Anasayfa Haber Batman’da AKP içi çatışma derinleşiyor.

Batman’da AKP içi çatışma derinleşiyor.

Paylaş

Batman’da, AKP’liler arasında milletvekili adaylığı yüzünden yaşanan çatışma sonucu partiden milletvekili aday adayı olan Nezir Nasıroğlu’nun oğlu Abit Nasıroğlu’nun, AKP Milletvekili Adayı olarak belirlenen Ahmet İnal’ın akrabaları tarafından öldürülmesi, partililer arasındaki rant kavgasının sonucu oldu. Nasıroğlu’nu ölümüne yol açan silahın tetiğini çeken isim olan Hadi Özbek’in ise, 2006 yılında 2 gerilla ve 11 yaşındaki kız kardeşi Mizgin Özbek’in askerler tarafından infaz edilmesi olayında yer aldığı ve bu olaydan sonra Ahmet İnal’ın yakın koruması olduğu ortaya çıktı.

Kuzey Kürdistan’da petrol kentti olarak bilinen Batman’da, kentin büyük aşiret ağaları ve zengin iş insanları, petrol üzerinden elde edilecek ranta ortak olmak amacıyla iktidardaki partilerden milletvekili olma yolunu tercih ediyor. Ancak, HDP’nin kentteki ezici üstünlüğünün kendisini iyice hissettirmesi tüm bu hesapları karıştırdı. İktidar partisi üzerinden rant peşine düşenler, Batman’da tel tel dökülmeye başladı. İlk patlak siyasi partilerin listelerini Yüksek Seçim Kurumu’na (YSK) vermeleri ile yaşandı. AKP’nin “vazgeçilmezleri” arasında yer alan kentin tanınan ismi AKP Milletvekili Mehmet Emin Ekmen’in 2’nci sıradan aday gösterilmesi, kentteki AKP’liler arasındaki kavganın fitilini ateşledi.

Yapılan kamuoyu araştırmaları, Batman’da HDP’nin barajı aşması halinde AKP’nin zar zor bir milletvekili çıkarabileceği sonucunu çıkartıyor. Bu durumu gören ve milletvekili olması ancak HDP’nin baraj altında kalmasına bağlı Ekmen, bu yüzden istifasını sundu. Ekmen’in istifası ile de gözler AKP’nin 2’nci sıradan göstereceği adayın kim olacağına çevrildi. Aday adayları arasında yeniden başlayan hareketlilik sonrasında 2’nci sıra milletvekili adayı olarak Ahmet İnal belirlendi.

Ahmet İnal, daha önce de AKP milletvekilliği yapmış ve adı yolsuzluk ile gündeme gelmiş bir isim. Beşiri ilçesi müftüsü Hasan Aksoy’u bir yakınının tayini nedeniyle arayarak tehdit ettiği ses kaydı da internet ormanına düşen İnal, bu şekilde sırtını dayadığı iktidar partisi üzerinden istemleri doğrultusunda neler yapabileceği gösteren biri olarak aynı hesapları bulunan diğer aday adaylarının aynı hayallerini suya düşürdü.

Seçime kan bulaştırdılar

İktidar milletvekilli olmanın sağladığı bu gücün peşinden koşanlar, adaylık hayalleri suya düşünce birbirine girdi. AKP’liler arasında yaşanan bu rant kavgasında gencecik bir insan hayatını kaybetti.

Katledilen kişi, daha önce kentte CHP’den milletvekilliği seçildikten sonra AKP’ye geçen ve genel seçimlerde AKP’den aday adayı olan Sinika Aşiret lideri Nezir Nasıroğlu’nun oğlu Abit Nasıroğlu’ydu. Nasıroğlu, AKP Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın akrabaları tarafından silahların kullanıldığı bir kavgada canından oldu. Edinilen bilgilere göre, bu olay öncesi adaylık sürecinde Nezir Nasıroğlu’nun amcası olan Nejat Nasıroğlu’nun evine de 3 kez ses ve parça tesirli bomba atıldı.

Hayatının baharında öldürülen Abit Nasıroğlu, nişanlıydı ve evlenmesine sayılı günler kalmıştı. AKP’nin seçim lokalinde yaşanan bu ölüm, kamuoyuna “alacak-verecek meselesi” olarak yansıtılmaya çalışıldı. Yandaş medya da haberlerini bu şekilde servis etti. Olayın görgü tanıkları ve kimi partililerin anlatımlarına göre gerçek, seçim lokaline gelerek Ahmet İnal’ın yakınları ile tartışan Abit Nasıroğlu’nun, tartışma sırasında belindeki silahı çekerek havaya 3-4 el ateş etmesinin ardından İnal’ın akrabaları tarafından kurşunlanarak katledildiğiydi.

