Binlerce kadın her yerde isyanı sokağa taşıdı

Paylaş

Binlerce kadın, İstiklal Caddesi’nde geleneksel olarak düzenlenen 14. Feminist Gece Yürüyüşü’nde buluştu. Ankara, Eskişehir, Edirne, Kocaeli, Manisa ve Uşak’ta da kadınlar, cinsiyet tahakkümüne ve savaşa karşı isyanlarını sokağa taşıdı.

İSTANBUL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan binlerce kadın İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransız Kültür Merkezi’nden Tünel’e kadar yürüdü. ”Emeğimiz bedenimiz cinselliğimiz kurtuluş için feminist mücadele” pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda kadın örgütü katılırken kadınlar sık sık “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Jin jiyan azadi” ,”Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. HDP İstanbul eski milletvekili Sebahat Tuncel ve HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da katıldığı yürüyüşte “Sur, Cizre, Silopi-Bu savaşa kadınların rızası yok”, “Silahlar sussun kadınlar barışta ısrarlı” dövizleri taşındı. Paris’te katledilen 3 Kürt siyasetçi ile Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçilerin yanında Şengal’de haber takip ederken yaşamını kaybeden gazeteci Deniz Fırat ‘ın fotoğraflarının taşındığı yürüyüşe “barış” talepleri damgasını vurdu. Yürüyüş sonrası basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

‘Yaşamdan yanayız, silahlar sussun istiyoruz’

Açıklamanın Kürtçesini İstanbul Feminist Kollektifi adına Feride Eralp okurken, Türkçesini de Tuğçe Canbolat okudu. Canbolat,ülkenin sürüklendiği savaş ortamından rahatsız olduklarını belirterek “Silahların susmasının aciliyetini bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye’nin her yanında patlayan bombaların, savaşın tek sonucunun şiddet, ölüm ve telafisi zor yıkımlar olduğunu biliyoruz. Öldürülen kadınların bedenlerini teşhir etmenin zafer addedildiği, abluka altına alınan evlerde kadınların iç çamaşırlarının sergilendiği bir yerde savaş erkek egemenliğinden beslenir. Bu ülkede yaşayan kadınlar ve translar olarak sorumlulara daha fazla suç işlenmeden derhal barış için hareket etmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.Kadınların emeklerine kimliklerine ve bedenlerine yönelik baskılara gündelik ve politik hayatlarında direnmeye devam ettiklerini belirten Canpolat, “ Biz kadınları ev içine hapsetmeyi amaçlayan, kadınları doğurmaya zorlayanlara inat ‘Hayat benim sanane diyoruz” diye konuştu. Açıklamanın ardından özgürlük ve isyan şarkıları söyleyen kadınlar, “Jin jiyan azadi” sloganları ve alkışlarla eylemlerine son verdi.

EDİRNE

Edirne’de ise sokağa çıkan yüzlerce kadın Edirne Belediyesi önünden Saraçlar Caddesi PTT önüne kadar yürüyüş düzenledi. Meslek örgütleri, ÖDP, HDP ve LGBTİ’nin destek verdiği yürüyüşe yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar dikkat çekti. “8 Mart ruhuyla özgörlük sokakta, kadınlar isyanda” pankartı açan kadınlar, sık sık, “Kadın yaşam özgürlük”, “Öz savunma haktır”, “Kadına şiddete hayır” sloganlarını attı. Kadınlar adına açıklama yapan Ses Edirne Şubesi üyesi Nezire Okat, “Biz kadınlar binyıllardır süre gelen erkek egemenliğine karşı yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olan 8 Mart’ta yine alanlardayız” dedi. Okat, AKP’nin kadınlara yönelik politikalarını saldırı olarak değerlendirerek, “AKP’den hesabı kadınlar soracaktır” dedi. Kadınlar daha sonra Kürtçe, Lazca ve Türkçe şarkılar eşliğinde, horon, halay ve dans etti. Yürüyüş kadınların ses çıkarma eylemiyle son buldu.

MANİSA

KJA Manisa bileşenleri öncülüğünde kadınlar etkinlik düzenledi. PKK lideri Öcalan, Silopi’de katledilen kadın siyasetçiler Sévé Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın fotoğraflarının asıldığı salonda gerçekleşen etkinlik, kadın özgürlük mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başladı. Konuşmaların ardından kadınlar Manisa PTT Şubesi’ne giderek cezaevlerinde bulunan kadın siyasi tutsaklara mektup yolladı.
Manisa 8 Mart Eylem Komitesi ise Sevgi Yolu’nda düzenlene etkinlikle 8 Mart’ı kutladı. “Emeğimiz dedenimiz kimliğimiz özgürlüğümüz için kadınlar yürüyor” pankartının açıldığı eylemde konuşan Fisun Kaplan “Tek adam rejimini kurmak için bize dayatılan kirli savaş politikalarını reddediyoruz” dedi. Kaplan, katliamların sorumlularının açığa çıkarılması için soruşturma ve hakikatle yüzleşme sürecinin başlatılması ve kadın cinayetlerini kadına yönelik şiddeti engelleyici gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini belirtti. Akhisar Demokrasi Platformu çağrısı ile bir araya gelen kadınlar ise Tahir Ün caddesinde yürüyüş düzenledi.

