süreci’ üzerine yaptığı açıklamalarda, hükümetin yol haritasının “çerçeve yasa olduğu”nu söylemesini eleştirdi: “İçerik olarak yapılan bir hata var. Çözüm süreci ve çalışmaları şu anda çok daha ileri bir aşamaya ulaşmış durumda. Artık bir yol haritasından bahsediliyor. Sayın Öcalan’ın hazırlamış olduğu bir müzakere taslağı var. Bu taslak üzerine İmralı Adası’nda görüşmeler gerçekleştiriliyor. Konunun muhatapları olan Kandil, devlet ve partimizin de içerisinde yer aldığı bir süreç işletiliyor,” dedi.

28 Aralık 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu Cizre’de yaşanan çatışmalarla ilgili “Cizre’deki olaylarda herkesi sukunete davet ediyorum. Güvenlik güçlerimiz şiddeti önlediler. Türkiye her türlü provokatörlere karşı önlemi almıştır. Çözüm süreci ne zaman bir yola girse bu işi kullanan unsurlar oldu. Bu provokasyonlar Çözüm Süreci’ni etkilemeyecektir. İç güvenlik reform paketi bu yüzden önemlidir. Öyle maskeler takarak, ortalığı ateşe verenlere izin vermeyeceğiz,” dedi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cizre’deki PKK-HÜDA PAR çatışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada Çözüm Süreci’nin provoke edilmek istendiğine değindi. Akdoğan, “Biz her şey yolunda derken en son Kandil’den bir açıklama yapıldı; ‘Birileri eylemde yüzünü kapatırsa, molotof atarsa bunlar bizden değil, ajandır,’ diye. Bir gün sonra Cizre’de olaylar oldu. Birileri yüzünü kapattı, gidip molotof attı, insanların evini yakmaya çalıştı. Bu, açıkça Kandil’e nanik yapmaktır, ‘Ben sizi takmıyorum’ demektir. İşte ne zaman sonuca yaklaşsak provokatörler devreye giriyor, hemen süreci bozmak istiyor,” dedi.

27 Aralık 2014

Suriye’nin Kobané ve Irak’ın Şengal bölgesindeki çatışmalarda öldürülen 4 YPG’linin cenazesi Habur’dan Cizre’ye getirildi. Nur Mahallesi’nde kurulan taziye çadırında nöbet tutan YDG-H üyeleri ile HÜDA PAR’a yakın kişiler arasında önce kavga sonra silahlı çatışma yaşandı. Gece yarısından sonra başlayan kavga saat 03.00 sularında yerini uzun namlulu silahlı çatışmaya bıraktı. Sabaha kadar devam eden çatışmalarda HÜDA PAR’a yakın kişilerin evleri tarandı, çok sayıda ev ateşe verildi. Çatışmalarda yaralanan HÜDA PAR’a yakın Abdullah Deniz (65) hayatını kaybetti. YDG-H’ye yakın olduğu belirtilen Yasin Özer (19) sabaha karşı, Barış Dalmış ise öğleden sonra (15) öldürüldü.

Cizre’de 3 kişinin öldüğü olaylarla ilgili DBP ve HÜDA PAR yetkilileri ile görüşen DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, “Olaylar çözüm sürecine yönelik gelişmeleri içine sindiremeyen ve toplumu uçlaştırarak bundan çıkar sağlayan derin güçlerin bir provokasyonudur,” dedi.

26 Aralık 2014

Son yıllarda sokak eylemleriyle gündeme gelen PKK’nin gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi’nin de yer aldığı Komalên Ciwan (Gençlik Topluluğu) 21-24 Kasım tarihleri arasında Kandil’de yaptığı toplantıda, eylem biçimlerinde değişikliğe gitme kararı aldı. Alınan kararda, kitlesel eylemlerde yüz kapatma, kitlenin içerisinden provokasyon girişiminde bulunma, halkın malına ve canına zarar verme, halk otobüslerini yakma, her eylemde kepenk kapattırma gibi eylem tarzlarının reddedildiği açıklandı.

25 Aralık 2014

Sırrı Süreyya Önder, Hatip Dicle ve Leyla Zana, Kandil’deki KCK yöneticileriyle Çözüm Süreci’nde gelinen son durumu ele aldıkları 11 saatlik bir görüşme yaptı. İmralı Adası’nda yürütülen görüşmelerin daha sıklaşması nedeniyle artık HDP heyetinin İmralı ve Kandil’e yapacağı ziyaretlerden sonra sadece gerek duyulması halinde açıklama yapacağı ve Çözüm Süreci ile ilgili çıkarılan yasadaki, ‘Kamuoyunun bilgilendirilmesi’ maddesine dayanarak hükümet ile birlikte açıklama yapabilecekleri belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Kürt sorununa çözüm için yürütülen süreçle ilgili bilgileri kendileriyle paylaşmadığını, ayrıntılı bilgileri Kandil’den yapılan açıklamalardan öğrendiklerini söyledi: “Bir müzakare süreci gidiyor. Ana aktörün İmralı olduğu söyleniyor. Pazarlık yapılıyor. Sonra Kandil’e varılan sonuçlar götürülüyor. Onlar demeç veriyor. Geldiğimiz nokta şu; milletvekillerinin, muhalefetin hiçbir şeyden haberdar olmadığı bir süreç yürütülüyor. Yalnızca HDP, İmralı ve hükümetten birkaç kişi biliyor. En ayrıntılı bilgiyi Kandil’den alıyoruz. Samimi olmayan, birbirine güvenmeyen bir çerçeve var.” Ana muhalefet partisi CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Kan akmaması bizim de arzumuz, bu sorun çözülmeli. Toplumsal uzlaşmayla çözülmeli. Parlamentoda çözülmeli. Biz adres olarak parlamentoyu da gösterdik ama bunların hiçbiri yapılmadı,” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan KCK yetkililerinin açıklamalarına ilişkin twitter hesabı üzerinden şunları söyledi: “Kandil’den yapılan gerçekdışı, zamansız, yersiz, tahrik edici açıklamalar sürece yarar sağlamaz. Anakronik bir hal… Ya geçmişte takılıp kalıyorlar, ya afaki bir geleceğe veya hayale savruluyorlar…”.

24 Aralık 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt sorununa çözüm süreciyle ilgili olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti: “6-7 Ekim olaylarından iki önemli sonuç çıkardık. Çözüm süreci milli birlik ve beraberliğin tekrar ihya edilmesi için demokrasiyle taçlanan yeni bir bütünleşme sürecidir. 6-7 Ekim olayları geçici bir duraklamayı beraberinde getirdi. Hiçbir suretle kamu düzeninden taviz verilemez. Verilirse çözüm süreci işlemez hale gelir. Demokrasiyi kökleştireceğiz. Hiç kimseye, hiçbir şekilde kısıtlama getirilmeyecek. Bu milletin birbirine düşman olmasına izin vermeyeceğiz. Olumlu yönde gelişmeler var. Bu süreci inşallah hayırlısıyla kararlılıkla sürdüreceğiz.”

KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, Irak’ta yayın yapan Rojnews Ajansı’na verdiği röportajda çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanması halinde Öcalan’ın 2015 Nisan ayında yapılması planlanan PKK 12. Kongresi’ne katılacağını söyledi.

22 Aralık 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özerklik tartışmaları ile ilgili olarak Çözüm Sürecinin ‘üniter devlet’ ilkesi ile yürütüldüğünü söyledi. Davutoğlu, “Ancak yerel yönetimlerin yaygınlaşması ve yerel yönetimlerle ilgili hususlarda da zaten hükümetimizin başta Büyükşehir Yasası olmak üzere yerel yönetimlere nasıl önem verdiği ve bu bağlamda nasıl adımlar attığı herkesin malumudur. Bu konuları kamuoyu önünde yanlış bir eksende tartışmak doğru değil,” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, dün sabah saatlerinde İmralı heyetinde yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’le bir görüşme yaptı. Akdoğan, görüşmeye ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden “Süreç güçlü bir siyasi irade ve kararlılıkla sürüyor. Nihai sonuca ulaşmak için güven ve iyi niyet temelinde görüşmeler hız kazanmış durumda,” bilgisini paylaşarak yeni bir döneme girildiğinin işaretini verdi. Buldan ile Önder ise basına yaptıkları açıklamada, çözüm sürecinde kendi içtihatlarını da oluşturarak yürümeye çalıştıklarını belirterek, “Kobané direnişiyle başlayan bir kırılganlık yaşamıştık, gelinen nokta itibariyle önemli bir kriz sürecini geride bıraktığımızı söylemek istiyoruz. Bu aşamadan sonra çözüm süreci kapsamında, ağırlıklı olarak İmralı olmak üzere yeni bir sürece girdiğimizi söylemek istiyoruz,” dedi. Diyalog kanallarının kapanmaması için belirli mutabakatların oluştuğunu da belirten Önder, “Bu bütün meselelerin halledildiği anlamına gelmiyor. Biz, bunu parti yetkili kurullarımızda değerlendirdikten sonra İmralı Adası’na geçeceğiz. KCK yetkilileriyle de meseleyi görüşeceğiz. Daha sonra bu görüşmeler daha derinlikli, nitelikli ve daha sonuca odaklı olarak yürüyecektir,” dedi.

20 Aralık 2014

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, basında yer verilen PKK’nin 15 Mart’a kadar silah bırakacağına dair iddialarla ilgili “Biz müzakere taslağını görüşmeden, belirlediğimiz tarihlere göre sonuçlandırmadan, bu konuda anlaşmadan kesinlikle silah bırakmayız. Silah bırakacağımız hiçbir koşul yoktur. Hangi sorun çözüldü ki biz silah bırakalım. Kürt sorununun demokratik siyasal çözümü gerçekleşmeden ne silah bırakılabilir, ne gerilla mevzilerini terk edebilir” dedi.

19 Aralık 2014

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kürt sorununa çözüm sürecinde 2015 genel seçimlerinden önce “önemli gelişmeler olabileceğini” söyledi. Akdoğan, “Burada esas mesele bir çözüme ulaşmak. Meselenin birçok boyutu halledilmiş durumda. Hal böyle olunca geçmişe nazaran sonuca bir adım daha yaklaşmış haldeyiz. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik,” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Kürt hareketini temsil eden siyasi partileri ziyareti kapsamında HÜDA PAR’ı ziyaret etti. Arınç “Bizim sözü olan, söylemek isteyen, fikri olan, anlatmak isteyen herkesle bu süreç içinde birlikte olmamız lâzım. Çözüm süreci veya Kürtlerin sorunu veya Kürt halkının tek temsilcisi HDP değildir. Bunu bütün dünya bilmeli. Kendileri ne kadar böyle diyorlarsa da böyle değildir”.

