BEDRİ ADANIR YAZDI : Sur’suz Diyarbakır mı?

Paylaş

Havadan her metrekaresi bombalanmışçasına yıkık dökük görünen Sur’un fotoğraflarına bakamıyorum artık; çünkü o fotoğraflara değince gözlerim, birkaç bomba da benim üstüme düşüyor ve içimde yaşamaya dair ne varsa, paramparça oluyor.

Sanırım Diyarbakırlıların çoğu da böyle hissediyor.

Arkadaşlarımdan biri “Yasak kalksa da artık gitmem Sur’a, yani gidemem; nasıl gideyim, bakamam ki…” diyor gözleri boşluğa bakarken. Sur’da doğmuş, çocukluğu Sur’da geçmiş; Surlu…

Sur olmadan Diyarbakır, Diyarbakır gibi değil

Sur’suz Diyarbakır mı? Öz dokusu -derisi yüzülürcesine sökülüp atılmak istenen Sur- olmadan Diyarbakır mı?

Nasıl anlatılır?

Hani çocukluğunuzun, yıllarınızın geçtiği eski mahallenize gidersiniz de nerdeyse hiçbir şeyi yerli yerinde bulamazsınız, zaman, her şeyi değiştirmiştir. Gazoz içtiğiniz, sakız aşırdığınız, çatapat aldığınız bakkal yoktur, “para üstü bozuk paralar bana kalacak” hevesiyle bir koşu gidip geldiğiniz kasap ve manav da yoktur; büyük bir özlemle aradığınız hiçbir şey yerli yerinde değildir artık.

Sur’un viran edilmiş halinin Diyarbakırlılarda hissettirdiği kuşkusuz bundan çok daha fazlasıdır. Öyle ya, Sur’dan geriye her şeyin yıkılıp yakılmış hali var sadece.

Göçertilmiş binlerce insan var. Çocuklarını kaybetmiş yüzlerce aile var. Günlerdir biber gazı soluyan nüfusu bir buçuk milyon civarında bir Diyarbakır var.

Köyler unutulmadı, Sur da unutulmayacak

Belki üç beş yıl, belki on yıl sonra (şimdilik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesindeki proje maketlerinden gördüğümüz)  “modern” Sur inşa edildiğinde de Diyarbakırlılar “viran edilmiş Sur’u” unutmayacak. Köyleri yakılıp yıkılan binlerce insan da köylerini unutmamıştı.

TIKLAYIN – SUR’UN HARAP EDİLMESİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ALAKASI VAR MI?

En kötüsü de Sur’un yoksul halkının o modern görüntüde yeri de olmayacak; Sur artık devletin ve sermayenin kendini güvende hissedeceği bir turizm kenti olacak.

TIKLAYIN – DİYARBAKIR’A ÖNCE BARIŞ LAZIM KONUT DEĞİL

Ancak artık bunun da bir garantisi yok çünkü Sur’un tarihi yerlerinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Ama çekilebilen fotoğraflardan anlaşılan o ki Sur, tüm yapıları yıkılmış bir kent görüntüsü veriyor.

Ve açıkçası “insan yaşamını” kutsamayan bir anlayışın, tarihi ve kültürel değerleri de koruması beklenemez. Zira cami ve kiliselere, hanlara ve hamamlara da zarar verildiğini tahmin ediyoruz ve Türkiye’nin birçok yerinde tarihi değerlerin nasıl ranta peşkeş çekildiğini biliyoruz. (BA/HK)

 

Bedri Adanır

Gazeteci. Gazeteciliğe 1995 yılında Özgür Ülke gazetesinin ardılı olan Yeni Politika gazetesini dağıtarak başladı. ’99 yılına kadar isim değiştirerek yayına devam edebilen gazetelerde dağıtımcılık yaptı. 1999-2002 yıllarında Özgür Halk dergisinin çeşitli bürolarında idareci olarak çalıştı. 2005’te başladığı Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümündeki öğrenimine devam etmedi. Üniversite yıllarında Tigris dergisinin çalışmalarına katıldı. 2008-2010 yıllarında Aram Yayınları’nın yayın yönetmenliğini yaptı. Haftalık Ülkeye Bakış ve (Kürtçe) Hawar isimli gazetelerde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Hakkında açılan çok sayıda “basın davası” nedeniyle, “terör” suçlamasıyla tutuklandı. 3 yıl kadar tutuklu kaldı, 2012 yılının sonunda 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak serbest kaldı. Şimdilerde verilen hapis cezasının Yargıtay’da onanmasıyla “hükümlü bir gazeteci” olmayı bekleyen serbest bir gazeteci.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here