Anasayfa Forum Bêmal’in davasını kızı Bermal sürdürecek

Bêmal’in davasını kızı Bermal sürdürecek

Paylaş

 Yüksekova’da 7 Aralık 2013 tarihinde infaz edilen Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in cenaze töreni sonrası kitleye yapılan saldırıda katledilen Bêmal Tokçu’nun davasında hiçbir gelişme kat edilmedi. Yurtsever ve devrimci kimliğiyle bilinen Tokçu katledildiğinde bir aylık hamile olduğunu söyleyen eşi Zeynep Tokçu, “Bana, ‘Bu onurlu yolda şehit düşersem, bebeğin ismini Bermal koy’ dedi. Ben de onun isteği üzerine kızımızın ismini Bermal koydum” diyerek, çocuklarıyla beraber eşinin davasını sürdüreceklerini dile getirdi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 6 Aralık 2013 tarihinde HPG’lilere ait mezarların tahrip edilmesi üzerine ilçede düzenlenen yürüyüşün ardından dağılan kitleye saldıran özel harekat timleri tarafından amca-yeğen Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir, infaz edildi. Amca ve yeğeninin 7 Aralık’taki cenaze töreninin ardından polisin kitleye saldırması sonucu başına aldığı kurşunla ağır yaralanan ve kaldırıldığı Van’daki hastanede 11 Aralık’ta yaşamını yitiren Bêmal Tokçu’nun katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Aradan geçen zamanda infaza ilişkin açılan soruşturmada ise arpa boyu yol kat edilmezken, ailesi Tokçu’nun davasının takipçisi olacağını kaydetti.

İsteği üzerine kızına Bermal ismi verildi

Alişer (5) ve Çekdar (3) adında iki oğlu olan Bêmal Tokçu katledildiğinde, eşi Zeynep Tokçu bir aylık hamileyken, doğan çocuğuna da eşinin isteği üzerine “Bermal” ismini verdi. İsim hikayesini anlatan Zeynep Tokçu, “Bêmal ile beraber cenaze töreninden dönünce, bana yolda bebeğin isminin kendisinin vereceğini söyledi. Bana, ‘Bu onurlu yolda gidersem, şehit düşersem, bebeğin ismini Bermal koy’ dedi. Ben de onun isteği üzerine kızımızın ismini Bermal koydum” şeklinde konuştu.

‘Öldürmek amacıyla vuruyorlar bizleri’

Eşi Tokçu’nun sakin, rahat ve çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Tokçu, “Partiyi bilen, gerilla ve Önder Apo’ya bağlı biriydi. Kendi kimliğini ve yaptıklarını bilen biriydi. Parti için emek vermeyi çok severdi. İşbilirler onun arkadaşlarıydı ve Bêmal da onların yolunda şehit oldu. Zaten ağır yaralamışlardı ki ölsün. Öldürmek amaçlı vuruyorlar bizleri” dedi.

Halen Kürt halkının çocuklarının katledildiğini belirten Tokçu, “Ama Kürt halkının kendine inancı tamdır ve bu yüzden kazanacaktır. Zulüm ne denli artarsa, karşısında o kadar bizi bulacaktır” ifadesinde bulundu.

Davasını eşi ve çocukları sürdürecek

Çocuklarıyla beraber eşinin davasının daimi sürdürücüleri olacaklarını kaydeden Tokçu, “Çocuklarım henüz küçük olsalar da büyüyünce babalarının yolunda yürüyecek. Kızım Bermal babası katledildikten 8 ay sonra dünyaya geldi, ancak babasını asla unutmayacak. Düşmanın babasını şehit ettiğini unutmayacak. Çocuklarımın çocukları bile bu yolda yürüyecektir” diye belirtti.

‘Davası davamız, yolu yolumuzdur’

Tokçu’nun kardeşi Mustafa Tokçu ise, ağabeyinin davasına ve devrime tutkun biri olduğunu kaydederek, “Yurtsever kimliğinin gerektirdiği gibi yaşardı. Abimin çocukları benim için Bêmal’dir. Bu yüzden bir damla kanımız kaldıkça, onun davası bizim davamız, onun yolu bizim yolumuzdur” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here