18 Aralık 2014

Basın üzerinden girilen polemikler, taraflar arasında üzerinde uzlaşmaya varılan başlıkların önüne geçince, hükümet ile HDP arasında iletişimde yeni bir dönem başlatma kararı alındı. Hafta başından bu yana çözüm sürecinde bu yeni dönem yürürlükte. Varılan anlaşma, “Basın üzerinden polemiklere girilmemesi için daha kontrollü bir iletişim dönemi” olarak tanımlanıyor. Ayrıca sürece ilişkin atılacak adımlar olgunlaşmadan bunların basın ile paylaşılmaması da kararlaştırıldı.

13 Aralık 2014

Demokratik Toplum Kongresi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Eş Başkan Hatip Dicle, Öcalan’ın müzakere taslağı ve kendisiyle yaptıkları son görüşmeye dair konuştu. Öcalan’ın, “Barış ve Müzakere Taslağı’nın, dört-beş aylık süreçte, 15 Nisan’a kadar tüm aşamalarının bitmesi gerekiyor, aksi takdirde sabrımın son sınırındayım,” dediğini aktardı.

12 Aralık 2014

Öcalan’ın hazırladığı müzakere taslağında “özerklik” başlığı var iddiası hükümet ile HDP arasında yeni tartışma konusu oldu. Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre, taslakta ‘özerklik’ yok ama ‘yerel yönetimlerin güçlendirilmesi’ başlığı var. Tartışmaya neden olan ise tarafların bu başlıktan ne anladığı.

11 Aralık 2014

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, iç güvenlik yasa tasarısını bir kez daha eleştirdi, “Savaşa hazırlanarak barışa gidemezsiniz. Bu sıkıyönetim de değil darbe yasası,” dedi.

10 Aralık 2014

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Eş Başkan Selahattin Demirtaş’a yönelik “Akacak kandan Demirtaş sorumlu” sözlerine yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. Kandil’e giden HDP Heyeti KCK yetkililerinin “Barış ve Demokratik Müzakere Taslağı”nı karar birliği ile kabul ettiğini bildirdi: “KCK yetkilileri, Sayın Öcalan’ın hazırladığı Barış ve Democratik Müzakere Taslağını tüm yapı ve birimlerinde ayrıntılı toplantılarla değerlendirdiklerini, örgüt olarak bu toplantılarla tarihi bazı sonuçlara vardıklarını ifade etmişlerdir.”

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen 11. Kürt Konferansı’nda IŞİD ve çözüm süreci konuşuldu. Türkiye hükümetine PKK lideri Öcalan’ın serbest bırakılması, AB’ye de PKK’nin ‘terör listesinden’ çıkarılması çağrısı yapıldı.

9 Aralık 2014

İdris Baluken, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Hatip Dicle’den oluşan HDP Heyeti,Yalçın Akdoğan ile görüştü. Önder, Hükümetle Öcalan’ın taslağı üzerinde yine görüşeceklerini açıkladı. Yalçın Akdoğan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada taslağın görüşüldüğüne dair iddiaları yalanlayarak “HDP’lilerle görüşmede sürecin genel değerlendirmesi yapılmış; özerklik, genel af, İmralı’nın taslağı gibi konular kesinlikle konuşulmamıştır,” dedi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarı ile alakalı olarak “Kobané olayları bahane edilerek çıkarılmak istenen bir yasa. Müzakere sürecini dinamitleme potansiyeline sahip. Başbakan’ın “vur” dediğini polis kafasından vurup indirecek, sonra “yüzü kapalıydı, elinde molotof, taş vardı,” diyecek, çocuklarımız, gençlerimiz sokakta patır patır öldürülecek. Hem Meclis’te karşı çıkacağız, kıyameti koparacağız sokakta mitinglerimizle, yürüyüşlerle engellemeye çalışacağız,” dedi.

4 Aralık 2014

Davutoğlu, çözüm sürecinde yeni bir ortam oluştuğunu ve Haziran 2015’teki genel seçime kadar sonuca ulaşmak istediklerini söyledi.

1 Aralık 2014

PKK lideri Abdullah Öcalan, “Barış ve Demokratik Müzakere Taslağı” olarak tarif edilen metinde Kürt sorununun çözümü için dört ana başlık önerdi. Yöntem olarak adlandırılan birinci ana başlıkta süreçte demokratik siyaset tarzının nasıl kullanılacağı açıklandı. İkinci ana başlık olan Tarih ve Felsefe kısmında sorunun çözümüyle ilgili geçmişten bugüne ve geleceğe bakışa yer verildi. Temel Gündem Maddeleri başlığında yaklaşık kırk temel soru, belirleme ve önerme yer aldı. Taslağın ayrıntılarını açıklayan Sırrı Süreyya Önder, Eylem Planı başlığının içeriğine dair bilgi vermedi.

30 Kasım 2014

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Çözüm Süreci’nin gidişatı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda tren raya oturmuş durumda ama bunun hızını ne belirleyecek? Atılacak adımlar, samimiyet ve dürüstlük belirleyecek. Bu süreçlerde samimi olmak gerekiyor; dürüst, kararlı, cesur olmak gerekiyor,” dedi. Akdoğan ayrıca Çözüm Süreci’nin kırmızı çizgileri olduğunu belirtirken “Kamu güvenliği ve düzeninden asla taviz vermeyiz. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünden asla geri adım atmayız, taviz vermeyiz. Türkiye üzerinde ameliyata izin vermeyiz. Bu, temel çizgidir,” ifadelerini kullandı.

29 Kasım 2014

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır/Amed’de CHP Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin temel meselelerinden birinin de Kürt sorunu olduğunu ifade etti. CHP lideri, sorunun güvenlik önlemleriyle çözülemeyeceğini daha önce de belirttiklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu “Sorunu demokrasi ve özgürlükle çözeceğiz. Sizden 4 yıl için yetki istiyorum. Size demokrasi, özgürlük, fabrika, aş sözü veriyorum,” dedi.

28 Kasım 2014

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay çözüm sürecinin yol haritasının eninde sonunda mutlaka silah bırakmayı, eve dönüşlerin de yasal düzenlemesinin devlet tarafından yapılmasını içerdiğini söyledi. “Sonra silahsız, şiddetsiz bir dönem ve herkesin siyaset yapması. Nihai hedef budur.”

21 Kasım 2014

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İmralı Cezaevi ziyaretini artık beş kişilik bir heyetin yapacağını, izleme kurulu, genişletilmiş müzakere heyeti ve sekreterya da dâhil toplam 25-30 kişinin çalışma yapacağını söyledi.

Selahattin Demirtaş, CHP’nin de sürecin içerisinde yer alması gerektiğini dile getirdi.

19 Kasım 2014

Kürtçe yayın yapan günlük gazete Azadiya Welat’a açıklamalarda bulunan KCK Yürütme Konseyi üyesi ve Halk Savunma Merkez (HSM) Karargâh Komutanı Murat Karayılan, Abdullah Öcalan’ın 2013 Deklarasyonu için “Her iki tarafın kabulü üzerinden açıklandı denilebilir,” dedi. Daha sonra ateşkes ilanıyla gerillanın sınır dışına çekildiğine işaret eden Karayılan, ikinci aşamada yasal tedbirler alınması noktasında devletin bazı adımlar atması gerektiğini, bunun sonrasında ise üçüncü aşama olarak normalleşmenin geldiğini söyledi. Geri çekilmenin durdurulma nedeni olarak devletin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmemesini gösteren Karayılan, AK Parti’nin niyetini şu sözlerle ortaya koydu: “Tek bir şey yaptılar. Bir kanun çıkarttılar. AK Parti bir bütün olarak seçim hesabıyla yaklaşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri vardı. Kazanıp kazanmayacağı net değildi. Çatışmasızlık sürecinin devam etmesini istiyorlardı. Kürt tarafı ise bir adım atılmasını istedi. Onlar da kanun çıkardı. Çerçeve yasası dışında herhangi bir yasal tedbir geliştirilmedi. Pratikte de gerekenler yapılmadı. Ayrıca ateşkes için gerekli koşullara da uymadılar.”

Hükümetin amacının “süreci zamana yayarak tasfiye etme” olduğunu vurgulayan Karayılan, ateşkes sürecinde devletin yerine getirmesi gereken şartları şöyle sıraladı: “Birincisi, yeni karakollar yapılmamalı. İkincisi, Kürdistan topraklarını sular altında bırakan, özünde gerillanın manevra alanını daraltma amaçlı barajlar durdurulmalı. Yine, askeri yolların yapımından da vazgeçilmeli.”

Karayılan, Arınç’ın ‘Sürece mecbur değiliz’ yönündeki açıklamasına ise şöyle yanıt verdi: “Sanki biz çok muhtacız. Öyle değil. Şimdi Kürt siyasetinin eli, her zamankinden daha güçlüdür. Bülent Arınç ve devlet yetkililerinin tümü bilmeli ki PKK’nin seçenekleri çoktur. Hele Kürt sorununun tüm hacmiyle gündeme girdiği, kamuoyu kazandığı bu dönemde, tüm eski bariyerler yıkıldı. PKK bu dönemde hiç kimseye muhtaç değildir. Ama kuşkusuz Kürt halkı ve Türkiye halkı, barışa, kardeşliğe, dostluğa, birlikte yaşama ihtiyaç duyuyor. Ama herkes bilmeli ki kimsenin AK Parti’ye ihtiyacı yok.”

18 Kasım 2014

Başbakan Davutoğlu KCK Eş Başkanı Cemil Bayık tarafından geçtiğimiz günlerde dile getirilen, Çözüm Süreci’ne yabancı bir devletin de dâhil olması yolundaki isteği için şunları söyledi: “Yabancı göz yani üçüncü göz diye bir şey söz konusu değil. Çözüm süreci demokratikleşme sürecinin doğal bir sonucudur. Akil insanlar var zaten. Dışarıdan bir göz olamaz. Zaten Oslo’da denedik. Oslo aracılı yürütülen bir süreçti ve sonuçlarını gördük. Yürümedi.”

17 Kasım 2014

6-7 Ekim Olayları sebebiyle askıya alınan görüşmeler, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’den oluşan HDP heyetinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya gelmesiyle yeniden başladı. Toplantıda, sürecin üçüncü gözü olacak bir İzleme Kurulu’nun oluşturulması hususu da görüşüldü.

16 Kasım 2014

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, hükümetin, 6-12 Ekim Kobané protestoları gerekçesiyle askıya aldığı çözüm süreci görüşmelerinin yeniden başlayacağını açıkladı.

