Berkin Elvan’ın avukatları: Katili biz de biliyoruz savcı da!

Paylaş

Gezi Parkı olayları sırasında, Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle uzun süre komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın avukatları, soruşturmada gelinen noktayla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde kurulan ‘Berkin Elvan Adalet Çadırı’nda açıklama yapan Avukat Ebru Timtik, Biz soruşturmanın takipsizliğe doğru götürüldüğü endişesi içerisindeyiz” dedi.

Halkın Hukuk Bürosu avukatları, olayın sorumlusunu tespit edip savcılığa bildirdikleri halde herhangi bir gelişmenin kaydedilmediği Berkin Elvan, soruşturmasının emniyetin ZET silahını kullanan polisin adını savcılığa iletmediği için takipsizlikle sonuçlanmasından endişe ettiklerini belirtti. Jandarma Kriminal Laboratuarı’nın hazırladığı rapora da değinen avukatlar, “Jandarma olay soruşturmasının esasını yanıltıyor. Jandarma burada yönlendirici bilgi vererek, aslında savcıyı takipsizlik konusunda yönlendiriyor ve hâkimlik yapıyor” dedi.

Halkın Hukuk Bürosu avukatları, Gezi direnişi sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan soruşturmasına dikkat çekmek amacıyla Okmeydanı’nda açtıkları “Adalet çadırı”nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan avukat Ebru Timtik, Anadolu Ajansı’nın geçtiğimiz günlerde Elvan’ın katledilmesine ilişkin servis ettiği haberdeki bilgilerin yeni olmadığı ancak yeniymiş gibi servis edilen haberle kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını söyledi. Halkın Hukuk Bürosu avukatları olarak, olayın sorumlusunu tespit ettiklerini ve ismini de savcılığa bildirdiklerini ifade eden Timtik, bu şahsın da savcıya ve olayın idari soruşturmasını takip eden müfettişlere ifade verdiğinin altını çizdi. Timtik, “Ancak polis bu kişinin ismini savcıya resmi olarak göndermediği için savcı bu kişi hakkında dava açamıyor. Bu dava açılamıyor. Bizim endişemiz bu soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasıdır” dedi.

‘Jandarma hâkimlik yapıyor’

Daha sonra olay anına ilişkin Jandarma Kriminal Laboratuarı’nın hazırladığı rapora dair konuşan Timtik, şunları aktardı: “Rapor, ‘gaz fişeğini atan kişinin kim olduğu ve fiili işlediği tespit edilemez’ diyor. Jandarma, bu raporu ile gaz fişeği atılmasında kullanılan ve ZET adı verilen silahı o gün 4 polisin kullandığını tespit etmiş ancak bu kişilerin kim olduğunun tespit edilemeyeceğini ifade etmiş. Aslında bu rapor bize yeni bilgi vermiyor. Ancak jandarmanın yaptığı şey, olay soruşturmasının esasını yanıltıyor. Jandarma yanıltıcı bilgi veriyor. Jandarma burada yönlendirici bilgi veriyor. Jandarma aslında savcıyı takipsizlik konusunda yönlendiriyor ve hâkimlik yapıyor” şeklinde konuştu.

‘Elvan davası için mücadele sürecek’

Timtik’in ardından konuşan avukat Özgür Yılmaz da, jandarmanın raporunun yeni bilgi vermediğini, emniyetinde ZET silahını kullanan polisin adını savcılığa iletmediğini belirterek, “Biz biliyoruz savcı da bu ismi biliyor. Ancak resmi olarak polis, savcıya ismi vermiyor” diye belirtti.

Yılmaz son olarak, Berkin Elvan davasında ilerleme olması için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here