Anasayfa Forum Bilgen: Katliamlar ile iki önemli hak alanı tasfiye edilmek isteniyor

Bilgen: Katliamlar ile iki önemli hak alanı tasfiye edilmek isteniyor

Paylaş

AĞRI (DİHA) – Ağrı’da partisinin geniş katılımlı toplantısında konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Kürdistan’da yaşanan sivil katliamların ve basına dönük susturma girişimlerinin yaşam hakkının ve ifade özgürlüğünün tümüyle tasfiyesine yol açtığını vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştireceği 2. Olağan Kongresi öncesi Ağrı’da HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in katılımıyla geniş katılımlı toplantı düzenledi. HDP il binasında yapılan toplantıya, Bilgen’in yanı sıra, HDP Ağrı milletvekilleri Berdan Öztürk ve Dirayet Taşdemir, Belediye Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay ve çok sayıda parti üyesi katıldı. Kongre çalışmaları ve oluşturulacak komisyonlar üzerinde tartışma yürütülen toplantıda konuşan Bilgen, Türkiye’nin darbe dönemlerinin hukukundan bile daha geriye düştüğünün altını çizdi. Bilgen, Kürdistan’da yaşanan sivil katliamlar ve basına dönük susturma girişimleri ile Türkiye’deki önemli iki hak alanının tümüyle tasfiye edilmek istendiğini belirtti. Yaşam hakkı ve ifade özgürlüğü hakkının ortadan kaldırıldığı bir ortamda diğer haklardan bahsedilemeyeceğine vurgu yapan Bilgen, baro başkanlarının sokak ortasında katledilmesinin en temel hakların etkisizleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi.

‘Gece karanlığının olduğu dönem…’

HDP’de siyasi çalışmalarını yürütenlerin kendi toprakları ve değerleri için büyük bir yük taşıdığını dile getiren Bilgen, “Ülkenin içerisinden geçtiği siyasi dönem her ne kadar iç karartıcı, can sıkıcı ve her gün şahadet haberlerini almamıza sebebiyet veriyor olsa bile, gecenin karanlığının en keskin olduğu dönem aslında sabah aydınlığının da en yakın olduğu dönemdir” dedi.

‘Türkiye’nin hesapları Suriye’de bozuldu’

Bölgesel gelişmelerin Türkiye’de yürütülen politikaların sertliğinin ve katılığının yerini radikal adımların atılmasına neden olacağına işaret eden Bilgen, “Suriye’de bütün hesap bozulmuştur. İnkarcı ve Kürtlerin bir şey elde etmesini engellemeye çalışan, Suriye’yi kendi kafasına göre dizayn etmeye çalışma çabası duvara çarpmıştır. Hem kendi müttefikleri nezdinde hem de Ortadoğu halklarının karşısında duvara çarpmıştır. Suriye’deki taşların yeniden oturması ve hukukun yerine oturması bir süre sonra Türkiye’nin kendi iç hukukunda da ciddi bir değişime neden olacak” ifadesinde bulundu.

‘Sokağa çıkma yasakları ve infazlar ile halk taleplerinden vazgeçmez’

Türkiye’nin muhatabının kolunu kırmak ve zayıflatmak için operasyonlar başlattığını vurgulayan Bilgen şöyle devam etti: “Bu ülkeyi yönetenler iyi biliyorlar ki sokağa çıkma yasakları, infazlar ve gazeteci tutuklamalar ile bu halk taleplerinden vazgeçmemiştir. Şehirleri boşaltmak için yapılan operasyonlar onların umduğu sonuçların tersini ortaya çıkaracak. Bu dönemde biz kararlı durmak ve içinde bulunduğumuz çatının bize yüklediği sorumluluk gereği sivil demokratik mücadelemizi daha kapsayıcı ve güçlü kılacak yol haritasını önümüze koymak zorundayız. Erdoğan’ın kişisel hegomonya kurma hırsına ve AKP’nin baskılarına rağmen, toplumun bu otoriterleşmeye karşı kaygısı bizim için siyaset yapma vesilesi ve imkanıdır.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here