Anasayfa Haber Berkin Elvan, ölümünün birinci yıl dönümünde vurulduğu yerde kitlesel gösterilerle anılıyor.Demirtaş ...

Berkin Elvan, ölümünün birinci yıl dönümünde vurulduğu yerde kitlesel gösterilerle anılıyor.Demirtaş Elvan’ın iktidarın vahşet uygulamalarının en acı sembolü olduğunu belirtti.

Paylaş

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümünün birinci yıl dönümünde vurulduğu yerde “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları ile anıldı. Berkin’in babası Sami Elvan, katillerin hala yargılanmamasına tepki gösterirken, anmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Elvan’ın iktidarın vahşet uygulamalarının en acı sembolü olduğunu belirterek, “İç güvenlik” yasa tasarısı ile ilgili olarak “Paketin pansumanla düzelecek bir tarafı yok. Paket deveye benziyor. Sormuşlar ya boynun eğri, ona benziyor. Neresini düzelteceğiz bu paketin? Paketin reformla düzelecek bir yanı yok. Paket tümden geri çekilmeli” dedi.

680x680nc-ist-070315-berkin-anma-okmeydani9

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün verdiği yaşam mücadelesinin ardından 11 Mart’ta 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümünün birinci yıldönümünde anılıyor. Elvan için katledildiği Okmeydanı Cemevi’nde gerçekleşen anmaya,
katılan yüzlerce kişi Okmeydanı sokaklarını doldurdu. Üzerinde Elvan’ın fotoğraflarının bulunduğu ve “Halk ekmeğe Berkin Adalete doyamadı” yazılı pankartın asıldığı Cemevi’nde gerçekleşen anmaya aralarında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm, babası Sami Elvan, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ailesi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşi Başak Demirtaş, HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, CHP ve HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

‘Bir yıl geçti ama hala adalet yok’
680x680nc-ist-070315-berkin-anma-okmeydani8
Anmada ilk sözü Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan aldı ve Berkin’in katillerine hala ceza verilmemiş olmasına tepki gösterdi. Kamuoyuna da Berkin için yürütülen adalet mücadelesine sahip çıkma çağrısında bulunan baba Elvan, “Berkin’i anmak için burada toplandık. Üzerinden bir yıl geçti adalet yok. Berkin’in katilleri hala ortada yok. Hayatlarına devam ediyorlar” dedi. Anmada söz alan ve Elvan’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmaya değinen ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise, Berkin’in katillerinin isimleri ve fotoğraflarının ellerinde olmasına rağmen katillerin cezalandırılmadığını söyledi. Kozağaçlı, şunları aktardı: “Katillerin isimleri ve fotoğrafları elimizde. Ama buna rağmen hala bir ilerleme sağlanamadı. ‘Berkin’in katilleri yargılansın’ diyen 5 kişi ise şu an tutuklu. Berkin için adalet isteyenler hakkında açılmış onlarca dava var. Gerçekten bizi rahatlatacak olan katillerin derhal yargılanmasıdır. Artık savcının soruşturma dosyasına katabileceği hiçbir şey yok. Bundan sonra geçecek her gün soruşturmanın suiistimali anlamına gelir. Elimizde fotoğrafları bulunan kamu görevlileri derhal yargılanmalıdır.”

‘Elvan iktidarın vahşet uygulamalarının en acı sembolüdür’
680x680nc-ist-070315-berkin-anma-okmeydani10
Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da konuşmasına, devlet tarafından katledilen çocukları anarak başladı. AKP iktidarı döneminde yaşanan çocuk katliamlarına değinen Demirtaş, devletin katlettiği bir çok çocuğun ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmalarda ilerleme sağlanmadığını söyledi. Demirtaş, “AKP nasıl bir siyasi oyun içinde olduğu nasıl rant hesabı yaptığı Berkin Elvan cinayeti ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hükümet sadece bahane üretiyor. Bu ölümleri meşru gösterdi. Failleri belli ama araştırılmamış soruşturma dosyaları duruyor” dedi. Meclis’te görüşmelerine devam edilen “iç güvenlik paketi” tasarısına da değinen Demirtaş, şöyle devam etti: “12 yıllık AKP iktidarı döneminde yüzlerce çocuk, sokaklarda katledildi. Bunların bir tanesiyle alakalı olarak bu ülkenin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanı üzüntü ifade eden cümle kurmadı, kuramadı.Hükümet bütün bu katliamlar yetmiyormuş gibi ‘iç güvenlik yasası’ olarak adlandırılan tasarıyı getirmeye çalışıyor. Üstelik bu da yetmiyormuş gibi bu ülkenin Başbakanı yalan beyanlarla ‘bu yasaya ihtiyaç var’ diyor. Bu yasa yokken yüzlerce kişi katledildi demek ki bu yasa geçse katledilen insanların sayısı binleri bulacak. Berkin Elvan da iktidarın bu vahşet uygulamalarının en acı sembolüdür.”

‘Bir arada olarak hesap sorabiliriz’

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’ı meydanlarda yuhalatmasını hatırlatan Demirtaş, “Kamplaşma ve kutuplaşma yaratamaya çalıştı. Bu Cemevi avlusunda Uğur Kurt katledilmişti. Hükümet bu katliamda da sorumlulara ceza vermek yerine delilleri kararttı. Berkin Elvan’ın hesabını bu ülkede demokrasi isteyenler sorabilir. Berkin Elvan’ın şahsında bu ülkede katledilen tüm çocuklar ortak acımızdır. Bu dosya kapanmadı bu dosyayı kapatmak isteyenlere karşı da ancak bir arada olarak hesap sorabiliriz” diye konuştu.

Konuşmasını tamamlamasının ardından Demirtaş, bir gazeteciden “iç güvenlik paketi” maddelerinde değişiklik olup olmayacağı yönünde gelen soruya ise “Biz paket tümden geri çekilmedikçe ‘orada bir değişiklik oldu’ falan demeyeceğiz. Komisyona gelecek. Komisyonda 4 grup oturup birlikte tartışırlar. Paketin pansumanla düzelecek bir tarafı yok. Paket deveye benziyor. Sormuşlar ya boynun eğri, ona benziyor. Neresini düzelteceğiz bu paketin? Paketin reformla düzelecek bir yanı yok. Paket tümden geri çekilmeli” yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından Cemevi’nde anmaya gelenlere ikramlarda bulunuldu. Ardından kitle Berkin Elvan’ın vurulduğu noktaya doğru, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan”, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” sloganları ile yürüyüşe geçti. Berkin’in vurulduğu yerde yapılan anmanın ardından yüzlerce kişi Elvan’ın mezarının bulunduğu Ferköy Mezarlığı’na yürüyerek Elvan’ı mezarı başında da anacak. İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here