15 Kasım 2014

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin beklentilerinin PKK’nin silah bırakarak yurtdışına çıkması olduğunu söyledi.

12 Kasım 2014

HDP Onursal Başkanı, Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü hükümetin elle tutulur adımlar atmamasının süreci tıkadığını, Kobané protestoları bahanesiyle güvenlikçi politikalara geri dönüşün baskıları arttırdığını belirterek “Yine de süreci canlandırmak için çabalıyoruz,” dedi.

9 Kasım 2014

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci’nin devam edip etmediğine ilişkin soruları yanıtladı. Akdoğan, 6-12 Ekim Kobané protestoları sonrasında Çözüm Süreci’nin türbülansta olduğunu ifade ederken, “Devletin İmralı ile gerçekleştirdiği görüşmeler devam ediyordur diye tahmin ediyorum,” dedi.

5 Kasım 2014

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır/Amed-Ankara uçağında, sonradan HÜDA PAR’lı olduğu ortaya çıkan bir kişinin sözlü saldırısına maruz kaldı. Demirtaş’a saldıran kişinin mensubu olduğu HÜDA PAR’ın 1990’lardaki cinayetleriyle nam salmış devlet destekli Hizbullah’ın uzantısı olduğu ifade ediliyor. 31 Aralık 2010’da yürürlüğe giren ve tutukluluk sürelerini kısaltan kanun değişikliğiyle Hizbullah’ın cezaevlerindeki yöneticileri tahliye edilmiş, bu kişiler daha sonra da kayıplara karışmışlardı.

4 Kasım 2014

HDP’nin Ankara İl Başkanlığı’na giren bir kişi PM üyesi Ahmet Karataş’ı ağır yaraladı. Ahmet Davutoğlu olaydan kısa süre sonra, saldırganın yakalandığını açıkladı.

3 Kasım 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan‘ın, asayiş olayları nedeniyle hükümet tarafından askıya alındığı belirtilen çözüm sürecinin tekrar rayına oturtulması ve diyalog kanallarının açılması için hükümete çağrı yapacaklarına yönelik açıklaması hatırlatıldığında, “HDP kanunlar çerçevesinde davranmaya devam ederse görüşmelerimiz devam eder. Şiddet, terör, izinsiz eylem, can ve mal kaybına yol açacak tutumların dışında olmaları ve bunlara karşı tavır almaları durumunda muhatap oluruz,” dedi.

HDP milletvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında Davutoğlu’na yanıt verdiler. Önder, “Biz barış süreci için üzerimize ne düşüyorsa yaptık ve yapmaya hazır olduğumuz bütün dünyaya ilan ediyoruz. Bu dili ve buna benzeyen yaklaşımların hepsini reddediyoruz. HDP’nin bu kulvarda siyaset yapan bütün kurumlarımızın neye benzediğini, neye benzeyeceğini belirlemek kimsenin haddi ve hakkı değildir,” dedi.

29 Ekim 2014

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk bir internet sayfasında yayımlanan makalesinde AK Parti’nin çözüm sürecinin partneri olmaktan çıktığını ifade etti.

28 Ekim 2014

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Çözüm süreci bizim açımızdan devam ediyor. Bu süreç devam ediyor diye yaşanan şiddet olayları karşısında susmamızı beklemesinler. İmralı ve Kandil’le yakın ilişkileri olanlar milletin acısını görmezden geliyorlar. Aksine hükümeti tedbir almamakla da suçluyorlar. Türkiye’de bu olaylar yaşanmamış gibi, sekreterya olacak, bu olacak diyor. Kamu hassasiyetinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, askerimizin kanı yerde iken, polisimizin kanı yerdeyken sekreterya diyen insanın yüzüne biz bakmayız. Biz aldığımız kararlar ve Meclis’in bize verdiği yetkileri kullanarak adımlar atıyoruz. (…) Örgütün verdiği tarihlere bakmıyoruz. Biz tehdit etmeyi sevmeyiz. Bu işin bittiği zaman söyler bitiririz.Çözüm sürecine mahkûm değiliz. Türkiye’nin geleceği için çok önemsiyoruz. Biz bu işi bitirmek istiyoruz. Parlamentoda bitecek. Ama çözüm sürecini sadece biz istiyormuşuz mecbur gibiymişiz gibi, herkes her istediğiyle buna zarar verecekse hayır bu böyle değil. Çözüm süreci başarısızlığa uğrarsa herkes altında kalır, adadaki şahıs da dahil. Çok ince ve hassas davranıyoruz. Bizim gösterdiğimiz kadar herkesin hassas davranması gerekiyor. Bitiren taraf biz olmayacağız. MİT irtibatıyla bu görüşme yapılıyor. Her gün saat başı bu bilgileri kamuoyuna verecek değiliz. Örgütle bağlantılı TV ve radyoların bu konuyu istismar ettiklerini bize soru olarak sormasınlar. Kararlıyız ama bu kararlılığı başkaların da paylaşmasını istemek de bizim hakkımız,” dedi.

25 Ekim 2014

Hakkâri, Yüksekova’da, çarşı merkezindeki üç asker yüzü maskeli kişiler tarafından öldürüldü. PKK, söz konusu saldırı emrini vermediğini açıkladı. Olayla ilgili yayın yasağı getirildi.

23 Ekim 2014

TSK Jandarma ekipleri Kars’ın Kağızman ilçesinde seyir halindeki bir araçta bulunan üç PKK’liyi öldürdü.

21 Ekim 2014

HDP heyetiyle görüşen Abdullah Öcalan’ın kritik bir açıklama yapması bekleniyordu. Heyet, görüşme sonrası Abdullah Öcalan’ın, “Çözüm süreci açısından gelmiş olduğumuz nokta bir kırılmaya maruz kalmıştır. Bunun en önemli sebebi; bu süreçlerde hükümetin benimle geliştirmeye çalıştığı ilişki biçimini bir araçsallaştırma mekaniğine oturtmaya çalışmasıdır. Bunun, çözmeye çalıştığımız meselenin ağırlığına denk bir yaklaşım olmadığı bütün gerçekliğiyle anlaşılmıştır. Gelinen nokta itibariyle bu yaklaşımın darlığı ve çözüme hizmet etmeyeceği taraflarca yeterince kavranmıştır. Türkiye’nin demokratik geleceğini ve bölgemizdeki kalıcı barışı yakından ilgilendiren süreçle ilgili 15 Ekim itibariyle yeni bir aşamaya geçtiğimizi ve süreçte başarılı bir pratik umudumun bu anlamda arttığını ifade etmek isterim,” sözlerini aktardı.

19 Ekim 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu Akil İnsanlar Heyeti’yle bir toplantı yaptı. Sadece Davutoğlu’nun konuşmasının kamuoyuna aktarıldığı toplantıda Başbakan “çözüm sürecinin 3 karakterli olduğunu” ifade etti: “Millîdir, yerlidir, özgündür.”

12 Ekim 2014

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümüşhane’de yaptığı konuşmada, Genç’te infaz edilen 4 kişi için “Güvenlik güçlerinin katilleri anında bulundu ve ölü olarak ele geçirildi,” dedi.

11 Ekim 2014

Cemil Bayık, Kobanê ve Türkiye’de yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu ve Meclis’ten geçen tezkerenin bir savaş ilanı olduğunu, bu nedenle de çektikleri bütün birlikleri Türkiye’ye geri gönderdiklerini söyledi.

10 Ekim 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genç’te öldürülen 4 kişiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Saldırının failleri konumundaki teröristler bir-iki saat içerisinde cezalandırıldı”. Davutoğlu’nun bu sözleri hükümetin yargısız infazı cezalandırma yöntemi olarak benimsediği şeklinde eleştirildi.

9 Ekim 2014

Kobanê olayları devam ederken, Bingöl’deki bir saldırıda Bingöl Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve komiser Hüseyin Hatipoğlu hayatını kaybetti. Olayla ilgili yayın yasağı getirildi. Saldırıdan kısa süre sonra Bingöl’ün Genç ilçesinde durdurulan bir araçta, olayın failleri olduğu iddia edilen 4 kişi polis tarafından öldürüldü. Ancak, polisleri öldüren kurşunların infaz edilen 4 kişinin silahlarına ait olmadığı ortaya çıktı. HDP’nin olayla ilgili TBMM’ye sunduğu araştırma önergesi AK Parti tarafından reddedildi.

6-12 Ekim 2014

IŞİD’in Kobané kuşatmasının bir aydır sürmesi Türkiye’de başka bir dinamiği tetikledi.KCK ve HDP’nin “süresiz eylem çağrısı” ile birlikte insanlar sokaklara döküldü. 40’a yakın ilde 49 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar neticesinde birçok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Birçok grup (doğuda HDP-Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) tabanı, batıda ise HDP tabanı ile milliyetçi gruplar) karşı karşıya geldi. Yüzlerce insanın da yaralandığı çatışmalarda şehir merkezlerinde bulunan birçok iş yeri, kamu binası, parti merkezleri ve belediye binaları ateşe verildi. Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırıda iki polisin öldürülmesi ve Tunceli’de bir karakola saldırı düzenlenmesi iki yılını doldurmak üzere olan Çözüm Süreci’nin geleceğinin sorgulanmasına yol açtı.

Protestoları Öcalan’ın çağrısı sonlandırdı. Öcalan çözüm süreciyle Kobanê’nin ayrılmaz bir bütün olduğunu hatırlattı.

6 Ekim 2014

Öcalan çözüm sürecinde yeni adımlar atılması için hükümete 15 Ekim 2014’e kadar süre verdi.

30 Eylül 2014

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç sürecin başarıya ulaşması için Çözüm Süreci Kurulu oluşturulacağını açıkladı.

20 Eylül 2014

IŞİD’in Kobanê kuşatması üzerine en az 60 bin sivil Suruç’a geldi. Aynı gün, AK Parti IŞİD’le gerçekleştirdiği “diplomatik müzakere” sonucunda, aralarında Musul Konsolosu’nun da bulunduğu 49 rehineyi geri aldı. Suruç’a giden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’ye gelen Kobanêli sayısının 60 bine ulaştığını açıkladı. Kurtulmuş, “Bir kere daha ifade etmek istiyoruz ki, IŞİD bir sebep değil sonuçtur. Suriye’de ve Irak’ta halkın büyük çoğunluğunu oluşturan kitlelerin siyasal katılım süreçleri içerisinde olmasını sağlamazsanız, Suriye’de ve Irak’ta her türlü istikrarsızlığın önünü açarsanız ve insanlara kendilerini ifade etme imkânı sağlamazsanız, bugün IŞİD’i yenersiniz, ama Allah korusun yarın başka bir şey çıkar,” dedi.

