Anasayfa Haber Barış yürüyüşçüleri: Doğu’da güneş doğmazsa biz hep karanlıkta kalacağız

Barış yürüyüşçüleri: Doğu’da güneş doğmazsa biz hep karanlıkta kalacağız

Paylaş

Kürdistan’daki katliamları kınamak amacıyla Bodrum’dan Diyarbakır’a “Barışa Yürüyorum” isimli bir yürüyüş düzenleyen inisiyatif üyeleri, Doğu’dan Batı’ya yükselen barış sesi olmaya çalıştıklarını belirterek, “Amacımız yeni yılın ilk güneşini oradaki halkımızla karşılamaktır. Biliyoruz ki Doğu’dan güneş doğmadan Batı’da hiç doğmaz” dedi.

Kürdistan’da başlayan katliam ve savaşa karşı duyarlı bir grubun Muğla’nın Bodrum ilçesinden Kürdistan’a yönelik başlattığı yürüyüş Ankara’ya ulaştı. “Barışa Yürüyorum İnisiyatifi” tarafından gerçekleştirilen yürüyüş 1 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır’a ulaşması bekleniyor. Tamamı sivil barış gönüllerinden oluşan bu inisiyatif grubunun içinde Anarşistler, bağımsız kadınlar, sendikacılar, Emekliler, sosyalistler yer alıyor. Bağımsız bir grup olarak bölgedeki halkın yanında olmak için Bodrum’dan yola çıkan 35 kişilik grup yeni yılı Kürdistan’da karşılamayı amaçlıyor. Ankara’ya varan barış gönüllüleri, yürüyüş amaçlarını ve bu yürüyüşle vermek istedikleri mesajlarını anlattı.’Batıdan doğuya ses’Barış aktivisti Hürriyet Karadeniz, batıda yaşayan yurttaşlar olarak, doğuda yaşayan halkın çığlığına ses olmak amacıyla yola çıktığını belirterek, “Bodrum’dan Datça’dan, yaşayan kadınlar, barış gönüllüleri olarak savaşın durması amacıyla böyle bir yola çıktık. Yaşananları görüyoruz, duyuyoruz, bu yaşananları yüreğimizde hissediyoruz. Sürekli olarak kendimize ne yapabiliriz sorusunu sorduk. Çünkü orada bir savaş hali var ve biliyoruz ki buna engel olmak lazım. Bizde sivil bir inisiyatif olarak, barış istemek ve yeniden inşa etmek için bütün Türkiye’deki gönülleri içine alarak Diyarbakır’a, barışa yürümek istedik” dedi.

‘Yürüyüşümüz batının çağlığıdır’

Karadeniz, savaşın sürdüğü illere gidip, savaşı orada hissetmek istediklerini dile getiren ve oraya gidip barışı haykırmak istediklerini dile getirerek, “Evet, biz 30 kişi yola çıktık, ama aslında bu barışı isteyenlerin yüzbinler milyonlar olduğumuzu biliyoruz. Binlerce insanın artık bu savaşı istemediğini çok iyi biliyoruz görüyoruz. İnsanlar yürekten gelip diyorlar artık çocuklar, kadınlar ölmesin! Artık şunu çok iyi biliyoruz ki barış, çocuk öldürerek kurulmaz. Bizim yürüyüşümüz bir çığlık, Batıda yaşayan insanların çığlığıdır. Bize öğretilmiş çaresizliğin ötesine çıkıp, barış inşa edilsin silahlar sussun diyoruz. Savaş sadece Kürdistan’da yürütülmüyor, bu savaş hepimizin yüreğin sürüyor, oradaki ölümler hepimiz ölüyoruz” ifade etti.

‘Barışı yeniden inşa etmek için yollardayız’

Etkinlik koordinatörü Meyil Delen ise, doğudan yükselen barış çığlığına ses olmak için yola çıktıklarını söyleyerek, “Biz Doğudan Batıya ‘Bizi asıl sizin sessizliğiniz öldürüyor’ çığlığına ses olmak için yola çıktık. Arkadaşlarımızla ne yapabiliriz sorusuna karşı yaptığımız bir barış çalışmasıdır. Öncelikle bireysel olarak başlayan bir eylem, daha sonra birçok gönüllünün katılımıyla büyüdü. Bodrum’dan başlayıp Diyarbakır’a kadar barış yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Umudumuz ve amacımız savaşın bitmesi, barışın egemen olmasıdır” dedi. Delen, ayrıca çocuklarımız ölsün istemiyoruz diyerek, bizim Türkiye de yaşayan halklar olarak acil barışa ihtiyacımız var çağrısında bulundu.

‘Bu ateş hepimizi yakacak’

Barış gönüllüsü Nuray Erdem de, ülkeyi seven yurttaşlar olarak barışı inşa etmek istediklerini belirterek, “Biz bu ülkeyi seven yurttaşlar olarak, barışı yeniden inşa etmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz bu süreç böyle devam ederse bu ateş hepimizi saracak, ancak barışı isteyerek savaşa dur diyebileceğimizi farkındayız. Bu barış için yollardayız” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here