Anasayfa Haber bianet’in “Nokta Dergisi’ne Polis Baskını” haberine erişilemiyor.

bianet’in “Nokta Dergisi’ne Polis Baskını” haberine erişilemiyor.

Paylaş

bianet’e haberle ilgili içerik kaldırma ya da URL bazlı engelleme yapıldığına dair bir mahkeme kararı ulaşmadı.

ESB bilgi vermek için mahkeme kararı istiyor

Haberle ilgili Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın sitesinde herhangi bir karar yer almıyor. Telefonla ulaştığımız Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) ise kendilerinin bilgilendirme yapamayacağını ancak elimizde mahkeme karar numarası olduğu takdirde bilgi vereceklerini söyledi.

ESB bianet’in “Bize ulaştırılan bir karar yok. Erişim engelleme kararı varsa bize bilgi verilir değil mi?” sorusuna ise “Bilgi verilir ama şart değil” cevabı verildi.

“https:// ile erişiliyor”

bianet’in danıştığı IT uzmanı ise URL adresinin başına https:// yazılarak ya da haberin URL adresindeki son harfi silerek giriş yapılabildiğine dikkat çekerek URL’nin engellenmiş olmasından başka bir seçeneğin olmadığını ifade etti.

Ne olmuştu?

Nokta Dergisi’ne 14 Eylül günü 1:30’da polis baskın yaptı. Dergi bu sayının kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asker cenazesinde selfie çektiği bir görsel hazırlamıştı. Derginin bu sayısı hakkında toplatma kararıyla gelen polis, dağıtımı engelledi.

Gün içinde dergiye yapılan ikinci baskında Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan, gözaltına alındı. (EA/HK)

Elif Akgül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu. Daha önce İMC TV’de muhabir olarak çalıştı. bianet’in İfade Özgürlüğü haberleri editörlüğünü yapıyor.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here