15 Eylül 2014

IŞİD Urfa Suruç’a sınır olan Kobanê’yi kuşattı.

14 Eylül 2014

KCK Eğitim ve Dil Komitesi, “Dilini yitiren bir halk, kültürünü, tarihini ve kimliğini kaybeder. Kürdistan’daki bütün aileler okul boykotuna destek vermelidir.”

12 Eylül 2014

Antalya’da Mahir Çetin, Kürtçe konuştuğu için dövülerek katledildi.

11 Eylül 2014

Barış Annelerinden çağrı: “Çocuklarınızı Türk okullarına göndermeyin.’’

Diyarbakır/Amed Lice’de Kürtçe eğitim veren okula asker müdahale etti, kalabalıkla çatışma çıktı. Cizre’de Kürtçe eğitim vermeye başlayacak okulun tüm hazırlıkları tamamlandı.

10 Eylül 2014

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, açılan Kürtçe okullara polisin müdahalesini değerlendirerek, “AK Parti Kürt halkının değerlerine tahammülsüzlüğünü her fırsatta gösteriyor,” dedi.

7 Eylül 2014

HDP heyeti, Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na gitti.

Demokratik Toplum Kongresi 7. Olağan Kongresi bugün de devam etti. Kongrede PKK lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük çağrıları öne çıktı. DTK’nın yeni Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak oldu. DTK Eş Başkanı Selma Irmak, “Biz 30 yıldır özgürlük yürüyüşünü gerçekleştiriyoruz, tabii ki bu özgürlük yürüyüşünü Sayın Öcalan’a ve halkımıza borçluyuz,” dedi.

KCK, “Kürdistanda özel okul açmak ilerleme değildir. Tüm halkımız Türk okullarını boykot etmelidir,” dedi.

2 Eylül 2014

Kürt kamuoyu ve sivil toplum anadilde eğitim hakkı için 1 haftalık okul boykotuna hazırlanılıyor.

Siirt’te Mawan beldesinde yaşamını yitiren gerillalar için yapılan şehitlik askerler tarafından yıkıldı. Halk, gece şehitliğin önünde nöbet tuttu.

30 Ağustos 2014

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel “Hükümet yol haritasını bize vermedi, basından öğreniyoruz. Keşke görüşümüz sorulsaydı. Hükümet silahsız çözüleceğini söyledi, analar ağlamasın isteriz. Çözüm sürecinde kırmızı çizgiler aşılırsa gerekli cevabı veririz,” dedi.

29 Ağustos 2014

Beşir Atalay başbakanlığa atanan Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde yer almazken, “Sri Lanka modeli”nin ilk savunucularından olduğu ileri sürülen Yalçın Akdoğan başbakan yardımcısı oldu.

BDP milletvekili İdris Baluken ilerleyen günlerde çözüm sürecinde “müzakere” aşamasına geçileceğini ve müzakerede varılan sonuçların yazılı anlaşma haline gelmesini istediklerini açıkladı.

27 Ağustos 2014

Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı oldu ve Başbakan oldu. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevi süresince de çözüm süreciyle yakından ilgileneceğini ileri sürdü.

23 Ağustos 2014

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “Kandil’le direkt görüşülmesini arzu ediyorum,” açıklamasına KCK Eş Başkanı Cemil Bayık “Biz her zaman açığız. Bu basın yoluyla olabilir, heyetler, uluslararası kurumlar olabilir,” diyerek yanıt verdi.

20 Ağustos 2014

MİT Müsteşarı Hakan Fidan İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la görüştü.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay görüşmelerin artık genişleyerek Avrupa ve Kandil’e uzanmasını arzu ettiklerini söyledi.

18 Ağustos 2014

Diyarbakır/Amed-Lice’de PKK’nin kurucularından Mahsum Korkmaz’ın heykeline operasyon yapıldı ve askerler heykeli yıktı. Müdahalede Mehdin Taşkın adlı kişi öldürüldü.

5 Ağustos 2014

Öcalan, avukatıyla yaptığı görüşmede çözüm sürecinde müzakerelere geçilmemesinden rahatsızlık duyduğunu ve artık sabır taşının çatladığını açıkladı.

11 Temmuz 2014

Diyarbakır/Amed’de görülen KCK ana davasında tutuklu bulunan iki sanığın daha tahliye edilmesiyle dava kapsamında tutuklu kalmadı.

10 Temmuz 2014

TBMM Genel Kurulu, “Çerçeve Yasa” olarak adlandırılan “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı”nı kabul ederek kanunlaştırıldı.

8 Temmuz 2014

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ barışın sağlanması için Öcalan dahil siyasî mahkûmların serbest bırakılması, Terörle Mücale Kanunu’nun lağvedilmesi ve anadilde eğitimin önünün acilen açılması gerektiğini söyledi.

29 Haziran 2014

Hatip Dicle tahliye edildi. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun adayı olarak Diyarbakır/Amed’de milletvekili seçilen Dicle’nin vekilliği, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilerek, AK Parti’nin çok daha az oy alan adayı Oya Eronat seçilmişti. Hatip Dicle, DEP milletvekiliyken 2 Mart 1994’te dokunulmazlığı kaldırılarak gözaltına alınmış ve on yıl cezaevinde kaldıktan sonra, 2004’te Leyla Zana, Orhan Doğan ve Selim Sadak’la birlikte tahliye edilmişti. 24 Aralık 2009’da KCK operasyonları kapsamında tekrar tutuklanan Dicle, milletvekili seçimini cezaevindeyken kazanmıştı.

27 Mayıs 2014

Abdullah Öcalan’ın avukatları müvekkilleri ile görüşmek için savcılığa başvuruda bulundu.

Diyarbakır/Amed’in Lice ilçesinde karakol protestoları nedeniyle çıkan çatışmalar 4 gündür sürdü. Çewlîk yolu kapatıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, BDP’ye, “Dağa giden gençleri gidip alıp geleceksiniz, eğer yapmazsınız B ve C planımızı devreye sokarız, ” dedi. Tayyip Erdoğan’ın ‘PKK çocuk kaçırıyor’ açıklamalarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan HPG Anakarargah Komutanlığı “PKK, gerilla saflarına katılan herkes gönüllü katılandır, gönüllü olmayan kimseyi zorla tutamayız, saflarımıza katılım yaş sınırı bellidir. HPG olarak yaptığımız anlaşmalara uyuyoruz, Türk devleti gerillaya katılımı durdurmak istiyor, yaş sınırına uymayan kimseleri savaşa sokmamız mümkün değildir, tüm yurtsever ailelerimiz psikolojik savaşa karşı duyarlı olmalıdır. Bu bir karalama propagandasıdır, Özel Harp Dairesi yeni psikolojik savaş yürütüyor bütün halkımız dikkat etmelidir,” dedi.

Şırnak’ın Cizre, Mardin’in Nusaybin ilçesinde kalekol yapımlarını protesto eden gençlere polis çatıştı.

Roboski’de Gölyazı Taburuna 4 yeni kule inşaatına başlandı.

Rojava sınırında MİT’e ait olduğu belirtilen ve çetelere silah taşıyan silahlı tırlar hakkında başlatılan davada gizlilik kararı alınırken, konuyla ilgili yayın yasağı başlatıldığı belirtildi.

24 Mayıs 2014

Diyarbakır/Amed’in Dicle İlçesi’nde KCK soruşturması kapsamında “örgüte yardım ve yataklık” ettikleri iddiasıyla 2011 yılında tutuklanan 14 sanıktan 13’ü tahliye edildi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde ülkücüler Kürt öğrencilere saldırdı. 2 öğrenci yaralandı.

23 Mayıs 2014

İnsan Hakları Derneği, cezaevlerinde 641 hasta hükümlü ve tutuklu bulunduğunu açıkladı.

HPG, Ilısu Barajı’nın araçlarını yaktıklarını, Şemzinan’da karakola uyarı ateşi yaptıklarını açıkladı.

BDP İstanbul örgütü topladığı 37 Tır yardımı Rojava’ya gönderdi.

KCK Batman davasında 10 kişi serbest bırakıldı.

19 Mayıs 2014

Yüksekova’da karakol yapımlarını protesto amaçlı tutulan nöbet 28 gündür sürüyor.

17 Mayıs 2014

HPG, Dersim’de gerillalar ve asker arasında çatışma çıktığını açıkladı.

HDP Heyeti, KCK yetkilileriyle görüşmek için Güney Kürdistan’a gitti.

14 Mayıs 2014

HPG yaptığı açıklamada Diyarbakır/Amed’de gerillalar ile ordu arasında çıkan çatışmada 2 askerin öldüğünü 1 askerin de yaralandığını açıkladı.

12 Mayıs 2014

Özgür Basın davası kapsamında tutuklu bulunan 7 gazeteci serbest bırakıldı.

KCK Dil Komitesi Eş Başkanlığı, Kürt Dili bayramına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ‘Kürt Halkımız kendi ana dilinde eğitimi inşa etmelidir,’ dedi.

11 Mayıs 2014

Diyarbakır/Amed’in Silvan ilçesinde yeni karakol yapımına tepki gösteren halk, yapılan karakolu yıktı.

10 Mayıs 2014

Diyarbakır/Amed’de yapılan Demokratik İslam Kongresi’ne bir mektup gönderenAbdullah Öcalan, çoğulcu, eşit ve demokratik bir İslam’a ihtiyaç olduğunu, iktidarcı, devletçi İslam yorumunun İslam’ın özüne aykırı olduğunu, İslam’ın en son din olarak evrenselliği temsil ettiğini, İslam’ın özünde adil bir demokrasinin esas alınması gerektiğini belirterek, “Hareketimiz çağdaş bir Selahaddini ve Hüseyni hareketleri sentezidir,”  dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kürdistan’da Êzîdî Kürtlere yapılan çete saldırılarını kınadı.

9 Mayıs 2014

YPG asayiş güçlerince tutuklanan IŞİD üyesi, yaptığı itirafta Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde El-Kaide ’nin askerlik şubesi olduğunu, burada birkaç gün tutulan çetecilerin sonradan Rojava’ya gönderildiğini söyledi.

Yerel gazetelerde, Barış Süreci ve gerillanın geri çekilmesi sürerken Türk devleti tarafından, 341 Karakol ve 2 ve 900 km askeri yol yapıldığı, 2 bin yeni köy korucusunun eğitildiği haberi yer aldı.

8 Mayıs 2014

Abdullah Öcalan’ın avukatlarının müvekkilleri ile görüşmek için verdiği dilekçe savcılık tarafından reddedildi.

