Anasayfa Forum Bianet’e Çocuk Hakları Ödülü

Bianet’e Çocuk Hakları Ödülü

Paylaş

Derneğin eski yönetim kurulu üyelerinden Serdar Gözükara adına verilen “Çocuk Hakları Ödülü” bugün Ankara Üniversite’nde düzenlenen törenle verildi. 8. Ulusal Sosyal Hizmetler Kongresi kapsamında düzenlenen törende ödülü SHUDER Genel Başkanı Bülent Karakuş verdi. bianet adına ödülü Çocuk Hakları Haberleri Editörü Yüce Yöney aldı.

Ödül bianet’e “haber yapma sürecinde çocuk haklarının gereklerini gözönünde tutması, çocuk haklarının korunması ve uygulamaların izlenmesine yönelik hak temelli ve bağımsız habercilik yapması” nedeniyle verildi.

Çocuk hakları alanında anlamlı çalışmaları olan kuruluş ve kişilere verilmesi kararlaştırılan ödül, bu yıl ilk kez verildi.

Serdar Gözükara hakkında

1975’te Mersin’de doğan Gözükara, 1998’de Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nden mezun oldu.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda sosyal hizmet uzmanı olarak Gümüşhane, Urfa ve Ankara’da çalıştı. SHUDER’de yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Bu süreçte ve tüm meslek hayatında çocuk haklarının yaygınlaştırılması ve korunması için çalıştı, çocuk haklarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yerel ve ulusal düzeyde çeşitli çalışmalarda bulundu; Ankara Çocuk Hakları Platformu kurucularındandı.

2010’da konuşmacı olarak katıldığı bir panelden dönerken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Son olarak görev yaptığı Atatürk Çocuk Yuvası’nda bir birime onun ismi verildi. (YY/HK)

* Fotoğraf: Cevat Üstün

 bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here