Anasayfa Haber Baro Başkanı göz altında, Yargı Faşist grupların duygularına tercüman oldu.

Baro Başkanı göz altında, Yargı Faşist grupların duygularına tercüman oldu.

Paylaş

  Hakkında yakalama kararı çıkarılan ve şu an baro binasında bekleyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin gözaltına alınacağı ve sabah saatlerinde soruşturmanın başlatıldığı İstanbul’a götürüleceği kaydedildi. Polisin baroya gelmesi beklenirken, çok sayıda avukat, siyasetçi ve işveren de Elçi’ye destek için baro binasına gitti.

Katıldığı bir televizyon programında “PKK terör örgütü değildir” dediği için başlatılan soruşturma kapsamında hakkında tutuklama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi baro binasında bekliyor. Elçi’ye destek için aralarında HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp’ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, avukat ve işveren barobinası geldi.

‘İfade özgürlüğüne müdahaledir’

Tutuklama kararını DİHA’ye değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Anayasa ve Avrupa yasalarının güvencesi altında olan ifade hakkı çerçevesinde bir görüş ortaya koyduğunu belirtti. Elçi, “Burada yargının devreye sokulması, ceza soruşturmasının başlatılması hem ifade özgürlüğü hakkına bir müdahaledir hem de bu meselenin sağlıklı biçimde tartışılmasına bir engel oluşturmaktadır. Yargı bu tutumuyla bir siyasi partinin yanında yer almıştır. Yargı son 3 günlük süreçte bana karşı linç girişimi yapanların yanında yer almıştır. Türkiye’nin geldiği nokta itibariyle bu durum hazin bir durumdur. Devletin bu meseleyi tartışarak, konuşarak, diyalog ile çözümden yana olmadığını gösteriyor” dedi.

Elçi’nin sabah saatlerinde polislerce gözaltına alınıp sağlık kontrollerinin ardından soruşturmanın açıldığı İstanbul’a götürülmesi bekleniyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here