Anasayfa Haber Beşiktaş’tan Dakika Dakika 1Mayıs görüntüleri toplanma başladı gözaltılarda başladı.

Beşiktaş’tan Dakika Dakika 1Mayıs görüntüleri toplanma başladı gözaltılarda başladı.

Paylaş

* Fotoğraflar: Beyza Kural, Elif Akgül, Çiçek Tahaoğlu.Bianet

12:40: Sendikalar herkes Beşiktaş’a gelene dek Taksim’e yürünmeyeceğini açıkladı, saldırıların durdurulması istendi. Bekleyiş süresince halaylar çekiliyor.

Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının ardından, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi ve Halkların Demokratik Partisi Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’a çağrı yaptı.

12:40: Sendikalar herkes Beşiktaş’a gelene dek Taksim’e yürünmeyeceğini açıkladı, saldırıların durdurulması istendi. Bekleyiş süresince halaylar çekiliyor.

12.20: Görüşmenin ardından açıklama yapan Kani Beko “Çevrede çatışmalar dursun, barikatlar kalksın. Arkadaşlarımız buraya gelsin, onlar gelince tekrar değerlendirme yapacağız. Sembolik sayıyla Taksim’e çıkmayacağız” dedi.

12.00:  Beşiktaş’ta gruplar kortej oluşturdu. Polis gaz maskelerini taktı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP vekili Sebahat Tuncel ve Kani Beko polisle görüşüyor.

Fulya’da ise polisler kurulan barikatı TOMA’yla yıktı. Gözaltına alınanlar Ortaköy’deki karakollara götürülüyor.

11.50: Polis Fulya’daki kitleyi dağıttı, ateşe verilen barikatı söndürdü. Gruplar ara sokaklarda yeniden toplanıyor.

11:45: HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Grupbaşkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Beşiktaş meydanına geldi.

Figen Yüksekdağ açıklama yaptı: “İstanbul’da işçi bayramı olağanüstü hale dönüştü, tüm alanların özgür olduğu 1 Mayıs diliyoruz. İşçilerim emekçilerin birliğiyle tüm yasaklanmış alanlara özgürlük getireceğiz. Yolda engellenen insanlarla karşılaştık ellerinde sadece karanfiller vardı. Taksim’e çıkan tüm yolların iktidar baskısından arındırılmasını iztiyoruz. Bu alanlarla olmaya devam edeceğiz. Türkiye halklarının 1 Mayısını kutluyorum.”

11:30: Ihlamur Caddesi’nin Fulya çıkışında çatışma başladı. Polis gaz, kitle havai fişek atıyor.

11:25: Fulya’dan Halk Cephesi, DevLis, Eğitim Sen, İşçi Meclisi, SDP’nin arasında bulunduğu gruplar Fulya’dan Ihlamur’a doğru yürüyüşe geçti.

11:20: Beşiktaş meydanında 1 Mayıs pankartı arkasında kortejler oluşmaya başladı.

11.10: Beşiktaş civarından gaz fişeği sesleri geliyor, Fulya OTİM’de kalabalık barikat kurdu. Meydana çıkan yol üzerinde çok sayıda gözaltı yapıldı.

10.55: Yöneticilerden ve milletvekillerinden oluşan CHP heyeti açıklama yaptı. CHP İstanbul Başkanı Murat Karayalçın “Bugün resmi bayram ama bu bayramı kutlayamıyoruz. Hükümetin dayatmalarını reddediyoruz. Biz bu bayramı CHP iktidarında 1 Mayıs meydanında kutlamaya hzırlanıyoruz. Güvenlik güçleriyle bir sorunumuz yok, onlar hükümetin talimatını uygulamaktadır. Biz mücadelemizi hükümetle yapacağız ve bu mücadele 7 Haziran’da sandıkta olacak. Bu hükümeti devireceğiz ve 1 Mayıs’ları Taksim’de hep beraber kutlayacağız” dedi.

