Anasayfa Haber Bilirkişi ve savcılğın ulaşamadığı defterler sanık avukatlarında ortaya çıktı

Bilirkişi ve savcılğın ulaşamadığı defterler sanık avukatlarında ortaya çıktı

Paylaş

Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili görülen duruşmada, bilirkişi ve savcılığın ulaşamadığı Dinamit Atım Defterleri’nin Soma Holding A.Ş. avukatlarının elinde olduğu ortaya çıktı.Duruma tepki gösteren ailelerin avukatları, delillerin karartıldığını belirterek, tutuksuz sanıkların mahkemece bir an önce tutuklanmasını istedi.680x680nc-mns-17-04-15-dava-son-ayrinti1
Manisa’nın Soma ilçesindemeydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili görülen duruşma, tutuklu sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından tutuksuz sanıkların ifadelerinin alınmasıyla devam etti. Eynez Maden Ocağı’nda vardiya emniyet amiri olarak çalışan tutuksuz sanık Yalçın Erdoğan, maden ocağında seyyar gaz ölçüm cihazları ile gaz ölçümü yaptıklarını belirterek, sensör verilerinde bir artış veya düşüş olduğunda izleme merkezinin kendilerini arayarak bilgi verdiğini söyledi.
Top atım defteri kayıtlarında tutuklu sanıkların söylediğinin aksine nerede ve ne zaman dinamit atıldığının kaydedilmediğini söyleyen Erdoğan, iddianamede belirtilen sensörlerin eksik veya bozuk olduğuna ilişkin iddialara ise “Benim malzeme getirme veya kontrol etme gibi bir yetkim yok. İş güvenliği uzmanı da değilim” diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı’nın madende risk oluşturan bir durum olup olmadığına dair sorusuna ise Erdoğan, “Bir risk durumu olsa hem kendim girmem hem arkadaşlarımı çalıştırmazdım. Üzerime atılan suçlamayı kabul etmiyorum” diye cevap verdi.

2 yıldır gaz maskelerinin bakımı yapılmıyor

Erdoğan’ın ardından savunma yapan tutuksuz sanık Harun Güneş ise, facianın yaşandığı gün ocakta emniyet mühendisi olarak görev yaptığını söyleyerek, “Vardiya amirimin beni gönderdiği herhangi bir panoya gidip oksidasyon kontrolü yapıyordum. Biz panoya giderek gaz değerlerini kontrol ederiz” dedi. Sensörlerin eksik veya bozuk olduğuna ilişkin iddialara cevap veren Güneş, tüm panolarda sensör olduğunu öne sürerek, sensör alımı veya kontrolü konusunda herhangi bir yetkisinin bulunmadığını söyledi. Ocak içerisindeki havalandırma konusunda da yetkisi olmadığını belirten Güneş, havalandırma konusunda da herhangi bir şikayetle karşılaşmadığını söyledi. Mahkeme başkanının gaz maskelerinin kullanımı ve bakımına ilişkin sorusuna cevap veren Güneş, “Gaz maskelerinin bakım ve kontrolünü Harun Yıldırım yapar. Ben 2013 Haziran ayından bu yana çalışıyorum henüz bakım yapıldığını görmedim” dedi.

Bilirkişi ve savcılığın ulaşamadığı dinamit atım defterleri avukatların elinde

Güneş’in ifadesinin ardından Soma Holding A.Ş. avukatlarının, bilirkişi ve savcılığın ulaşamadığı dinamit atım defterlerinin kendilerinde olduğunu ve mahkemeye sunacaklarını beyan etmeleri üzerine ailelerin avukatları duruma tepki gösterdi. Avukatlar delillerin karartıldığını belirterek, tutuksuz sanıkların mahkemece bir an önce tutuklanmasını istedi.

50 PPM’in üzerindeki gaz değerlerinin top atımından kaynaklı olduğu iddia edildi

Daha sonra savunmasını yapan tutuksuz sanık Coşkun Derici ise 3 Aralık 2013 yılında Eynez maden İşletmesi’nde işe başladığını belirterek, 1 haftalık bir eğitimin ardından sınava tabi tutulduklarını, daha sonra Hilmi Kazık emrinde çalışmaya başladığını söyledi. Bilirkişi raporundaki 50 PPM’in üzerindeki gaz değerlerinin dinamit atımlarından kaynaklı ortaya çıktığını iddia eden Derici, art arda top atımları olduğunu bu nedenle de değerlerde yükselme olabileceğini kaydetti. Havalandırma debisi konusunda ise herhangi bir yetkisinin bulunmadığını söyleyen Derici, gaz maskeleri konusunda da periyodik bir kontrol uygulanmadığını dile getirdi.

Savunmaların ardından 20 Nisan Pazartesi günü devam edilmesine karar verilen duruşma sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here