Anasayfa Kadın Başbakan Davutoğlu’nun Seferberlik planı”nı değerlendiren kadınlar, planı samimiyetsiz ve güvenden uzak olduğunu...

Başbakan Davutoğlu’nun Seferberlik planı”nı değerlendiren kadınlar, planı samimiyetsiz ve güvenden uzak olduğunu belirttiler

Paylaş

  Başbakan Davutoğlu’nun kadına yönelik şiddete karşı Mardin’de açıkladığı “Seferberlik planı”nı değerlendiren kadınlar, planı samimiyetsiz ve güvenden uzak olduğunu belirterek, “Bunca hakikate rağmen hala kadın değil aile esas alınarak politikalar geliştiriliyor. 140 bin emniyet personeline bu konuda eğitim verileceğine, tüm kolluk kuvvetine toplumsal cinsiyet eğitimi versinler. Çünkü biz en büyük tacizleri, devletin kolluk kuvvetlerinden görüyoruz. Asıl devletin kendisidir şiddeti kullanan ve tacizci olan” dedi.
680x680nc-ank-10-03-15-kadnlar-degerledirme1erbay
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile düzenlenen programda kadına yönelik şiddete karşı hükümetin eylem planını açıkladı. Toplam 13 maddeden oluşan “Seferberlik planı”nı değerlendiren Ankara’daki kadın örgütleri, açıklanan planın kadına dönük şiddet olaylarında olumlu anlamda ciddi bir dönüşümü sağlayamayacağı görüşünde. Kadınlar, hükümeti kadına dönük politikalarında samimi olmamakla eleştirdi.

‘Başbakan’ın açıklamasına güven duymak mümkün değil’
680x680nc-ank-10-03-15-kadnlar-degerledirme4aytemur
Kadın Dayanışma Vakfı Üyesi Gülser Ülker, açıklanan plan kapsamında dile getirilen unsurların önceki eylem planlarında da yer aldığını hatırlatarak, farklı olarak “Şiddet Uygulayanlara Yönelik Çalışmalar” isimli ek bir maddenin oluşturulduğunu söyledi. Eylem planının içeriğini değerlendiren Ülker, şöyle devam etti: “Bu durum sadece eylem planı için geçerli değil, hem merkezi hem de il bazında kurulacağı söylenen izleme komiteleri, il eylem planları zaten önceki yasal düzenlemeler gereği yapılmış olması beklenen çalışmalardı. Aslında bu birimlerin kurulduğu, çalıştığı iller bile var. 140 bin polis ve 35 bin sağlık personelinin kısa süre içinde eğitime alınacağı söyleniyorki bu eğitimler daha önce verilmişti. Eğitim veren kurumlarla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanmış protokoller var. Bütün bunları göz ardı etmeden bakınca yapılan açıklamayı ciddiye almak ve güven duymak mümkün değil.”
680x680nc-ank-10-03-15-kadnlar-degerledirme2erbay
Ülker, Başbakan’ın açıklamaları içinde yer alan hususların karamsarlık getirdiğini vurgulayarak, şiddeti ve şiddet uygulayanları “bir anlık fevri davranış” ya da “hastalıklı” olarak görme anlayışının devam ettiğini, bu anlayışla yürütülecek olan çalışmaların etkili olamayacağını söyledi.

‘AKP zihniyet devrimini önce kendisinde yapsın’

Ankara Kadın Platformu üyesi Sevim Özdemir ise, söz konusu planın kadına dönük şiddet olaylarında büyük değişiklikler yaratmayacağını vurgulayarak, planın kadını aile içinde ele alan özgür, özerk ve insan olmaktan kaynaklı hakları olan bir birey olarak görmekten uzak bir yaklaşım anlayışıyla hazırlandığını dile getirdi. Özdemir, “Birçok şiddet biçiminin ve şiddetin yeniden üretilmesinin merkezi aileyken, bunca hakikate rağmen hala kadını değil aile esas alınarak politikalar geliştirilmesini samimiyetsiz buluyorum. Sözü edilen zihniyet devrimini AKP hükümeti önce kendisinde yapsın” değerlendirmesinde bulundu.

‘ŞÖNİM’lerde görevlendirilen insanlar kadın düşmanı’

Son zamanlarda artan kadın katliamlarına karşı yükselen tepkilere cevap vermek için hükümetin bir şeyler yapmaya çalışıyormuş gibi bir hava yaratılmaya çalıştığına dikkat çeken Özdemir, hükümetin ve devletin tüm mekanizmalarının erkeklerin arkasını kollamak üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Özdemir, hükümet tarafından oluşturulan göstermelik yasaların işlenmesi için de mekanizmaların kurulmadığını söyledi. ŞÖNİM’leri hatırlatan Özdemir, ŞÖNİM’lerde kadın düşmanı tutumlara tanıklık ettiklerini söyledi.

‘Erkek şiddeti ve cinayetlerinin azaltmasını umut dahi edecek somut bir şey yok’

Sosyalist Feminist Kolektif (SFK) Üyesi Hatice Erbay da açıklanan planı, Özgecan ile birlikte daha da yükselmekte olan isyanın karşısındaki bir acizlik hali olarak değerlendirdi. Erbay, ayrıca, Dünya Kadın Yürüyüşü’nün başladığı Mardin ilinde böyle bir açıklama yapılmasını “manidar” bulduğunu belirterek, planın içeriğinde AKP’nin şu ana kadar söylediklerinin dışında yeni bir şey bulunmadığını ifade etti. Erbay şöyle devam etti: “Bu açıklamada hiç bir hukuksal düzenlemeden bahsedilmiyor. Şiddet uygulayan erkeği hala sapık olarak, hasta olarak gördüğünü söylüyor, şimdi bu anlayışla nasıl düzenlemeler ve düzeltmeler yapacaklar. Kadın konuk evleri demiş, evet şu anki sığınma evleri yetersiz, bu evlerin koşulları kötü, olanaklar çok sınırlı ve idare anlayışı çok sorunlu, nasıl düzeltilecek? Davutoğlu ve Erdoğan’ın anlayışıyla mı olacak? Mazallah diyelim.”

Erbay, Erdoğan ve Davutoğlu’nun kadına dönük şiddete karşı yapmış oldukları açıklamalar ile kadın hareketinin geldiği noktayı kabul ettiklerini gösterdiğini vurgulayarak, “Samimiyetsiz de olsalar, bazı açıklamaları yapmak durumunda kaldılar” dedi.

‘Asıl devletin kendisidir şiddeti kullanan ve tacizci olan’

HDP PM Üyesi Nur Aytemur ise, “Davutoğlu’nun karşısına geçip 8 Mart gibi bu kadar önemli bir günde susmanız gerektiğini öğrendiğiniz gün, sizi ciddiye alacağız demek isterdik. Bu davranışları kadın mücadelesini basitleştirmek, hafife almaktır. Bu eylem planına güvenmiyorum. Bir erkeğin sözüne ve erkeklerden oluşan bir araştırma ekibine güvenmiyorum. 140 bin emniyet personeline bu konuda eğitim verileceğine, tüm kolluk kuvvetine toplumsal cinsiyet eğitimi versinler. Çünkü biz en büyük tacizleri, devletin kolluk kuvvetlerinden görüyoruz. Asıl devletin kendisidir şiddeti kullanan ve tacizci olan” diye belirtti.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here