Anasayfa Haber Beytüşebab’ta siviller tarandı, 4 vatandaş öldürüldü

Beytüşebab’ta siviller tarandı, 4 vatandaş öldürüldü

Paylaş
  • Mednuçe’ye bağlanan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü 4 vatandaşın öldüğünü, çok sayıda da yaralı olduğunu söyledi.

 Bugün Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi merkez ve çevre karakollara düzenlenen saldırılarda 2 asker hayatını kaybetmesinin ardından ilçede olayların çıktığı bildiriliyor.

Mednuçe’ye bağlanan Şırnak Milletvekili Ferhat Encü 4 vatandaşın öldüğünü ve yaralılar olduğun söyledi. Encü, Polisin Belediyeyi, HDP binasını, cami ve evleri taradığını belirtti.

beytuşebab

Beytüşşebap’ta devlet terörü: 4 kişi katledildi, 4 yaralı

 Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Açık talimat verdim” dediği devlet güçleri bu kez Beytüşşebap’ı savaş alanına çevirerek, terör estirdi. Çarşı merkezinden köylere kadar birçok yeri havan topları ve zırhlı araçlarla tarayan devlet güçleri, 3 yurttaşı katletti, 4 yurttaşı da yaraladı. Yaralı polisleri almak için yola çıkan ambulans polis noktasında tarandı, ambulans şoförü yaşamını yitirdi.
Beytüşşebapta devlet terörü: 4 kişi katledildi, 4 yaralı

 Beytüşşebap’ta devlet terörü: 4 kişi katledildi, 4 yaralı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde HPG’lilerle asker arasında çıkan çatışmanın ardından asker, polis ve özel hareket timleri ilçede terör estirdi. İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan atılan havan topları ve açılan ateş sonucunda 10’a yakın ev ve 1 cami kullanılmaz hale geldi.

Belediye, HDP ve DBP binaları tarandı

Top atışlarından sonra ilçeye zırhlı araçlarla giren devlet güçleri çarşı merkezinde bulan tüm dükkanları taradı. Saldırı sonucunda 20’ye yakın dükkan hasar görürken, 4 dükkan ise kullanılmaz hale geldi. Kent merkezinde yapılan tarama sonucu kimlikleri tespit edilemeyen 2 kişinin yaralandığı belirtilirken, belediye, HDP ve DBP binaları da zırhlı araçlardan ateş açıldı.

Polis ve askerlerin elektrik trafo ve direklerine açtığı ateş sonucunda kentte elektrikler kesildi.

Köylere havan topları atıldı: 3 kişi yaşamını yitirdi

İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan ilçeye yakın olan Setkar, Tilbes, Faraşîn, Meydan, Germav (Ilıca), Gernex ve Tivor köylerine havan topuyla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda Setkar köyünde havan topunun isabet ettiği bir evde 3 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi de ağır yaralandı. Evlerine havan topu isabet eden Ahmet Temel, oğlu Behçet Temel ve akrabaları olan Alya Temel yaşamını yitirdi, Fevzi Temel ve Ahmet Temel’in oğlu Hasan Temel ise ağır yaralandı. Yaşamını yitiren 3 kişinin cenazeleri Uludere Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, yaralılardan biri Beytüşşebap Devlet Hastanesi’ne diğer yaralı ise Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Setkar’da yaşamını yitirenlerin ve yaralananların Beytüşşebap eski Belediye Başkanı Yusuf Temel’in yakınları olduğu bildirildi.

Ambulans tarandı: Şoför yaşamını yitirdi

Sabah saatlerinde bizzat kaymakam tarafından yaralı polisleri alması için aranan ambulans şoförü de ilçe merkezi girişinde bulunan polis noktasında bulunan polisler tarafından öldürüldü. Görgü tanıklarının anlatımına göre, burada ambulansa ateş açılması sonucunda şoför Şehmuz Dursun yaşamını yitirdi, araçta bulunan iki sağlık görevlisi ise kaçarak canlarını kurtardı. Dursun’un cenazesinin Beytüşşebap Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı bildirildi.

Dağlık bölge yanıyor

İlçenin etrafındaki dağları helikopterlerle bombalamaya devam eden askerin açtığı ateş sonucu bölgede orman yangınlarının çıktığı öğrenildi.

HDP’li vekiller ilçede

Öte yandan HDP Şırnak milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü ve Aycan İrmez’in de ilçeye gelerek incelemelere başladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here