PKK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan çözüm sürecinin üstünden 1 yıl geçmesine rağmen hiçbir somut adım atmayan AK Parti hükümetini eleştirdi. Kalkan, “Bu sorunun çözümsüzlüğü herkes için tehdittir. AK Parti bu çelişkili ve çatışmalı durumun devam etmesinden nemalanıyor. AK Parti yapmadığı şeyleri kendi basın dünyası yolu ile yapmış gibi lanse ediyor. Seçimlerden sonra yapılacak denilen her şey ortada fakat seçimlerin üstünden 40 gün geçti ortada bir şey yok tamamen ciddiyetsiz bir yaklaşım var. MİT için çıkartılan yasal düzenleme PKK kadrolarına saldırılar içindir. Çatışmasızlığı sağlatacak bir durum yok. 1 Mayıs’ı gördük, AK Parti polislerinin halka saldırılarını gördük. Yaşanan süreçte AK Parti iktidarını sağlama alma çabalarından başka hiçbir şey yok. Yeni yılda ateşkes konumu yok, fiili durum vardır. Adım atılmazsa, Önder Apo’nun projelerine karşılık verilmezse, halka baskı sürerse gerilla da halk da sürece müdahale eder,” dedi.

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı 1,5 milyonu aştı.

7 Mayıs 2014

Avrupa PKK davası avukatları, PKK’ya yönelik yasağın kaldırılması için Hollanda’da basın toplantısı düzenledi. Avukatlar toplantıda çözüm için AB’nin PKK yasağını kaldırması gerektiğini belirtti.

Lice Belediye Eş Başkanı Rêzan Zoroğlu’na ’Terör Örgütü Üyesi Olma’ gerekçesi ile 4,5 yıl hapis cezası verildi.

4 Mayıs 2014

Lice’de halk 12 gün süren nöbet eylemine karakol yapımlarının sonlandırılacağı sözü ile son verdi.

29 Nisan 2014

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Abdullah Öcalan için ev hapsi ile ilgili bir çalışmamız da böyle bir düşüncemiz de yok,” dedi.

28 Nisan 2014

Selahattin Demirtaş ve Sırrı Sakık dışındaki tüm BDP milletvekilleri HDP’ye geçti. Barış ve Demokrasi Partisi daha sonra ismini Demokratik Bölgeler Partisi olarak değiştirip parlamentodan çekildi ve faaliyetlerini Kürdistan bölgesine kaydırdı. Kürt hareketi ve Türkiyeli sosyalistler 30 Mart yerel seçimlerine doğuda BDP, batıda ise HDP destekli adaylarla girdi. HDP’ye15-16 Ekim 2011’de Ankara’da Kürt hareketiyle Türkiyeli sosyalistlerin ortaklığında gerçekleştirilen Halkların Demokratik Kongresi önayak olmuştu. HDK’nin kuruluşundan bir yıl sonra, 15 Ekim 2012’de, HDP kuruluşunu ilan etmiş, BDP’li milletvekilleri zaman içinde HDP’ye geçmişti.

26 Nisan 2014

Süreçte görev alan MİT görevlilerini korumak için çıkarıldığı söylenen Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmî Gazete’de yayımlandı. Kanunda “MİT mensupları görevlerini yerine getirirken ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerle önceden bilgi vermek suretiyle görüşebilir, görüşmeler yaptırabilir, görevlerinin gereği terör örgütleri dâhil olmak üzere millî güvenliği tehdit eden bütün yapılarla irtibat kurabilir,” ifadesine yer verildi.

18 Mart 2014

18 Mart

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İmralı Cezaevi’ndeki tutukluluk koşullarını şikâyet eden PKK lideri Abdullah Öcalan’ı ‘kısmen haklı’ buldu. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) tutukluluk koşullarıyla ilgili 3’üncü maddesinden yapılan şikâyeti inceleyen Strasbourg’daki mahkeme, Öcalan’ın cezaevinde tek başına tutulduğu 17 Kasım 2009’a kadar ihlal olduğuna hükmetti. Mahkeme, 2009’dan sonraki yıllarda ise ihlal olmadığına karar verdi. AİHM, yine AİHS’nin şartlı tahliye imkânı olmadan ömür boyu hapis cezasıyla ilgili şikâyetten yapılan başvuruyu ise oy birliğiyle kabul etti. Tazminata gerek görmeyen AİHM, mahkeme masrafları için Öcalan’a 25 bin Euro ödenmesine hükmetti.

Al Jazeera Türk’e konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’la çelişen KCK açıklamasını hükümete yönelik ‘sert bir uyarı’ olarak niteledi. “Süreci başlatan Sayın Öcalan. Bitirecek açıklama da ancak ondan gelir,” dedi.

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanunun yürürlüğe girmesinin ardından KCK davasından tutuklu 9 avukat ile bir yazartahliye edildi. Bu tahliyelerle birlikte ‘KCK avukatlar’ davasında tutuklu sanık kalmadı.

17 Mart 2014

17 Mart

PKK’nin Kandil’deki yöneticilerinden Murat Karayılan, Kürt sorununa çözüm sürecinde hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi. Karayılan’a göre, Abdullah Öcalan cezaevindeyken PKK silah bırakmayacak. Murat Karayılan, hükümetin seçimden hemen sonra adım atmaması halinde Kürt sorununa çözüm için yürütülen sürecin biteceğini şu sözlerle savundu: “Ateşkes ilân edilip gerilla geri çekilecekti, bu yapıldı. Ateşkes ilân ettik ve çekilmeyi başlattık. Süreç tümüyle bitmiş değil ama tek taraflı yürütülüyor. Başkan Apo ve biz yürütüyoruz. Süreç tıkanmıştır. Ama sonuna kadar tek taraflı yürümez. Seçimden bir-iki hafta sonrasına kadar adım atılmadığı takdirde sürecin bittiğini herkesin bilmesi gerekiyor.”

15 Mart 2014

Abdullah Öcalan‘ın 21 Mart’taki Newroz‘da yapacağı açıklama öncesinde Kandil’den Öcalan’ın olumlu son mesajının aksine bir mesaj geldi. KCK, hükümetin ‘demokratikleşme hamlesinin muhatabı olmaktan çıktığı’, açıklamasını yaptı.

9 Mart 2014

İdris Baluken, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan ile 30 Mart’taki yerel seçimlerden önce son görüşmeyi yaptı. Öcalan, BDP-HDP heyetine, devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini, umudunu koruduğunu söyledi. 30 Mart’taki seçimleri barış için referandum olarak niteleyen Öcalan, Newroz’da yeni bir mektup kaleme alacağını duyurdu.

2 Mart 2014

Demokratikleşme Paketi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Böylece özel okullarda Kürtçe eğitim ve seçimlerde Kürtçe propaganda yapılabilecek. Partilere devlet yardımı için yüzde 3 oy yeterli olacak.

13 Şubat 2014

Abdullah Öcalan hükümetin müzakere heyeti oluşturmasını, yasal adımların hızlandırılmasını ve İmralı’ya ziyaretlerinin sıklaştırılmasını istedi. Önerileri, İmralı heyetindeki vekiller açıkladı.

11 Şubat 2014

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubu, milletvekilleri Leyla Zana ve Sırrı Süreyya Önder tarafından Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’ye verildi. Leyla Zana, “Barzani ve Öcalan’ın bölge halkları ve Kürt halkının özgürlükleri için düşüncelerinin birbirine yakın olduğuna tanıklık ettik,” dedi.

Diyarbakır/Amed’deki billboardlara asılan ve üzerinde PKK’nin hapisteki lideri Abdullah Öcalan’ın yeni fotoğrafının olduğu afişler için mahkeme toplatma kararı verdi. BDP afişte, Öcalan’ın Kenya’da yakalanalarak Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat 1999’un yıldönümü için düzenlenecek etkinliklere katılım çağrısı yapıyordu.

8 Şubat 2014

Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na gitti. Görüşmede, Kandil’in ‘çözüm sürecinin hukuki zemine oturtulması’ talebi gündeme geldi.

26 Ocak 2014

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken KCK yönetimiyle görüşmek üzere Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’ne gitti. Kandil’deki görüşmenin gündeminde, PKK’nin cezaevindeki lideri Abdullan Öcalan ile 11 Ocak’ta yapılan görüşmenin ayrıntıları vardı. BDP heyeti 11 Ocak’taki görüşmelerinde Öcalan’ın Kandil’e ulaştırılmak üzere kendilerine verdiği 20 sayfalık mektubun yanıtını da KCK yöneticilerinden teslim aldı.

25 Ocak 2014

BDP heyetleri ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder dışında İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüşen ilk isim Leyla Zana oldu. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Bağımsız Milletvekili Leyla Zana İmralı Adası’na gitti. BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İmralı Adası’na her zaman giden heyetlerde bir değişiklik olmayacağını söyledi.

21 Ocak 2014

PYD, Kürtlerin yoğunlukta olduğu Kuzey Suriye’deki Rojava bölgesinde özerklik ilan etti.

20 Ocak 2014

Abdullah Öcalan’ın Avrupa ve Kandil’deki örgüt yöneticilerine yazdığı mektuplar, BDP heyeti tarafından adreslerine iletildi. Öcalan’ın silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesiyle ilgili ayrıntılı bilgi verdiği mektupları Kandil’e, Öcalan’la görüşen BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Brüksel’e ise Pervin Buldan götürdü.

Kongra-Gel Başkanı ve DEP eski milletvekili Remzi Kartal, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözülmesi için hükümete seçim sonuna kadar süre verdiğini söyledi. Irak’ta yayınlanan Hawlati gazetesine konuşan Kartal, Türkiye ile Irak Kürdistan Özerk Bölgesi arasındaki ilişkileri eleştirdi.

17 Ocak 2014

Pkk lideri Abdullah Öcalan'ın son fotoğrafları İmralı Heyet'i ile.

Abdullah Öcalan‘ın yeni fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Fotoğraflarda Öcalan, kendisiyle görüşen milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken ile birlikte görülüyordu. Abdullah Öcalan ve İmralı heyetinin fotoğraflarını bir cezaevi yetkilisi çekti.

11 Ocak 2014

BDP’den Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP’den Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde 14’üncü kez görüştü. BDP-HDP heyetinin ziyareti, Abdullah Öcalan’ın hükümet ile Gülen Cemaati arasında kavganın tırmandığı 17 Aralık’taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasındaki ilk ziyaret oldu. Öcalan, hükümet ve Gülen Cemaati arasındaki kavgayla ilgili, “Ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir. Her darbe teşebbüsü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşısında bizi bulacaktır,” dedi. 7 Aralık’ta devlet heyetiyle, 23 Aralık’ta ise yeğeniyle görüşen Öcalan, “Devlet heyetiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu son görüşmelerimiz olumlu geçiyor. Görüşmelerimizin bu şekilde gitmesi şu an itibariyle iyidir” demişti.

