Başbakandan kamu emekçilerini işten atın genelgesi

Paylaş

Başbakan Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelge ile terörle ilişkisi olan kamu emekçileri hakkında gereğinin yapılması istendi. Genelgenin darbecileri bile geride bıraktığını belirten KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “AKP’nin ‘Ya bendensin ya düşmanımsın’ zihniyetinin, toplumun bütün kesimlerine karşı yürüttüğü politikanın, kamu alanındaki muhalif olan kamu çalışanlarına yönelik bir uygulaması olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/4 sayılı genelgeyle “Milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları” hakkındaki işlemler yetkili amirler tarafından yapılacağı, suç teşkil eden fiillerin ivedilikle adli mercilere bildirileceği açıklandı. Konuya ilişkin mevzuatta yer alan hükümlere yer verilen genelgede, kamu emekçilerine  şöyle gözdağı verildi: “Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan, bu örgüt ve yapıların emir ve talimatıyla hareket eden, bu örgüt ve yapılara yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgüt veya yapıları desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran, bu örgüt veya yapılarla mücadeleyi engelleyen, bu örgüt veya yapıların propagandasını yapan kamu çalışanları hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde idari nitelikteki işlemler yetkili amirler tarafından ivedilikle yapılacaktır.”

‘MİLLİ GÜVENLİKLE BİR ALAKASI YOK’

Genelgeyi gazetemize değerlendiren KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, kamu emekçilerini tehdit eden genelgeyi 28 Şubat ve 12 Eylül darbesi döneminde çıkarılan genelgelere benzetti. “Bu  28 Şubat’ta irtica ve bölücülükle ilgili çıkartılan yasanın ta kendisidir” diyen Özgen, 28 Şubat ve 12 Eylül zihniyetlerinin tekrar tekrar üretilerek AKP’den yana olmayan kamu emekçilerinin çalışma hakkının ellerinden alınmak istendiğini ifade etti. Ancak çalışma hakkının evrensel, anayasal bir hak olduğunu ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını kaydeden Özgen, “Başbakan Davutoğlu bu hakkı kendi anayasasına rağmen bugün çıkardığı bir genelge ile ortadan kaldırmak istiyor. Aslında bu genelgenin milli güvenlikle bir alakası yok, çalışma yaşamıyla da alakası yok. AKP’nin ‘Ya bendensin ya düşmanımsın’ zihniyetinin, toplumun bütün kesimlerine karşı yürüttüğü politikanın, kamu alanındaki muhalif olan kamu çalışanlarına yönelik bir uygulaması olduğunu düşünüyoruz. Kamu çalışanları elbette muhalif olacaklardır. Siyasi irade olan hükümetler gibi düşünmek zorunda değillerdir ve onları bağlayan bir Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve ILO’nun çalışma normları vardır” diye konuştu.

28 ŞUBAT’TA KARŞI ÇIKMIŞTI

Hiçbir hükümetin keyfi bir şekilde bu hakkı ortadan kaldıramayacağını dile getiren Özgen, “Ancak geçmişte, darbe dönemlerinde bu yapıldı. Örneğin 28 Şubat’ta yapıldı. Nitekim bu hükümetin devamı olduğu AKP hükümetleri, 28 Şubat döneminde kamu çalışanlarına yapılmış haksızlıklara ilişkin bir sürü yasa ve af çıkarmıştır. Yani dününü unutan bu hükümet, kamu çalışanlarının yıllardır karşı karşıya kaldığı bu haksız uygulamaları bugün kendilerinden yana olmayan kesimlere karşı hayata geçirmek istiyor” dedi. Kamu emekçilerine karşı çıkartılan bu genelgenin darbe dönemlerine benzemek bir yana onları geride bile bıraktığına dikkat çeken Özgen, 12 Eylül darbesinde dahi benzer saldırıların yasa çıkartılarak yapıldığını, şimdi ise yalnızca bir genelge ile yapılmak istendiğini söyledi.

AKP Hükümetinin bu genelge olmasa da KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerine karşı topyekün harekete geçtiğini belirten Özgen, söz konusu genelgeyle yeni saldırıların haberinin verildiğini vurguladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here