Anasayfa Ekoloji Bergamalı çocuklar ‘Termik santral istemiyoruz’ diye haykırdı

Bergamalı çocuklar ‘Termik santral istemiyoruz’ diye haykırdı

Paylaş

İZMİR (DİHA) – Termik santral yapılmak istenen İzmir Bergama’da, çocuklara doğa sevgisini açılamak amacıyla “Doğayı Sevdiğini Söyleme Günü” adı verilen çocuk etkinliği düzenlendi. Ailelerin de katıldığı etkinlikte, çocuklar rengarenk görüntüler sergiledi.

İzmir’in Bergama ilçesine bağlı Zeytindağ Mahallesi’nde yapılamak istenen termik santrale karşı çıkan Bakırçay İnisiyatifi, “Doğayı Sevdiğini Söyleme Günü” adıyla çocuk etkinliği düzenlendi. Şuadap Çocuk ile Bergama Belediyesi’nin de katkı verdiği etkinlik, Bergama Belediyesi Kleopatra Güzellik Ilıca’sında gerçekleşti. Etkinlikte çocuklara yönelik doğa konulu resim çalışması, masal anlatımı, müzik ve pantomim gösterisi yapıldı.

Etkinliğe katılan çocuklar, hep birlikte “Termik santral istemiyoruz, çünkü doğayı seviyoruz” diye haykırdı.

Çocuklara doğa sevgisinin aşılanmasının amaçladığı etkinlikte Şuadap Çocuk adına konuşan Serdar Türkmen, 3 yıldır özellikle yoksul mahallelerde, derneklerde, okullarda çocuklarla drama, müzik, video çalışmaları yapan kişilerden oluşan bir ekip olarak, mevcut çarpık toplumsal düzenin yarattığı eşitsizlik ve gericiliğe karşı çocuklara eğitim anlamında bir nefes olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan termik santral dosyasının geri çekilmesiyle ilgili süreci takip ettiklerini dile getiren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, “Dosyayı geri çekmelerine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Süreci yakından takip ediyoruz. Ancak bilmeliler ki Bakırçay halkı burada termik santral yapılmasını istemiyor” diye konuştu.

Bergama/Zeytindağ’da başlayan etkinlik Dikili ve Foça ilçelerinde de yapılacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here