Anasayfa Haber Berkin Elvan anmasına , Ankara ve İstanbul’da polis saldırdı.Çok sayıda gösterici...

Berkin Elvan anmasına , Ankara ve İstanbul’da polis saldırdı.Çok sayıda gösterici gözaltında.

Paylaş

Gezi Parkı direnişinde Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polis tarafından atılan gaz kapsülü ile başından vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümünün birinci yıl dönümü dolayısıyla bir çok merkezde yürüyüş ve etkinliklerle anıldı. İstanbul Kadıköy ve Okmeydanı’nda gerçekleştirilen eylemlere müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İSTANBUL
680x680nc-ist-11-02-15-berkin-elvan-eylem1
HDK İstanbul Gençlik Meclisi, Gezi Parkı direnişinde Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polis tarafından gaz kapsülü ile başından vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yıl dönümü nedeniyle Kadıköy Altıyol’da bir araya gelerek Bahariye Caddesi’ne yürüdü. Halkevleri, Aka-Der, Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) üyelerinin de katıldığı yürüyüşte, “Berkin Elvan kavgamızda yaşıyor” yazılı pankart açıldı. “Zaman öldürülmüş bir çocuğun yarasını iyileştirmez” yazılı dövizin taşındığı eylemde, “Ceylan’dan Berkin’e katil AKP”, “Berkin’in hesabı sorulacak” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Bahariye Caddesi’nde sonlandırılan yürüyüşün ardından basın açıklaması yaparak İskele Meydanı’na yürümek isteyen gençlere polis gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. Gençlerinde polis müdahalesine havai fişek, taş ve soda şişeleriyle karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma ara sokaklarda sürdürülürken, 6 kişi gözaltına alındı.

Polis silah doğrulttu!

Öte yandan Okmeydanı’nda da Berkin Elvan için anma etkinliği düzenlendi. Anmanın ardından Elvan’ın Feriköy Mezarlığı’nda bulunan mezarına yürümek isteyen kitleye polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kitle de polis müdahalesine taş, havai fişek ve sapanla karşılık verirken, sivil giyimli polislerin ara sokaklara dağılan yurttaşlara yönelik doğrudan silah kullandığı belirtildi. Gazdan etkilenen bazı yurttaşlar Okmeydanı Cemevi’ne götürülürken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Okmeydanı’nda gerginliğin sürdüğü öğrenildi.

KOCAELİ

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de, Elvan’ın ölümünün birinci yıl dönümü nedeniyle rektörlük önünde bir araya gelerek Sosyal Tesislere yürüdü. Yüzlerce öğrencinin katıldığı yürüyüşte, Berkin Elvan’ın fotoğrafının olduğu, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” yazılı pankart taşındı. Yürüyüşte, “Berkin’in yiyemediği ekmeği Bilal’e yedirtmeyeceğiz”, “Gülüşün gibi onurlu bir ülke kuracağız”, “15’inde bir fidan Berkin Elvan” dövizleri ile devlet tarafından katledilen Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Nihat Kazanhan, İbrahim Aras ve Ümit Kurt’un fotoğrafları taşındı. “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Berkin’e sözümüz devrim olacak” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından Sosyal Tesisler önünde katledilen çocukların anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Anma, yapılan müzik dinletisinin ardından Elvan’ın anısına dilek feneri uçuruldu. Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

İZMİR
680x680nc-izm-11-03-15-berkin-elvan-anma2
İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi eylemleri sırasında polis tarafından vurularak katledilen Berkin Elvan’ı Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde yaptığı basın açıklamasıyla andı. Yüzlerce kişinin katıldığı açıklamada, “Berkin Elvan ölümsüzdür” pankartı açılarak, Elvan’ın fotoğrafları taşındı. Sık sık Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin isimleri okunan açıklamada, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” ve “Katil polis hesap verecek” sloganları atıldı. Ardından basın açıklamasını yapan SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır, Elvan’ın ölümüne sebep olan yetkililerin geçen süreye rağmen ortaya çıkarılmadığına dikkat çekti.

Çakır, “Sesimizi kısmak istiyorlar ama başaramayacaklar. Öldürdüğünüz Berkin’le nasıl hepimiz Berkin olduysak, bundan sonra da yaşamı savunmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

Açıklama, Gündoğdu Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşle sona erdi. Öte yandan basın açıklamasının ve yürüyüşün yapıldığı güzergâhta çok sayıda polis ve TOMA bekletilmesi de dikkat çekti.

MERSİN

Mersin’de de Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Elvan’ı Forum Havuz Başı’nda bir araya gelerek andı. “Berkin Elvan Ölümsüzdür, Yeni Berkin’leri, Umut’ları, Nihat’ları aramızdan almanıza izin vermeyeceğiz” pankartı açılan eylemde sık sık “Berkin Elvan ölümsüdür”, “15’inde bir fidan ölmedi Berkin Elvan” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Daha sonra platform adına açıklamayı yapan dönem sözcüsü Yol İş Mersin Şube Başkanı İrfan Gültekin, Elvan’ın yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen katillerin hala serbestçe dolaştığına dikkat çekti.

Yapılan açıklamanın ardından eylem “Bu daha başlangıç mücadeleye devam ” sloganı ve alkışlarla sona erdi.

Mersin Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) da, Forum Havuz başında bir araya gelerek Berkin Elvan’ı andı. Burada açıklama yapan Mersin Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi Volkan Lenk, Elvan’ın yaşamını kaybettiği günden bu yana iktidarın boş durmadığına dikkat çekerek, “Diktatör; yeri geldiğinde Berkin’in annesine laf atarak Haziran düşmanlığını gösterdi” dedi.

Açıklama slogan ve alkışlarla sona erdi.

ADANA

Adana’da da Liseli Genç Umut, Dev-Lis ve Birleşik Haziran Hareketi, yaptıkları yürüyüşlerle Elvan’ın katledilişinin yıl dönümünü protesto etti.

 

Ankara

Berkin Elvan’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle Konur Sokak’ta bir araya gelen yurttaşlara ikici kez müdahalede bulunan polis, en az 30 yurttaşı darp ederek gözaltına aldı.
680x680nc-ank-11-03-15-berkin-eylemleri5
Gezi eylemleri sırasında polis tarafından vurularak katledilen Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla Konur Sokak’ta bir araya gelen yurttaşlara polis ikinci kez müdahalede bulundu. Müdahale sırasında yurttaşlara plastik mermi ve gaz bombaları ile saldıran polis, sokakta bulunan kafelere de girerek çok sayıda yurttaşı rast gele darp ederek gözaltına almaya başladı. Gözaltına alınan yurttaşlara arkadan kelepçelenerek gözaltına alınırken, sokakta bulunan yurttaşlar polisin sıktığı yoğun gaz ve estirdiği “terör” nedeniyle tepki gösterdi.
680x680nc-ank-11-03-15-berkin-eylemleri12
Bu sırada polis, olayları görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da coplarla saldırarak, görüntü almalarını engellemeye çalıştı. Basın mensupları ile polis arasında da gerginlik yaşandı. Polisin müdahalesi ile başlayan olaylarda en az 30 yurttaşın gözaltına alındığı belirtildi. Diha

Olaylar devam ediyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here