Anasayfa Haber BHH 1 Kasım seçimlerdeki tavrını açıkladı ”bağımsız ”duruşuna devam

BHH 1 Kasım seçimlerdeki tavrını açıkladı ”bağımsız ”duruşuna devam

Paylaş
  • BHH: Ortak mücadele ‘Saray’ın sonunu getirir
 
  Birleşik Haziran Hareketi, 1 Kasım seçimlerinin bir önceki seçimden farklı olarak, AKP’nin gerici faşizan programını zor yoluyla hayata geçirme müdahalesi olduğuna dikkat çekerek, “Saray” rejiminin yıkılmasının yolunun halkın birleşik mücadelesinden geçtiğine vurgu yaptı.
Birleşik Haziran Hareketi (BHH), 1 Kasım seçimlerine ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası’nda açıklama yaptı. Birçok ilden temsilcinin katıldığı açıklamada konuşan Kaya Gövenç, “İlkemizin kaderi Saray’ın iki dudağı arasındadır” diyerek, 7 Haziran seçiminde ağır bir yenilgiye uğrayarak tek başına iktidarını kaybeden AKP’nin, “Saray” darbesiyle seçim sonuçlarını geçersiz kılmaya çalıştığını hatırlattı.Parlamentonun iptal edildiği, Anayasa’nın askıya alındığı fiili bir rejimimin, bizzat Erdoğan tarafından ilan edildiğine dikkat çeken, Güvenç, Erdoğan ve AKP’nin iktidarını sürdürmek için kanlı bir savaş başlatarak, halkın iradesini silahla, bombayla teslim almaya çalıştığını söyledi.
Gövenç, “Saray” rejiminin yıkılmasının yolunun halkın birleşik mücadelesinden geçtiğini belirterek, aldıkları kararları şu şekilde sıraladı:

*12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin yanı sıra “12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu” olarak tarihimizde yerini alan gerici darbeye karşı mücadelede Haziran Hareketi’nin öncelikleri arasındadır. Bu bağlamda Haziran Hareketi, 12 Eylül 2015’de meydanları faşizme ve gericiliğe karşı mücadele şiarıyla dolduracaktır.

*”Savaşı Durduralım Saray Rejimini Yıkalım” halkın isteği budur, “Sarayın” savaşı karşısında, Birleşik Haziran Hareketi ülkede ve bölgede barış için mücadelesini güçlendirecektir. Suriye’nin geleceğinin emperyalistlerin ve bölgesel-yerel işbirlikçi güçlerin ve cihatçı çetelerin elinde yok edilmesine izin vermeyecektir. İncirlik başta olmak üzere ABD ve NATO üslerinin kapatılması için mücadeleyi yükseltecektir. Ülkemizde barışı ve kardeşliği asla AKP’nin insafına bırakmayacaktır. Türk ve Kürt halklarının özgür, eşit ve birlikte yaşaması için Saray rejimine karşı direnecek, barış, kardeşlik ve birlik mücadelesini toplumsal zeminde büyütecektir.

*Birleşik Haziran Hareketi’nin siyasal ve örgütsel belgeleri ışığında, yerel meclisler, çalışmalarına kaldıkları yerden devam edecek ve bu doğrultuda örgütlenme atağı başlatacaktır.

*Ülkemiz 7 Haziran Seçimleri’nden sonra iktidarın “tekrar seçim” olarak nitelendirdiği gayrı meşru bir dayatmayla karşı karşıyadır. 1 Kasım’da halkın önüne koyulacak sandık ve seçim süreci, bir önceki seçimden farklı olarak, AKP’nin gerici faşizan programını zor yoluyla hayata geçirme müdahalesidir.

*Birleşik Haziran Hareketi delegasyonu, yaklaşan seçim gündemini de ele almış ve dün olduğu gibi bugün de Haziran’ın bağımsız siyasal hat ve gücünün bu seçimlerde de hayata geçirilmesi kararını teyit etmiştir. Bu doğrultuda hareketimiz halkımızı, AKP’ye, faşizme, gericiliğe, emperyalizme ve işbirlikçilerine, Soma’da olduğu gibi iş cinayetlerinde, yüzlerce işçimizin canını alan sömürü odaklarına hem oy vermeyen hem de bunlara karşı Haziran Meclisleri’nde birleşerek mücadele etmeye çağırır. Birleşik Haziran Hareketi adına, parlamentoda temsil edilmek için bir seçim ittifakı arayışında olmadığını ilan eder. Varlık gerekçesini, bugüne kadar yapılamayanı yapmak, AKP’nin asıl olarak yenileceği alanlarda mücadeleyi yükseltmek olarak tarif eden Birleşik Haziran Hareketi, başlangıç ilkeleri temelinde yoluna devam edecektir. Bu görevlerimizin hakkından gelmek, AKP’nin geriletilmesinin ve yenilmesinin tek yolu olarak önümüzde durmaktadır.

*Önümüzdeki 1 Kasım seçimlerinde seçim güvenliğinin sağlanması için komisyonlar kurulacak, dost örgüt ve platformlarla çalışmalarımız birleştirilecektir.

*Başta Suriye olmak üzere dünyadaki emperyalist savaşlar göçü artık bir sorun olmaktan çıkarmış, insanlığa karşı işlenen suçlar aşamasına getirmiştir. Ülkemizin kara ve deniz sınırları binlerce göçmenin katledildiği ölüm sınırlarına dönüşmüştür. Hareketimiz, göçmenlerin sadece yaşam haklarının savunulmasının değil aynı zamanda onların insanca yaşaması için elindeki tüm olanakları seferber edecektir.

*Birleşik Haziran Hareketi, emekçilerin, gençlerin ve kadınların birleşik mücadelesini geliştirmek için inisiyatif alacaktır. Birleşik Haziran Hareketi daha da “Haziranlaşacak”, Gezi’de başlayan işi bitirecektir. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here