8 Ocak 2014

Genelkurmay Başkanlığı, PKK’lilerin bulunduğu yerleri tespit etmek ve bu kişileri etkisiz hale getirmek için Bingöl’ün Genç ilçesinde operasyon yapıldığını açıkladı.

 

24 Aralık 2013

Pkk lideri Abdullah Öcalan'ın yeni fotoğrafı servis edildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın 12 yıl aradan sonra İmralı Adası’ndan yeni fotoğrafları Dicle Haber Ajansı (DİHA) tarafından servis edildi. Öcalan’ın BDP’lilerle ve yalnız çekilen fotoğraflarında saçlarının beyazladığı ve kilo aldığı görüldü.

17 Aralık 2013

HDP Eş Başkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, milletvekilleri Levent Tüzel veSırrı Süreyya Önder BDP’li tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmamasını protesto etmek amacıyla Meclis’te açlık grevi başlattı.

4 Aralık 2013

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve Kürtler Konferansı’nda konuşan Leyla Zana, AK Parti döneminde başlayan barış sürecinin daha öncekilerden farklı olduğunu söyledi. Zana, “İmralı barış sürecinin bundan önceki barış teşebbüslerinden farkı iki gerçek muhatabı, iki güçlü lideri bizzat bu süreci yürütmeleridir. Türk kamuoyu üzerinde Başbakan Erdoğan’ın etkisi nasıl tartışılmazsa, Kürt kamuoyunda da Sayın Öcalan’ın etkisi tartışılmaz,” dedi.

3 Aralık 2013

Cemil Bayık, hükümete 2014 baharına kadar süre tanıdıklarını, adım atılmazsa çatışmaların yeniden başlayabileceğini söyledi.

2 Aralık 2013

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) Çözüm Komisyonu raporunu Meclis’e sundu. Komisyon Başkanı Naci Bostancı “çözüm sürecinin negatif bir barış sağladığı, pozitif barışa yönelmesi için bir şeyler yapmak gerektiği tespiti var,” dedi.

20 Kasım 2013

Erdoğan, Osman Baydemir’in “Türkiye Kürdistanı” tanımını kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

16 Kasım 2013

37 yıldır ülkesinden uzakta yaşayan Urfalı sanatçı Şivan Perwer ve Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani Diyarbakır/Amed’de bir araya geldi. Barzani, çözüm sürecine destek mesajları verdi. Şivan Perwer ve sanatçı İbrahim Tatlıses birlikte ‘Megri’ (Ağlama) isimli şarkıyı söyledi.

Başbakan Erdoğan 11 yıllık iktidarında ilk kez Diyarbakır/Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü.

12 Kasım 2013

Rojava’da çalışmaları sürdürülen Batı Kürdistan Geçici Yönetimi için 82 kişilik Kurucu Meclis oluşturuldu.

10 Kasım 2013

Öcalan’ın önerdiği dört konferansın sonuncusu ve kritik ayağı olan Kürt Ulusal Kongresiüçüncü kez ertelendi.

9 Kasım 2013

Sırrı Süreyya Önder yeniden İmralı heyetine dâhil oldu. Önder görüşmede Öcalan’ın “Çözüm süreci ciddi bir aşamaya gelmiştir. Süreç devam etmekle beraber sırat köprüsü üzerindedir. Bütün olumsuzluklara rağmen, tek yanlı da olsa barış iradesini sürdürme kararlılığımız vardır,” dediğini açıkladı.

3 Kasım 2013

BDP, üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterdi. BDP Diyarbakır/Amed İl Örgütü “böyle devam ederse sürecin biteceğini,” açıkladı”.

29 Ekim 2013

Cemil Bayık sürecin devam etmesi için Öcalan’ın koşullarının değiştirilmesini, yasal zeminin sağlanmasını ve müzakerelere üçüncü tarafın eklenmesini istedi.

17 Ekim 2013

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Rojava sınırında yapılan duvara ilişkin “ölüm pahasına da olsa o duvarı yaptırmayacağız,” dedi.

30 Eylül 2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Demokratikleşme Paketi”ni açıkladı. BDP ve DTKpaketin boş çıktığını ifade etti.

15 Eylül 2013

BDP heyetinden İmralı açıklaması.

Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan’dan oluşan BDP heyeti, çözüm sürecinde tıkanma ve PKK’nin çekilmeyi durdurduğu açıklamasından sonra İmralı Adası’na kritik bir ziyaret yaptı. Öcalan aynı hafta içinde istihbarat yetkilileriyle de görüşmüştü. BDP heyeti onuncu görüşmeden sonra Öcalan’ın mesajlarını duyurdu: “Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz.”

10 Eylül 2013

PKK, çekilmeyi başlattıkları 8 Mayıs’tan itibaren yaklaşık 600 kişiden oluşan 29 grubun Türkiye dışına çekildiğini açıkladı.

Başbakanlık’ta çözüm sürecinin görüşüldüğü Güvenlik Zirvesi sonrasında, sürecin devam etmesi yönünde hükümetin kararlı olduğu vurgulandı.

9 Eylül 2013

PKK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmadığını söyleyerek çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. Aynı gün BDP, 2014’teki yerel seçimlerde BDP’nin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) adıyla da yerel seçimlere katılacaklarını açıkladı.

1 Eylül 2013

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, iktidar savaşlarının Ortadoğu’yu tam bir çıkmazla karşı karşıya bıraktığını belirtti: “Önder Apo’nun başlattığı adil barış projesi ‘entegre strateji’ ile boşa çıkartılmak üzere. Demokrasi güçleri sürecin boşa çıkarılmasının önüne geçmeli. 1 Eylül’de AK Parti’nin oyalama politikalarına cevap vereceğiz”.

30 Ağustos 2013

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş PKK’nin verdiği tarihlerden hükümetin haberdar olduğunu, ancak bu takvim doğrultusunda hareket edileceğine dair umutlarının kalmadığını açıkladı.

PKK, “AK Parti savaş hazırlığı içerisinde. Rojava’yı Kürt’süz bırakmak istiyorlar,” açıklaması yaptı.

29 Ağustos 2013

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinin birinci aşamasında beklenen sonuca ulaşılamadığını açıkladı.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık “Gülen Cemaati çözüme karşıdır,” dedi.

27 Ağustos 2013

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık'tan süreç açıklaması.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, 1 Eylül’e kadar hükümetten somut bir adım görmedikleri takdirde çekilmeyi durduracaklarını, sınır dışına çıkan silahlı güçlerin geri döneceğini söyledi. Cemil Bayık, “Eğer sorumluluklarını yerine getirirlerse umuyorum ki bu süreç çöküntüden çıkartılabilir. Bu da herkesin yararınadır. Aksi takdirde korkunç sorunlar yaşanabilir,” dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuran avukatlarının görüşme talebi reddedildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, sınırın iki yakasında, binlerce kadın bir araya geldi. Nusaybin Qamişlo sınırındaki nöbet sabah sonlandırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa’nın ilk üç maddesinden kesinlikle geri adım atmayacaklarını belirtti. AK Parti’nin ‘resmi dili Türkçedir’ önerisini geri çekerek CHP ve MHP’nin önerisine yani ‘dili Türkçedir’e destek vereceği belirtildi.

26 Ağustos 2013

HPG, “Çekiliyoruz ama operasyonları durdurma dışında adım atılmamıştır. Çekilen güçler yaşlı ve hasta değil,” açıklaması yaptı.

Diyarbakır/Amed’de yapılan Dil Konferansı sonuç bildirgesinde, “TZP-KURDİ (Kürdistan Dil ve Eğitim Hareketi)anadilde eğitimi vazgeçilmez bir hak olarak görür. Anadilde eğitim için tüm Kürt kurum ve kuruluşları ile bir tartışma yürütmeli. Kürt dili eğitiminde dil bilgisi dersleri dışında tarih edebiyat coğrafya ve kültür dersleri verilecek,” kararlarına yer verildi.

25 Ağustos 2013

Yerel medyada Van’ın Çatak ilçesinde özel harekât timleri tarafından ‘OHAL’ uygulamaları yapıldığı, halkın özellikle arama noktalarına ve kontrollere tepki gösterdiği haberleri yer aldı.

BDP Bitlis İl Örgütü ve yerel STK’lar, Bitlis’te 93 yılında öldürülen gerillalar için yapılan toplu mezarlara polis panzeri ve iş makinası ile saldırılarak tahrip edildiğini açıkladı.

24 Ağustos 2013

Şırnak’ın Uludere ilçesi Taşdelen köyünde halk, yapımına başlanan baraj inşaatına yürüdü.

23 Ağustos  2013

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Rojava halkına ülkeyi terk etmeyin çağrısı yaptı: “Güney Kürdistan hükümetinin tavrı Rojava’ya saldıran çeteler ve onları saldırtan Türkiye’yi cesaretlendirmektedir. Hükümet adım atması gerekirken, oyalama ve tasfiye girişimi içine girmiştir.”

Başbakan Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketini 1-2 hafta içinde açıklayacaklarını belirtti. Erdoğan; “Biz bu ülkede silah bırakılmadıkça asla operasyonlara son vermeyiz. Hazmedilemeyen bazı olaylara katlanarak operasyon yapmadık,” dedi.

22 Ağustos 2013

Akil İnsanlar heyeti üyesi Celalettin Can, Kandil’e giderek KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ile görüştü. Bayık: “Sürece olan inançsızlık arttı. Biz AK Parti’yi demokrasiye çekmek istiyoruz. Biz söylem ve karar sahibi bir hareketiz. Kimseye şantaj yapmaya ihtiyacımız yok. Sorunun savaşla değil siyasetle çözülmesini istiyoruz. Silahlı mücadeleyi şu an düşünmüyoruz,” dedi.

9 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 kadın için, “Adalet İstiyoruz” eylemleri devam ediyor.

21 Ağustos 2013

Abdullah Öcalan ve hasta siyasi tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Yüksekova, Siirt, Batman, Mersin ve Adana’da yürüyüşler düzenlendi.

20 Ağustos 2013

PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi’nde daha geniş bir odaya nakledildi.

HPG, “Türk ordusu ve Türk Devleti imha amaçlı operasyonlarını durdurmak dışında hiçbir adım atmadı,” açıklamasını yaptı.

Kürt Ulusal Kongresi’nin 15, 16, 17 Eylül tarihinde Erbil/Hewlêr’de yapılacağı, ongreye 600 delege ve 300 misafirin katılacağı belirtildi.

Kongre’de oluşturulan bir heyet, incelemelerde bulunmak üzere Rojava’ya gitti. Rojava heyeti ilk olarak dün Dêrik’te rejim helikopterleri tarafından bombalanan yerlerde temaslarda bulundu.

