Anasayfa Haber Başbakan ”Şirket devletin” şirketlere destek paketini açıkladı

Başbakan ”Şirket devletin” şirketlere destek paketini açıkladı

Paylaş

 

 

Başbakan sermayenin talepleri doğrultusunda  İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi’ni açıkladı.

Davutoğlu’nun  ,emekçilere ve halka  yükü yaklaşık 7.5 milyar olan paketi şöyle.

* Bir işveren yeni bir işçi alımı planladığında altı aylık ücretleri asgari ücret olarak İŞKUR tarafından ödenecek. Böylece altı ay işverene hiçbir maliyet yüklenmeyecek.

İşverenin kursiyerler için yaptığı maliyet vergi matrahından düşülecek.

Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sanayinde 3,5 yıl diğer sanayi kollarında 1,5 yıllık SGK primi İŞKUR tarafından ödenecek. Dört yıllık destek sağlanacak.

2015 Temmuz ayına kadar işbaşına başlanması halinde ise işbaşı eğitimi için verilecek destek altı ay değil bir yıl olacak.

Toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlanacak. Söz konusu istihdam yoğunlukla ağaç dikimi vs. gibi çevre üzerine olacak.

* 2015-2016 yılları için vergi indirimi sağlanacak. 2015-2016 yatırım harcamaları için daha yüksek vergi indirimi uygulanacak. Birinci bölgede yüzde 50’ye, ikinci bölgede yüzde 55’e, 3. bölgede yüzde 65’e, 4. bölge yüzde 65’e,  6. bölgede ise yüzde 80’e çekilecek.

* Yüksek teknolojili yatırımlara tam destek verilecek. Yüksek teknoloji nerede olursa olsun bunlar 5. bölge teşviğinden faydalanabilecek.

* Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi sağlanacak.

Teşvikler 1. bölge için yüzde 15, ikinci bölge yüzde 20, 3. bölge için yüzde 25, 4. bölge için yüzde 30, 5. bölge için ise yüzde 35’e çıkartılacak.

* Sigorta hissesi işveren desteği oran itibariyle arttırılacak.

* Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı getirilecek. Bu uygulama ile şirketlerin borç yerine öz kaynak kullanımları özendirilecek. Vadeli ithalatta KKDV oranı yüzde 6’dan sıfıra indirilecek.

* AR-GE ve tasarıma daha fazla destek sağlanacak.

* Hazine destekli kefaletin kapsamı genişletilecek.

* İmalatçı kadın girişimcilere ve KOBİ’lere verilecek destek arttırılacak. Buradaki kefalet limitleri de arttırılacak. Maksimum vade 10 aya çıkartılacak. Kadın girişimciler için beş yıl vadeli 100 bin TL verilecek.

* AR-GE finansmanı için özel bir program geliştirilecek.

* KOBİ’lere teminat kolaylığı sağlanacak. Taşınırların teminat olarak kullanılmasını engelleyen düzenlemeler kaldırılacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here