Anasayfa Haber Belgesel Görüntüleri Yayınlayan Cumhuriyet Gazetesine “TIR” Soruşturması

Belgesel Görüntüleri Yayınlayan Cumhuriyet Gazetesine “TIR” Soruşturması

Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu bir açıklama yayınlayarak,MİT’e ait olan Adana’da durdurulan TIR’ların görüntüsünü yayınlayan Cumhuriyet gazetesine destek çıktı.

Gazeteye savcılık tarafından soruşturma açılmasını da eleştiren ÇGD açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyet gazetesi, büyük bir gazetecilik başarısı ile ilk günden bu yana inkâr edilen silahların görüntülerine ulaşmış ve kamusal sorumlulukları gereği yayımlamıştır.

Bu habere karşılık İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “terör soruşturması” açılması, iktidarın suçüstü yakalandığının göstergesidir.

Ortada artık saklanamayan bir gerçek vardır: Ülkeyi yöneten iktidar, Türkiye’de de faaliyet gösteren terör örgütlerine silah yardımı yapmaktadır. Soruşturma açılması gerekenler, haber alma hakkını savunan ve halkın sürüklendiği savaşın haberlerini yapan Cumhuriyet gazetesi ve gazeteciler değil bu kirli savaşı destekleyenlerdir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, gazetecilik başarısı nedeniyle cezalandırılmak istenen Cumhuriyet Gazetesi’nin yanında olduğumuzu ve yürütülen bu savaşı lanetlediğimizi bir kez daha kamuoyuna bildiririz.

Cumhuriyet gazetesi hakkında,bugün yayınladığı  Adana’da durdurulan TIR’lardaki havan, top ve tüfek mermisi gibi mühimmatların görüntüleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Suriye’ye malzeme taşırken savcı emriyle jandarma tarafından durdurulan, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’larda yapılan aramaların kamera görüntüsü bugünkü Cumhuriyet gazetesi ve internet sitesinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan görüntülerde, TIR’larda bulunan çelik kutuların içine yerleştirilen karton kutularda ilaçlar olduğu ancak bu kutuların altına gizlenmiş havan, top ve tüfek mermileri görülüyor. Ocak 2014’te Türkiye’den Suriye’ye malzeme götürürken Adana ve Hatay’da durdurulan TIR’larda silah ve mühimmat bulunduğu belirtilmiş, ancak hükümet ve güvenlik kaynakları “Türkmenlere insani yardım malzemesi taşındığını” öne sürmüştü.

TIR’larla silah taşınmasına ilişkin dosya hakkında takipsizlik kararı verilirken, operasyonları yapan savcılar ve jandarma yetkilileri tutuklandı.

Ne olmuştu?

Suriye’ye silah ve mühimmat taşıdığı ifade edilen üç TIR 01 Ocak 2014’te Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014’te Adana’da durduruldu.

Söz konusu TIR’larda yapılan ilk aramalarda silah ve mühimmat bulunduğu ifade edilirken Hatay ve Adana valilerinin talimatıyla aramalara devam edilmesi engellendi.

Adana’da TIR’ların durdurulması talimatını veren Savcı Aziz Takçı 24 Ocak 2014’te görevden alındı

TIR’ın arandığı olayla ilgili başlatılan idari soruşturmanın ardından Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay görevden alındı

15 Ocak 2015 günü Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Hatay’ın Kırıkhan ilçesi ve Adana’da MİT’e ait araçların durdurulması ve aranması olayıyla ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayının yapılmasının yasaklanmasına karar verdiğini duyurdu

Dönemin Adana Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, TIR’ların aranmasını engelleyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu daha sonra 15 Ocak 2015’te aralarında Özcan Şişman’ın da olduğu beş savcı, ”soruşturmanın selameti” gereği görevden alındı

MİT’e ait TIR’ları Adana’da durdurmakla suçlanan 13 askeri personel için de 8 Mayıs 2014’te müebbet hapis cezası istedi

Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te Suriye’ye silah taşıdıkları gerekçe gösterilerek durdurulan MİT TIR’ları nedeniyle 34 muvazzaf asker hakkında 5 Nisan 2015 günü gözaltı kararı verildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’ların durdurularak aranmak istenmesiyle ilgili açılan soruşturmada, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca hakkında tutuklama ile eski Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay hakkında 7 mayıs 2015 günü yakalama kararı çıktı.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here