Cezaevlerindeki hasta tutsaklar için Mersin ve Urfa’da yürüyüşler gerçekleştirildi.

Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, “atılan adımlar görmezden geliniyor. Çözüm sürecini kararlılıkla ve sabırla yürütüyoruz,” dedi.

19 Ağustos 2013

Cemil Bayık, Türkiye’nin barış süreci konusunda ciddi olmadığını savunarak, “Süreç çökerse PKK’nin geri çekilmesi bir yana güneye çekilenler kuzeye dönebilir. O zaman daha büyük bir savaş olabilir,” dedi.

HPG, “Yapılan tespitler tamamen saptırmadır. Güçlerimiz dönem görevini yerine getirmiştir. Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘verilen sözler tutulmadı, %20’si’, şeklindeki söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır,” açıklamasını yaptı.

18 Ağustos 2013

PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyeti İmralı Adası’ndan döndü. Heyetin yaptığı açıklamaya göre, Abdullah Öcalan, “Devlet heyetiyle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sürmektedir. Bizim açımızdan süreç bu yönüyle devam etmektedir. Bu aşamaya kadar benim konumuma araçsal bir değer biçilmesini anlamlandırdım, ancak bundan sonra benim konumumun araçsal olmaktan çıkıp stratejik bir konuma evrilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin iç sorunlarına da, bölgede Suriye başta olmak üzere yaşanan sorunlara da çözüm noktasında katkı sunabilmem için konumumun stratejik olarak ele alınması zorunludur. Hükümetin de demokratikleşme konusunda katılımcı bir yöntemle hazırlanacak demokratikleşme paketleriyle pratik adımlar atması, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için gereklidir diye düşünüyorum,” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, AK Parti hükümetinin demokratik çözüm sürecine ciddiyetsiz yaklaştığını belirterek; “AK Parti demokrasi değil kandırma ve oyalama paketleri hazırlıyor. Türkiye Rojava’da tasfiyeyi dayatıyor. Rojava’da bunu başarırsa Kuzey Kürdistan’a tasfiyeyi dayatacaktır,” dedi.

YPG (Halkın Koruma Birlikleri), El Kaide bağlantılı grupların Temmuz ortasında başlattığı saldırılar ardından yaşanan çatışmaların bir aylık bilançosunu açıkladı. Buna göre 800’ü aşkın çete mensubu öldürülürken, 80’e yakın YPG savaşçısını hayatını kaybetti, 700 Kürt sivil kaçırıldı.

Danimarka mahkemesinin Roj TV, MMC, Nuçe TV’ye yönelik lisans durdurma kararının ardından, kanal yayınlarının sona ereceği belirtildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni anayasa paketinde anadil ve genel affın yer almayacağını açıkladı.

17 Ağustos 2013

Rojava’daki saldırıların bölgedeki 117 Kürt köyünü hedef aldığına dikkat çeken El Ekrad Komutanı Hacı Ahmet, dün ve önceki gün Halep çevresinde yaşanan çatışmalarda, 2 MİT üyesinin öldürüldüğünü ve kimliklerini önümüzdeki günlerde duyuracaklarını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile geri çekilen gerillaların oranının %20 olduğunu iddia etti. Erdoğan, anadil ile ilgili; “Ülkemizi bölecek konular üzerinde adım atamayız. Zamanlamayı iyi yapmazsanız güzelim ülkemize yazık edersiniz. Ama anadil ile eğitimin önünü açarsanız resmî dili zedelersiniz,” dedi.

Rojava’da yaşanan saldırı ve katliamları gerçekleştiren çetelere destek sundukları iddia edilen İHH yetkilileri, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir görüşme gerçekleştirerek, yanlış anlaşıldıklarını ve dezenformasyonlar nedeniyle haksız bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

16 Ağustos 2013

PKK lideri Abdullah Öcalan, çözüm sürecine daha nitelikli tartışmalar yapabilmek ve görüş alışverişinde bulunabilmek için, İmralı Adasında hükümlü bulunan 5 tutsağın yerine üst düzey 8 PKK’li tutsağın İmralı Adası’na gönderilmesini istedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Türk Devleti’nin bahane yaratmayı bırakıp yola gelmesi gerekir. Rojava devrimine karşı çok yönlü saldırılar var,” dedi.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Halkın ihtiyaçlarını gözetmeden ve halkı muhatap almadan, kapalı kapılar ardında ‘ben bilirim’ yaklaşımıyla hazırlanacak bir paket, derde deva olmaz,” dedi.

BestaNuçe televizyonu, Türk ordusunun barış sürecine rağmen Muş’un Varto kırsalında askeri yığınak yaptığını ve Beytüşşebap’ta yol kontrollerini sıklaştırdığı açıkladı.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim “Kesinlikle özerklik, bağımsızlık gibi bir gündemimiz yok. Türkiye’de Suriye’nin bütünlüğü içinde Kürtlerin geleceğini konuşacağız,” dedi..

Aydın’da Kürtlere yönelik saldırılar oldu. Saldırılarda 10 kişi yaralandı.

15 Ağustos 2013

PKK yöneticilerinden HPG Başkanı Murat Karayılan “profesyonel gerilla”ya geçiş hazırlığında olduklarını açıkladı. Karayılan ayrıca: “Müzakereler gelişmezse tehlikeli bir süreç başlar. Türk Hükümeti Rojava’nın durumunu büyüttü. Bu Kürt halkının Rojava’daki egemenliğini bitirmeye dönük bir plandır. Türkiye bu politikayı yürütmezse savaş 2 günde biter,’’ dedi.

Rojava’da özerk bir yönetimin oluşturulması için proje hazırlıkları hızlandı. Projede bölgede geçici bir yönetim ve daha sonra da bütün birleşenlerini kapsayacak bir meclisin kurulması hedefleniyor. Rojava’da özerk bir yönetim oluşturulması için hazırlıklarda ikinci aşamaya geçtiklerini söyleyen PYD Eşbaşkanı Asya Ebdullah, “Her kesimi çalışmalara katıyoruz,” dedi.

12 Ağustos 2013

PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine ikinci kez Türkiye’ye geldi.

29 Temmuz 2013

İmralı Adası’nda kardeşi Fatma Öcalan ile görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan, 1 Ekim tarihini işaret etti. “1 Ekim’e kadar hükümet adım atmalı. 1 Ekim’den sonra süreçten çekileceğim demiyorum ama o tarihe kadar adım atılmazsa süreci geliştiremeyeceğimiz açıktır,” dedi.

25 Temmuz 2013

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, PKK’nin sınır dışına çekilme oranının yüzde 20 civarında olduğunu söyledi. PKK kanadından ise çekilmenin tamamlandığı ve ikinci aşamaya geçilmesi gerektiğine dönük açıklamalar geldi.

5 Temmuz 2013

5 temmuz 2013

Kandil’de yaptıkları görüşmeyle ilgili heyet adına konuşan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, sürecin gidişatı konusunda kaygılı olduklarını açıkladı.

PKK ve KCK, Avrupa’dan ve diğer bölgelerden gelen yaklaşık 200 kişinin katılımıyla 30 Haziran-5 Temmuz arasında Kandil’de Kongra-Gel’in (Halkın Kongresi) 9. Genel Kurultoplantısını yaptı.

Kongre’de KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, HPG’nin (Halk Savunma Güçleri) yani silahlı kanadın başına getirildi. Yürütme Konseyi’nde eş başkanlık uygulaması kabul edildi. Eş başkanlar Cemil Bayık ve Bese Hozat oldu.

30 Haziran 2013

BDP’nin “Hükümet adım at!” sloganıyla Diyarbakır/Amed’de düzenlediği yürüyüşte polis, kalabalığa tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti, göstericiler de havai fişek ve taşla karşılık verdi.

28 Haziran  2013

Lice’deki kalekol inşaatı protestosu sırasında Medeni Yıldırım askerler tarafından öldürüldü.

26 Haziran 2013

26 haziran 2013

İstanbul’da Akil İnsanlar Heyeti’nin son toplantısı yapıldı.

Türkiye’nin yedi bölgesinde çalışmalar yapan “Akil İnsanlar” süreç hakkında hazırladıkları raporları Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu. Gezi direnişi ve sonrasında AK Parti’nin muhaliflere yönelik tutumu sebebiyle Murat Belge 25 Haziran 2013 tarihinde istifa etmişti. AK Parti’nin Kürt meselesiyle ilgili politikaları sebebiyle ise daha sonra Baskın Oran (16 Ekim) ve Kürşat Bumin (17 Ekim) heyetten ayrılacaktı.

Başbakan Erdoğan bu tarihe kadar PKK’lilerin sadece yüzde 15’inin çekildiğini açıkladı.

25 Haziran 2013

Akil İnsanlar Heyeti üyesi Murat Belge, çözüm sürecinin devam ettiği günlerde başlayan Gezi Parkı eylemleri sırasında hükümetin takındığı tavrı eleştirerek görevinden istifa etti.

21 Haziran 2013

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde ilk aşama olan ateşkes ilanı ve çekilmenin ardından ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu. İkinci aşamada, hükümetten yasal adım atması bekleniyordu.

20 Haziran 2013

Yapımı devam eden kalekollar bölgede birçok merkezde protesto edildi. Devam eden Gezi direnişine yönelik müdahaleler sırasında güvenlik görevlilerinin aşırı güç kullanımı ve infaz uygulamaları devam etti.

15-16 Haziran 2013

Abdullah Öcalan’ın Newroz mektubunda da dile getirdiği “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı” Diyarbakır/Amed’de yapıldı. Konferansın sonuç bildirgesinde, Öcalan’a özgürlük talep edildi. Ayrıca, ‘Kürdistan halklarının kendi tercihleriyle özerklik, federasyon veya bağımsızlık gibi statülerini belirleme hakkına sahip olduğu’ ifade edildi. Dünyadaki tüm devletlere ve uluslararası teşkilatlara da PKK’yi terör listelerinden çıkarma çağrısı yinelendi.

14 Haziran 2013

Sınır dışına çekilen 15 kişilik PKK grubu, Kuzey Irak’taki Metina kampına ulaştı.

12 Haziran 2013

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Kandil’de PKK yöneticileriyle süreç hakkında görüştü. İmralı Adası’nda son olarak 7 Haziran’da Abdullah Öcalan ile görüşen heyet Öcalan’ın mesajlarını Kandil’e iletmiş oldu.

8 Haziran  2013

PKK lideri Abdullah Öcalan Gezi direnişini selamladığını açıkladı ve ekledi: “Ancak, hiç kimse ulusalcı, milliyetçi, darbeci çevrelere de kendini kullandırmamalı.” Gezi’nin sembol isimlerinden olan BDP’li milletvekili Sırrı Süreyya Önder İmralı Adası’na giden heyetten çıkarıldı.