10: 45: Yıldız’daki Elektrik Mühandisleri Odası önünde polis saldırısının ardından çatışma çıktı, gözaltılar başladı. Helikopterler Yıldız, Fulya ve Beşiktaş üzerinde uçuyor.

10:35: Zincirlikuyu’dan Beşiktaş’a inmeye calışan eylemcilere saldırıldı

Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının ardından, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi ve Halkların Demokratik Partisi Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’a çağrı yaptı.Bianet’n haberine göre

10:35: Zincirlikuyu’dan Beşiktaş’a inmek isteyen bir gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Yıldız’dan Beşiktaş’a giden yol tamamen kesildi, geçişlere izin verilmiyor.

10:30: Tuzla tersane işçileri “Taşeron yasaklansın. Herkese güvenceli iş” pankartıyla Beşiktaş meydanına geldi.

10.20: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) “Bi’ler Meclis’e, Biz’ler Taksim’e” sloganıyla pankart açtı.

10.15: Gruplar Beşiktaş’ta toplanmaya devam ediyor. Saat 11.00’da Taksim’e doğru ilerlenmesi planlanıyor.

10.00: Beşiktaş’ta toplananlar halay çekiyor.

09.50: Feministler “Ev işini bırak dünya dursun”, “Görünmeyen emek sesini yükselt” soganlarıyla Beşiktaş’a geldi.

09:30: Beşiktaş meydanında halaylar çekilmeye başlandı.

09:25: Kani Beko açıklama yaptı: “Dün 1 Mayıs komitesi olarak valilik ile görüştük. 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kardeşçe kutlamak istediğimizi söyledik. 2015 yılında demokrasi, barış, kardeşlik kazansın. Taksim özgürleşmedikçe Türkiye özgürleşemez.”

09:15: DİSK Başkanı Kani Beko, KESK Başkanı Lami Özgen, sendika temsilcileri ve üyeleri 1 Mayıs sloganlarıyla Beşiktaş meydanına girdi.

09:00: Barbaros Caddesinden Beşiktaş meydanına inen yol polislerce tamamen kesildi, polis yolda kordon oluşturdu.

08:50: Beşiktaş meydanında çantasından gaz maskesi çıktığı iddia edilen bir kişi gözaltına alınmaya çalışıldı, CHP İstanbul vekili Çelebi polislerle konuştu, polis kimlik kontrolünün ardından serbest bırakacağını söyledi. Serbest bırakılan kişi “Baskılar bizi yıldıramaz” diye slogan attı.Bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada çantasının ikinci kez arandığını, eylemci olduğunu söylediğini, çantasındaki maske ve kaskı görünce polisin gözaltına alımak istediğini söyledi. Kendisi serbest bırakılırken gaz maskesi ve kaskına el konuldu.

Zincirlikuyu’dan Beşiktaş’a gitmek isteyen bir kişi de gözaltına alındı.

08:40: Beşiktaş’ta toplananlar artıyor, meydan halen yaya geçişlerine açık. ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da Beşiktaş’ta.

08:30: DİSK üyeleri ve sendika başkanları da Beşiktaş meydanında.

08.15: Beşiktaş CHP önü kalabalıklaşmaya başladı.

08.00: Beşiktaş CHP ilçe binası önündeki meydanda vatandaşlar toplanmaya başladı. CHP İstanbul vekili Süleyman Çelebi de Beşiktaş’a geldi.

Abbasağa Parkı polis ablukasında.

07.50: Fındıklı’dan Beşiktaş yönüne araç trafiğine kapalı olan yollar yaya geçişine açık. Barbaros Caddesi girişinde ve Çarşı’ya çıkan sokaklarda TOMA ve çevik kuvvet polisleri bekliyor.

İstanbul Valiliği 2013’ten beri üçüncü kez Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ın kutlanmasına izin vermiyor. Ancak İstanbul Valisi Vasip Şahin, Twitter hesabından 1 Mayıs’ı kutladı: “Sağduyu, huzur, barış ve kardeşliğin hakim olması dileğiyle başta işçilerimiz olmak üzere herkesin1Mayıs emek ve dayanışma gününü kutluyorum.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here