Yaşanan bu olaydan bir gün önce oğlu katledilen Nezir Nasıroğlu’nun yakın çevresine milletvekili adayı gösterilmediği için partisine tepki olarak bu seçimde HDP’yi destekleyeceklerini söylediği de konuşuluyor.

Tetiği çeken isim Hadi Özbek kim?

Abit Nasıroğlu’nun ölümüne yol açan silahın tetiğini çeken isim de son derece dikkat çekici. Bu kişi, 2006 yılında 2 PKK’li ile birlikte 11 yaşındaki kız kardeşi Mizgin Özbek’in askerler tarafından infaz edilmesi olayında yer aldığı belirtilen Hadi Özbek.

Özbek, o dönem 2 gerillanın halk ile ilişkilenmek için Sason’dan kent merkezine geçmek istediği ve araç aradığı istihbaratını asker ile paylaşmıştı. Askerler tarafından Özbek de para karşılığında plana dahil edilmişti. Şehmus Değirmenci ve Halis Akbıyık adlı PKK’lilerin kendilerini bir araçla Sason’dan Batman kent merkezine götürmesi konusunda ilişkilendikleri Hadi Özbek, iddialara göre bu istihbaratı askerlere taşıdı. Bunun üzerine de PKK’lilerin infaz edilmesine dönük yapılan plana dahil oldu.

Ancak PKK’lilerin istemi üzerine dikkat çekmemek amacıyla Özbek’in, annesi ve kız kardeşi Mizgin Özbek’i de aracına alması sonrası çıkılan yolda, Batman ile Sason ilçesi arasındaki Malabadi Köprüsü’ne yakın bir bölgede askerlerce PKK’lilere yönelik yapılan operasyonda ili PKK’li ile birlikte 11 yaşındaki Mizgin Özbek’te yaşanan çatışmada askerlerce vurularak öldürüldü.

Mizgin’in ölümü üzerine, operasyon planını yapan dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgenerel Erkan Güder ile Başçavuş Seyfullah Cural, olayın üzerini kapattı.
Üzeri kapatılmak istenen olayı açığa çıkarmak için o dönem İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından yapılan araştırmalarda kendisi ile de görüşülen Hadi Özbek, ‘Korkuyorum. Her şeyi anlatamam. Tehdit ediliyorum’ beyanlarında bulunmuştu.

Olay sonrası Ahmet İnal’a koruma oldu

Hadi Özbek, yaşanan bu infaz olayından sonra da şuan AKP Milletvekili Adayı olarak belirlenen Ahmet İnal’ın yakın koruması oldu.
Abit Nasıroğlu’nun ölümünde tetiği çeken isim olarak Hadi Özbek, birlikte gözaltına alındıkları Şükrü Özbek ile çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. AKP Milletvekili Adayı Ahmet İnal ise yaşanan bu olaydan sonra bir daha kentte görülmedi. Partililer arasında yaşanan bu olay sonrası AKP’li üst yöneticiler ise yaşanan çatışmanın daha kötü noktalara ulaşmaması için oğlu öldürülen Nezir Nasıroğlu’nun yanına bakan üzerine bakan gönderiyor.

Oğlu öldürülen Nasıroğlu hala öfkeli!

Yerel kaynaklardan elde edinilen bilgilere göre de acısı hala taze olan baba Nasıroğlu’nun köyünde AKP’ye seçim bürosu dahi açtırmayacağını ve olayın peşini bırakmayacağını söylediği ifade ediliyor.

Zaten ölüm olayının ardından Hadi Özbek’in Hilal Mahallesi’nde bulunan baba evi de kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yaylım ateşine tutularak tarandı.

İstifalar peş peşe gelmeye başladı

Yaşanan bu ölüm olayının var olan çatışmaları daha da derinleştirdiği AKP il ve ilçe örgütlerinde istifalar da gelmeye başladı. Uzun yıllardır AKP’de çeşitli kademelerde görev alan, ilçe ve il yönetim kurullarında başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan AKP Batman Disiplin Kurulu Başkanı Adnan Günaydın partisinden istifa etti. Yine Beşiri ilçesinde de bazı belediye meclis üyeleri AKP’den istifa ederek, HDP’ye geçti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından AKP, bakan ve milletvekilleriyle kente adeta çıkarma yaparak erimenin önüne geçmeye çalışıyor. Ancak, kentte görünen genel tablo, AKP içerisindeki hesaplaşmaların giderek derinleşeceği ve istifaların da süreceği yönünde.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here