Anasayfa Haber Batman’da AKP’den HDP’ye geçişler devam ediyor

Batman’da AKP’den HDP’ye geçişler devam ediyor

Paylaş

AKP’den istifa eden Batman İl Genel Meclis üyesi, AKP Kozluk İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve Kozluk’ta bu güne kadar AKP yanında yer alan 30’u aşkın köy muhtarı, düzenlenen törenle HDP’ye katıldı.

AKP Batman’da her geçen gün yaşanan yeni istifalar ile erimeye devam ediyor. Yapılan görüşmeler sonucunda AKP İl Genel Meclis üyesi Burhan Sarar, AKP Kozluk İlçe Başkan Yardımcısı Servet Barlık, AKP Kozluk İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi İlhan Altuç ile bu güne kadar AKP’nin yanında yer alan 30’u aşkın köy muhtarı HDP’ye geçti. AKP’den istifa edenler, Kozluk’ta oluşturulan konvoy ile Batman il merkezine geçti. Konvoy aralarında Batman Belediyesi Eşbaşkanı Sabri Özdemir’in de bulunduğu kitle tarafından kent merkezinde karşılanırken, daha sonra HDP’nin merkez seçim bürosuna doğru yürüyüşe geçildi. Kola kola girilerek yapılan yürüyüşün ardından kitle seçim bürosunda ise Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile geçtiğimiz günlerde aşiretiyle beraber HDP’ye geçen Raman Aşiret lideri Farıs Özdemir, HDP milletvekili adayları ve partili yöneticiler tarafından karşılandı. Seçim bürosu önünde yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DBP Batman İl Eşbaşkanı Mehmet Candemir, yeni yaşamı hep birlikte inşa edeceklerini söyledi.

‘HDP ile aşamayacağımız baraj yoktur’

Partisinin İl Genel Meclis üyeliğinden istifa ederek HDP’ye geçen ve boynunda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kaşkoluyla konuşan Burhan Sarar, tüm sorunlarının çözüleceği adreste olduklarını belirterek, “Biz evimize geldik. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Ardından ise AKP Kozluk İlçe Başkan Yardımcısı Servet Barlık söz aldı. Ülkedeki sorunların çözümü konusunda en iyi fikir üreten partinin HDP olduğunu aktaran Barlık, “Damarlarında Kürt kanı taşıyan bütün herkesin gelmesi, durması ve savunması gereken parti HDP’dir. HDP ile aşamayacağımız, yıkamayacağımız hiçbir baraj yoktur. Sayın Demirtaş’ın söylemi üzerine biz de kendisine o’nu başkan yaptırmayacağız sözünü veriyoruz” dedi. Bu güne kadar AKP’nin yanında yer alan 30’u aşkın köy muhtarı adına konuşan İlhan Altuç ise HDP’de olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, bu günden sonra halklarının yanında yer alacaklarını ifade etti.

‘Birlikteliğimiz gün be gün genişliyor’

Son olarak konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk de, dileklerinin her zaman için Kürt halkının birlikteliğini görmek olduğunu kaydederek, bugün gelinen aşamada Kürt halkının birlikteliğinin gün be gün daha da genişlediğini dile getirdi. Yeni bir süreçte olduklarını ve bunun Ortadoğu’da Kürt halkının yeniden var oluşu anlamına geldiğini ifade eden Türk, “Kürt halkı direnişiyle kendisini bütün dünyaya ispatlamıştır. Siyasi anlamda Kürt halkının direnişini amacına ulaştırmaması büyük bir eksiklik olur. Çok iyi bilmeliyiz ki Kürdistan şehitleri bu halk için canlarını feda etti. Siyasi alanda da biz bunu taçlandıracağız” dedi.

Kürt mücadelesini terörize etmek isteyen anlayışların bugün Ortadoğu’da Kürtsüz bir demokratik geleceğin olamayacağını çok iyi bildiklerini söyleyen Türk, önemli bir seçim süreci ile karşı karşıya olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Ödediğimiz ağır bedellere layık olmak için bizim ev ev insanlarımıza ulaşmamız lazım. Artık siyasi parti yok. Ben bazen diyorum AKP, CHP’li de olsaydım bugün HDP’nin yanında yer alırdım. Bugün özgürlük, namus ve var olma günüdür. Geçmişte Kürtler demokratik zeminde siyaset yapsın diyenler, bugün Kürtlerin birlikteliğinden korkmaya başladılar. Bir iftira kampanya yürütmeye başladılar. Ama bu iftira kampanyaları para etmez. Kürtler zindanları, ölümü gördü. Kürtler esarete karşı hiçbir zaman başını eğmedi ve eğmeyecek. Geçmişte bu diktatörler düşecekleri zaman çok bağırırlardı. Her gün radyolara çıkarlardı. Bağırırlardı ve bir müddet sonra düşerlerdi. Sayın Erdoğan’ın da sonunu öyle görüyorum kusura bakmasın.”
Yapılan konuşmaların ardından Türk ve partililer tarafından HDP’ye geçenlere rozet takıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here