Anasayfa Röportaj Bekir Ağırdır: Hükümeti seçim öncesi “siyasi patinaj” yapıyor

Bekir Ağırdır: Hükümeti seçim öncesi “siyasi patinaj” yapıyor

Paylaş

SADIK TOPALOĞLU ‘nun haberi :AKP’nin medya üzerinden “PKK silah bırakıyor” algısı yaratmasının bir şantaj olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Arzu Yılmaz, “Hükümet dereyi geçerken atı değiştirme durumu gibi bir taktik benimsemiş durumda” dedi. Doç. Dr. Cuma Çiçek sürecin önündeki en büyük engelin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tutukluluk durumu olduğuna işaret ederken, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır da. hükümetin seçim öncesi “siyasi patinaj” yaptığı değerlendirmesi yaptı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Diyarbakır Newroz’unda milyonların şahitliğinde okunan mektubuyla başlayan demokratik çözüm süreci, AKP tarafından gerekli adımların atılmaması nedeni ile durma noktasına geldi. KCK tarafından yapılan açıklamalarda her defasında süreçte kararlılık mesajı verilirken, AKP hasta tutsakların durumunu dahi pazarlık haline getirerek herhangi bir adım atmış değil. Son olarak Öcalan tarafından İmralı’da başlatılan müzakere aşamasında 10 madde halinde formüle edilen ve yapılması gerekenler konusunda herhangi bir adım atmayan AKP’nin, ana akım medya üzerinden başlatmış olduğu “PKK silah bırakacak” açıklamalarına KCK tarafından, “AKP’nin süreci bitme noktasına getirdiği” cevabı verildi. KCK’nin açıklamalarını ve AKP’nin yaratmak istediği algıyı değerlendiren Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Arzu Yılmaz, AKP’nin şantaj politikası yürüttüğünü belirtirken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cuma Çiçek ise Öcalan’ın tutukluluğunun sürecin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekti.

‘Hükümet dereyi geçerken at değiştirmek istiyor’
680x680nc-ist-260215-surec-akademisyen-aciklama2
Sürecin DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları ve AKP’nin bu konuda takındığı tutum nedeni ile ciddi bir kırılmaya uğradığını ifade eden Arzu Yılmaz, “Bu dönemden sonra sürece niyetlerin tazelendiği yeni bir format kazandırıldı. Bu formata göre diyalogdan müzakereye geçmek gibi bir mutabakat sağlandı. Bunun parametreleri ise İzleme Komisyonu’nun kurulması, müzakere heyetinin genişletilmesi ve bundan sonra olacak her ne ise kayıt altına alınarak masada bunun aşılması. İşte PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çizdiği 10 maddelik bir genel perspektif vardı. Bunda mutabık kalındı fakat buna nasıl ulaşılacak yöntemler ise masada karar verilecekti” dedi.

Hükümetin, müzakere sürecinin son aşaması olarak değerlendirilen PKK’nin silah bırakması konusunu dayattığına dikkat çeken Yılmaz, “Hükümet dereyi geçerken atı değiştirme durumu gibi bir taktik benimsemiş durumda. Bunu Kürt hareketi kabul etmedi. Kabul etmemesi de gayet anlaşılır bir durum. Çünkü sürecin başından beri altını çiziyoruz çok ciddi bir tarafların aşamadığı güven sorunu var. Belki de bu süreçte verilen sözler yerine getirilmiş olsaydı, bu hedef doğrultusunda Kürt hareketi de daha özgüvenle davranıp bu açıklamayı yapmaya bilirdi” dedi.

‘AKP’nin yaptığı adil değil’
680x680nc-ist-260215-surec-akademisyen-aciklama
Sürecin bu güne kadarki işleyiş ritmi göz önüne alındığında müzakerenin sonucunda varılması hedeflenen şeyin sanki olmuş bitmiş gibi masaya geçmeden söylenmesini talep etmenin ne adil ne de fizibil olduğunu aktaran Yılmaz, dolayısı ile Kürt hareketi tarafından karşılığın bulmamasının gayet normal olduğunu söyledi. AKP bu algı ile yapmak istediği şeyin kendine taraftar bulmaktan öte bir şey olmadığını dile getiren Yılmaz, artık bu tür şeylerin bırakılarak AKP’nin süreci şeffaflaştırması gerektiğini ifade etti.

‘Bu bir şantajdır’

Bu güne kadar Kürt hareketinin altını sıklıkla çizdiği “AKP oyalama siyaseti yürütüyor” açıklamalarına anımsatan Yılmaz, “Bu artık bir oyalama siyasetinden çıkıp bir şantaj siyasetine dönmüştür. Çünkü KCK’den son yapılan açıklama ışığında, Öcalan’ın özgürleşmesi hem hareketin hedefine koyduğu, hem de halkında bu barış sürecinin nihai hedeflerinden bir olarak gördüğü ve süreci sahiplenmesinin temel nedenlerinden bir tanesi. AKP ise bunu dikkate almayarak, ‘örgüt silah bırakacak’ algısı yaratıyor. Bu bir şantajdır. Bu şantaja da hareket gelmeyeceğini açıklamış durumda” şeklinde konuştu.

‘Öcalan’ın tutukluluğu sürecin önündeki en büyük engel’

Hükümetin sürece minimalist bir perspektif ile baktığını vurgulayan Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cuma Çiçek ise “AKP hem müzakere aşamasına kimlerin katılması gerektiği hem de taleplerin yerine getirmesi konusunda çıtayı aşağıda tutan bir bakış açısı ile sürece bakıyor. Kürt hareketi ise ya hükümete rağmen ciddi kararlar alıp risk alıp Türkiye dışına çekilecek ya da ateşkes meselesini bitirme ile sonuçlandıracak. Ama Kürt hareketi barış sürecini devam ettirmeye masada kalmaya çalışıyor ve bu konuda hükümet ile çatışmalı dil üzerinden müzakere etmeye çalışıyor” dedi. Öcalan’ın halen tutuklu olmasının sürecin önündeki en büyük açmaz olduğu vurgusu yapan Çetin, “Süreç bundan sonra eğer bir barışa evrilecekse mekanizmayı yeniden kurmak, aktörlerin toplum ile doğrudan konuşabileceği ve kendi projelerini daha açıktan konuşabileceği yeni bir mekanizmanın inşa olması gerekir. İki yıllık mekanizmaya baktığımızda bu toplumun çok izleyebildiği, denetleye bildiği ve yeri geldiği zaman aktörlerden hesap sorabileceği bir mekanizma değildir” ifadelerini kullandı.

‘AKP siyasi patinaj yaptırıyor’
680x680nc-ist-260215-surec-akademisyen-aciklama1
AKP’nin bu tutumu ile seçime giderken oyunu artırmayı hedeflediğini belirten KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır ise “Oyların büyük çoğunluğunu MHP tabanından alacağını düşündüğünden bir yandan şoven bir dil kullanan AKP, diğer yandan silahı bıraktırdım algısı ile toplumun diğer kesimlerinden oy almayı düşünüyor” dedi. AKP’nin bu siyasetinin paranın iki farklı yüzü gibi çelişkili olduğunu ifade eden Ağıdır, “Silahlar bırakılsın algısı gerçekçi değil, ama Türkiye dışına çıkarılabilinir. Ne yazık ki AKP bunun için bile herhangi bir koşul oluşturmuş değil. Bu tür siyasetten çözüme dair bir şey çıkmaz onun için vakit kaybedip patinaj yapıyoruz” dedi. DİHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here