Anasayfa Haber Beşiri kampında yaşam mücadelesini sürdüren Êzidî yurttaşların sucu neydi?

Beşiri kampında yaşam mücadelesini sürdüren Êzidî yurttaşların sucu neydi?

Paylaş

DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle geldikleri  HDP’nin Êzidî aday göstermesini olumlu karşıladı. Adayların, meclise girmeleri halinde seslerini dünyaya duyuracağını söyleyen yurttaşlar, kutsal toprakları Şengal’e dönüş için de adaylara çağrı yaptı.
680x680nc-btm-13-04-15-ezidiler-secim-beklenti3
İnanç kimlikleri ve yaşam kültürleri nedeniyle tarihte 72 kez soykırıma maruz kalan Êzidî halkı, DAİŞ çetelerinin saldırılarıyla 73’üncü kez soykırım ile yüz yüze kaldı. DAİŞ saldırıları nedeniyle kutsal toprakları olan ve bu güne kadar hiçbir şekilde terk etmedikleri Şengal’den göç etmeye mecbur kalan Êzidîlerin bir kısmı Federal Kürdistan Bölgesi, Rojava ve Kuzey Kürdistan’a geçerken, bir kısmı ise Batman’ın Beşiri ilçesine yerleştirildi.

680x680nc-btm-13-04-15-ezidiler-secim-beklenti11

Kutsal mekanlarından uzakta yaşam mücadelesini sürdüren Êzidî yurttaşlar, HDP’nin gösterdiği Êzidî adayları, seslerini duyurmaları adına mecliste görmek istiyor.

‘Bizim sesimiz olurlar’
680x680nc-btm-13-04-15-ezidiler-secim-beklenti-rasim-salih-hesen
Beşiri ilçesinde oluşturulan çadır kentte yaşayan Êzidî yurttaşlar, HDP tarafından Diyarbakır’da aday gösterilen Feleknaz Uca ile Batman’da aday gösterilen Ali Atalan’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Êzidî toplumunu temsilen iki Êzidî adaya temsiliyet hakkı verilmesinin önemli olduğunu belirten Xero Hecî (45) isimli Êzidî yurttaş, “Êzidî vekillerin Türkiye parlamentosuna girmesi demek, Êzidî halkının sıkıntılarının birebir burada da dile getirilmesi anlamına gelmesi demektir.

680x680nc-btm-13-04-15-ezidiler-secim-beklenti-mirad-bira

Adayların meclise girme umudunu taşıdıklarını söyleyen Heci, yaşadıkları trajedilere dikkat çekerek “Bizim sesimiz olurlar” diye konuştu. PKK sayesinde halen hayatta olduklarını belirterek, Şengal’e yönelik ilk saldırı dönemini hatırlatan Kinan Giro (46) isimli yurttaş da, “Feleknas ve Ali meclise girdikleri taktirde, ortada olan durumumuzun çözümü için ellerinden geleni yapmalıdırlar. Êzidî halkının topraklarına dönebilmeleri için çalışsınlar. Bizim topraklar bizim kutsalımızdır. Biz hiçbir şekilde oralardan vazgeçemeyiz. Daha önce burada yaşayan Êzidî halkımızın da eskiden yaşadıkları yaşam alanlarına dönebilmelerini sağlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Şengal’e dönmemiz için çalışmalılar’
680x680nc-btm-13-04-15-ezidiler-secim-beklenti4
Milletvekili adayı olan Êzidî adaylardan büyük beklentilerinin olduğunu söyleyen Mirad Bira (48) isimli Êzidî yurttaş ise başarının elde edilmesi halinde seslerini duyurma noktasında daha büyük bir imkana sahip olacaklarına dikkat çekerek, “Bu halkın sesini dünyaya duyursunlar. Sorunlarını çözsünler. Tüm halkımız kutsal toprağımızdan göç etmek zorunda kaldı. Êzidî vekil adayların başarılı olmasını diliyorum” diye konuştu. Kutsal topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını ve Êzidî halkının yaşadıklarından dolayı toplumsal bir travma yaşadığını kaydeden Rasim Salih Hesen (55) da, “İsteriz ki bu sıkıntılarımız giderilsin ve Şengalimize geri dönelim. Umarız Feleknas ve Ali başarılı olur ve parlamentoya girer. Bizim de Şengalê geri dönmemiz için çalışırlar” dedi. İşgal edilen topraklarına geri dönmeyi çaresizce beklediklerini aktaran Xezal Reşo (40) ise, “Êzidî adaylar sesimizi duyurmamız açısından umut oldu bize” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here