Anasayfa Haber Bianet Yayınladı:Erkek Şiddeti: 3 Dilde 3 Video

Bianet Yayınladı:Erkek Şiddeti: 3 Dilde 3 Video

Paylaş

Bianet Haber merkezinin Hazırladığı Haber

Erkekler 2014’te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti. bianet’in üç dilde hazırladığı video, 2014’te medyaya yansıyan erkek şiddeti vakalarıyla ilgili istatistiklere yer veriyor.

Medyada yer alan haberlere göre, erkekler 2014’te en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti / tecavüz girişiminde bulundu, 560 kadını yaraladı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

bianet, 2014’te yaşanan erkek şiddeti vakalarıyla ilgili istatistikleri Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak video haline getirdi.

Türkçe videoyu Mert Fırat, Kürtçe videoyu Alan Ciwan, İngilizce videoyuSimon Johns seslendirdi.

 

Voiced by Simon Johns

Video by Onur Tetik

Infographic by Çiçek Tahaoğlu

Translated by Barış Mumyakmaz

* Bu infografikler, Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın mali desteğiyle yayımlanmıştır. Üretimi IPS İletişim Vakfı’na aittir.

* bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını çeteleye almıyoruz.Faili henüz belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlere ise çetelenin tam metninde yer versek de, bu vakaları başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz. Ayrıca ağır ruhsal hastalıklara sahip bireylerin işlediği cinayetleri de çeteleye dahil etmiyoruz.Tecavüz istatistikleri için topladığımız veriler arasında çocuğun cinsel istismarı vakaları yer almıyor çünkü bu konu için bambaşka bir medya taraması gerekiyor. Rızaları dışında zorla seks işçiliği yaptırılan kadınları ise tecavüz kategorisinde değerlendiriyoruz.
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here