Anasayfa Haber Barışa bomba: En az 27 kişi katledildi

Barışa bomba: En az 27 kişi katledildi

Paylaş

Ankara’da gerçekleştirilen Barış Mitingi’nin toplanma yeri olan Tren Garı’nın önünde kitlenin içinde yaşanan patlamada, 10’larca kişi hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralı var. Yaralılara müdahale edilmediği gibi polis yaralılara müdahale eden doktorlara da gaz bombalarıyla saldırdı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı üzerine düzenlenen Barış Mitingi’ne, Türkiye’nin dört bir tarafından yüz binlerce kişi kulak vererek Ankara yolunu tuttu. Kitle sabah erken saatlerinde Ankara Tren Garı’nda buluşmaya başladı. Her kurumun barış taleplerini içeren kendi pankartlarının arkasında kortej oluşturmaya başladı.

“Dağlar, İnsanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır”, “Savaşa hayır faşizme karşı direniş var”, “Akın var akın özgürlüğü akın, Savaşa karşı çık özgürlük çok yakın” pankartlarını açan gruba engelli yurttaşlar, barış anneleri, kadınlar, gençler toplumun tüm kesimleri katılmıştı. 680x350cc-ank-baris-mitingi-patlama444

Hacı Birlik’in posterlerinin yer aldığı pankartlar taşıyan kitle, “Kürtçe, Türkçe, Ermenice” ve diğer dillerde barış taleplerini yansıtan pankartlar açtı. Ayrıca sabah sabah saatlerinde Ankara’nın değişik yerlerinde biraraya gelen çok sayıda kişi halaylar çekerek mitinge gitmeye çalıştı.

Barış Anneleri’nin beyaz tülbentleriyle katıldığı mitinge yönelik saldırı gerçekleştirildi. Buluşma yeri olan Tren Garı’nın önünde yaşanan patlama, HDP kortejinin içinde gerçekleştirildi.

En az 27 kişinin hayatını kaybettiği, 100 yakın yaralının olduğu bölgeye sevk edilen ambülânslar yetersiz kalınca yaralılar pankartlar taşınmaya başladı.

Saldırı sonrasında “Katil AKP sloganları” yükselirken polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here