28 Mayıs 2013

Gezi direnişi başladı.

25 Mayıs 2013

Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin önerdiği dört konferanstan ilki olan Demokrasi ve Barış Konferansı, 25-26 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

16 Mayıs 2013

16 Mayıs 2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye resmi ziyaretinde ABD Başkanı Barack Obama, çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı. Obama, “Türkiye’yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerimi iletmek istiyorum. ABD, Türkiye’nin uzun süredir güvenliği sağlama noktasındaki arayışında yanında durmaktadır. Türkiye’nin hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz,” dedi.

11 Mayıs 2013

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, PKK’nin yeni karakol ve baraj inşaatlarından rahatsız olduğunu açıkladı.

9 Mayıs 2013

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’den çekilen PKK’lilerin Irak topraklarına girmesine karşı olduklarını açıkladı.

8 Mayıs 2013

8 Mayıs 2013PKK daha önce duyurduğu gibi Türkiye sınırları dışına çekilmeyi başlattı. İlk hedef, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi üzerinden çıkan grupların bir hafta içinde Kuzey Irak’ta olması.

Açıklamaya göre gizli yürütülen çekilmeyi Türk Silahlı Kuvvetleri de takip edecek. Bu sırada Başbakan’dan da Türkiye’de yaklaşık bin 500-2 bin PKK’li olduğuna dair bir açıklama geldi.

1 Mayıs 2013

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, çözüm sürecini desteklediklerini açıkladı.

30 Nisan 2013

Adalet Bakanlığı, son iki ayda KCK davasından tutuklu 200 sanığın tahliye edildiğini açıkladı

25 Nisan 2013

KCK Yürütme Kurulu üyesi Murat Karayılan Kandil’de Türkiye ve uluslararası basın kuruluşlarından kalabalık gazeteci grubunun katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Karayılan, Türkiye sınırları içindeki PKK’lilerin 8 Mayıs’ta kademeli gruplar halinde çekilmeye başlayacağını duyurdu.

25 Nisan 2013

Murat Karayılan, Çözüm Süreci’nde anayasa değişiklikleri yapıldıktan ve Abdullah Öcalan’ın tamamen özgür olacağı bir süreçten sonra örgütün silah bırakma kararı alacağını açıkladı. Karayılan ayrıca, koruculuk sisteminin kaldırılması, güvenlik güçleri bünyesindeki özel tim ve benzeri yapıların devre dışı bırakılması gerektiğini ifade etti.

21 Nisan 2013

Ateşkes ve çözüm süreci ertesinde kalekol ve karakol yapımına hız verildiğine dönük açıklamalar medyada yer aldı.

23 Nisan 2013

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 23 Nisan dolayısıyla TBMM’de verilen resepsiyonda, süreçte eksiklikler olup olmadığına ilişkin soru üzerine, “Bu işin esas netice vermesi, tamamen silahlardan vazgeçmekle olur. Silahlardan vazgeçmek, Türkiye içinde değil Türkiye dışında silahlardan vazgeçmekle olur” dedi.

18 Nisan 2013

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çözüm süreci ve çekilmeyle ilgili beş sayfalık mektubunu taşıyan BDP heyeti mektubu Kandil’e ulaştırdı.

14 Nisan 2013

BDP heyeti beşinci kez İmralı Adası’na gitti. Heyette BDP Milletvekili Pervin Buldan ve o dönemde BDP milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder vardı.

Aynı tarihte BDP, koruculuk sisteminin kaldırılmasıyla ilgili kanun teklifi verdi. Koruculuğun ‘küçük bir ordu sistemi’ haline geldiğini söyleyen BDP, normalleşme süreciyle birlikte bu sistemin de lağvedilmesi gerektiğini savundu.

11 Nisan 2013

Kamuoyunda dördüncü yargı paketi olarak bilinen, “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre terör örgütü propagandasını yapan, örgütlerin açıklama ve bildirilerini basanlara ve yayımlayanlara ceza verilmesinde, ‘cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemleri meşru gösterme, övme ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik etme,’ şartı getirildi.

9 Nisan 2013

Meclis’te ana muhalefet partisi CHP ve MHP’nin katılmadığı oylama ile AK Parti ve BDP’nin desteğiyle “Çözüm Süreci Komisyonu” kuruldu.

4 Nisan 2013

4 Nisan 2013

Başbakan Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti ile İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde ilk kez bir araya geldi. Erdoğan burada, “Çözüm süreci silahı devreden çıkarıp siyaseti devreye alma sürecidir,” mesajı verdi.

“Şimdi hesaplaşma değil, helalleşme zamanı” olduğunu söyleyen Erdoğan, “Artık kardeşlik hukukunu yerine getirmenin zamanı. Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın, acıları öne çıkarmanın değil, ortak zaferleri, ortak sevinçleri öne çıkarmanın zamanı. Şimdi ayrıştırmanın değil bayramlaşmanın zamanı. Şimdi artık sosyal restorasyon dönemini başlatıp kararlılıkla yürütmenin zamanı,” dedi.

3 Nisan 2013

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder‘den oluşan heyet dördüncü kez İmralı Adası’na gitti.

Hükümet çözüm sürecine katkıda bulunması amacıyla aralarında Orhan Gencebay, Kadir İnanır, Yılmaz Erdoğan, Lale Mansur gibi sanatçı ve yazarların da olduğu 63 kişilik “Akıl İnsanlar Heyeti” oluşturdu.

Öcalan PKK’ye sınır dışına çıkma talimatına uyulması için mektup gönderdi.

2 Nisan  2013

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç PKK’lilerin geri çekilmesi sürecini şöyle değerlendirdi: “Bu, hükümetin işidir. Parlamentoda bunun zemini yoktur ve olmamalıdır.”

KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık: “Gerilla, yasal güvenceyi görmeden tek bir adım geri atamaz,” açıklamasını yaptı.

1 Nisan 2013

Başbakan’ın “Silahları bırakın” açıklamasına PKK tepki gösterdi, “Silahları bırakıp çekilmenin gündemlerinde olmadığını,” açıkladı.

30 Mart 2013

Başbakan Erdoğan PKK’lilerin silahlarıyla sınır dışına çekilmesine izin verilmeyeceğini, bu nedenle örgüt mensuplarının silahlarını bırakarak çekilmesi gerektiğini açıkladı.

29 Mart 2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürecin planlandığı gibi geliştiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan muhalefetin eleştirilerine, bu süreçte Öcalan’a ve PKK’ye hiçbir taviz verilmeyeceğini, sadece İmralı Adası’ndaki cezaevinde Öcalan’ın kaldığı odanın şartlarının iyileştirildiğini ve daha fazlasının mümkün olmadığını söyleyerek cevap verdi. Erdoğan; Öcalan’a ev hapsinin söz konusu olmadığını ve Güneydoğu’da özerk bir yönetime geçiş iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

PKK’yi da kapsayan çatı örgütü KCK, silahlı PKK’lilerin Türkiye’den çekilmesi için yasal zemin oluşturulması ve somut adım atılması gerektiğini açıkladı.

23 Mart 2013

PKK ateşkes ilan etti.

22 Mart 2013

Diyarbakır/Amed’deki Newroz kutlamasında PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın PKK’ye ateşkes ve geri çekilme çağrısında bulunduğu mektubu okundu. Abdullah Öcalan’ın mektubunda silah bırakma çağrısı yoktu.

MİT müsteşarı Hakan Fidan dâhil beş MİT görevlisi hakkında takipsizlik kararı verildi. 7 Şubat 2012’de Hakan Fidan ve Oslo görüşmelerinde aktif rol oynamış iki üst düzey yetkili özel yetkili savcı tarafından “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. İddiaya göre Gülen Cemaati’nin etkisindeki savcı ve polislerin bu girişimini Erdoğan engellemişti. Bu olay AK Parti ile Gülen Cemaati arasındaki temel kırılmalardan birini oluşturdu.

21 Mart 2013

Başbakan Erdoğan “akil insanlar” konusunda çalışma yürüttüklerini açıkladı.

15 Mart 2013

Murat Karayılan Öcalan’ın çözüm perspektifine güçlü bir şekilde katılma kararı aldıklarını açıkladı.

.13 Mart 2013

PKK elinde tuttuğu sekiz kamu görevlisini çözüm sürecine dair iyi niyet gösterisi olarak serbest bıraktı.

28 Şubat 2013

BDP heyetinin Öcalan’la yaptığı görüşmenin tutanakları Milliyet gazetesinde yayımlandı.

23 Şubat 2013

BDP heyeti (Pervin Buldan, Sırrı Süreya Önder, Altan Tan) İmralı Adası’na gitti.

19 Şubat 2013

Diyarbakır/Amed KCK Ana Davası’nda, aralarında sonradan Diyarbakır/Amed Belediye Eş Başkanı olan Fırat Anlı’nın da bulunduğu on kişi tahliye edildi.

8 Şubat 2013

Erdoğan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İmralı Adası’nda Öcalan’la görüştüğünü açıkladı.

3 Şubat 2013

Başbakan Erdoğan’ın demeci: “Silahlar bırakılmadan bizim bölücü terör örgütü ile mücadeleyi kesmemiz söz konusu değil.” Aynı gün, Dersim’in Pülümür Vadisi ve çevresine TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) hava harekâtı düzenledi.

24  Ocak  2013

Anadilde savunma hakkı yasalaştı.

Muammer Güler İçişleri Bakanı oldu. AK Parti kabine değişikliği sonrası 19 aydır görevdeki İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yerine İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler getirildi.

9  Ocak 2013

PKK’nin önemli isimlerinden Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’le birlikte Paris’te katledildi.

6  Ocak 2013

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açtığı “krediyi” reddetti: “Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın. Hangi krediyi vereceksin! “El ele verebilirsek başarılı oluruz. Ama şu ana kadar biz hâlâ el ele vermiş değiliz,  ne yazılı görsel medyadan gerekli desteği alıyoruz ne sivil toplum kuruluşlarından… Bölücü terör örgütüyle böyle mücadele olmaz.”

5  Ocak 2013

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Öcalan’la yapılan görüşmelere ilişkin hükümete destek verdi: “Geçmişteki bütün hatalara karşın, AK Parti’ye yeni bir kredi açıyoruz. Çözün sorunu”.

4  Ocak 2013

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin PKK’ye yönelik operasyonların devam edeceğini açıkladı.

3 Ocak 2013

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türkile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat İmralı Adası’nda PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüştü

http://hakikatadalethafiza.org/

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here