KOCAELİ

Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar, Kocaeli Merkez Bankası önünden Cumhuriyet Parkı’na yürüyüş düzenledi. “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz barış hakkımız için hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte kadınlar bir çok dilde “8 Mart” yazılı dövizler ve katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı. “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından kadınlar Cumhuriyet Parkı’nda Kadın Korusu’nun birçok dilde seslendirdiği şarkılarla halaylar çekti. Eylemde Türkçe basın açıklamasını yapan Zana Yiğit, kadına yönelik şiddetin politik olduğu ve devletin bu cinayetleri destekler tarzda söylemlerde bulunduğuna vurgu yaptı. Kürdistan’da yaşanan katliamlarda bedeni teşhir eden kadınları ve cenazesi günlerce yerde kalan Taybet İnan’ın da hatırlatan Yiğit, “Devlet işkenceyi kadın bedeninde teşhir ederek bizi yıldırmaya çalışıyor, biz kadınlar direnişi kuşanarak daha güçlü bir şekilde alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi. Kadınlar eylemlerini açıklamanın ardından davul, zurna eşliğinde çektikleri halaylarla sonlandırdı.

UŞAK

Uşak Kadın Platformu üyesi kadınlar ise Atapark’tan Uşak Valiliği önüne yürüyüş düzenledi.. “Kadınlar el ele birlikte mücadeleye” yazılı mor pankartın açıldığı yürüyüşte, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir #KevserErtürk”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” ve “Dilan Kortak; Ölümsüzlük özgürleşmiş kadınla yaşamdır” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Jin jiyan azadı”, “Devlet elini bedenimden çek” ve “Erkek vuruyor devlet koruyor, yargı medya susuyor” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, kadınlar çocuk yaşta zorla evliliklere dikkat çekmek için üzerine gelinlik giydirilmiş temsili bir oyuncak taşıdı.
Yürüyüşün ardından basın açıklamasını yapan Deniz Çetin, konuşmasına Uşak’ta katledilen kadınları anarak başladı. 8 Mart’ın sadece kadınların emeğine dönük hakları için mücadele ettiği bir gün olmadığını belirten Çetin, 8 Martın cinsiyet tahakkümüne son verme ve toplumun ötekileştirdiği tüm kesimlere uygulanan şiddete, talana tacize ve tecavüze karşı, isyanı sokağa taşıma günü olduğunu ifade etti. Çetin, “Tüm bu şiddet, tecavüz ve zulümler yetmezmiş gibi üstüne sarayın savaş politikaları eklenerek ülkemiz anaların gözyaşlarıyla yıkandığı bir cehennem haline gelmiştir. Bu çürümüş yok olmaya mahkum yeni düzene ve savaşa karşı, Uşak’tan Sur’a, Hatay’dan Cerattepe’ye, Edirne’den Iğdır’a, İzmir’den Van’a hep bir ağızdan barış için susmayacağız” diye konuştu.

ESKİŞEHİR
Eskişehir’de de yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir araya geldi. Adalar mevkiinde toplanan kitle , “Kadınlar karanlığı aydınlatacak” pankartını açan kadınlar, sık sık, “Ölümsüz Beritan Zilanlara bin selam”, “Bîjî berxwedana jinan” ve “Cizre’den Artvin’e kadınlar direnişte” sloganlarını attı. Espark önünde son bulan yürüyüşün ardından kitle adına açıklama yapan Sinem Bay, kadınlara yönelik şiddet ve katliamlara dikkat çekti. 7 Haziran seçimlerinden bu yana Türkiye ve Kürdistan’da yaratılan savaş ortamında kadınların şiddete, tecavüze ve göçe maruz kaldığını ifade eden Bay, “Ülkenin her yerinde bombalar patlıyor. Kürdistan’da öldürülen kadınların bedenlerini teşhir eden erkek zihniyetini yakından tanıyoruz” dedi.
Basın açıklamasının ardından etkinlik halaylar ve sloganlarla devam etti.
ANKARA

Ankara Feminist Kolektif (AFK) öncülüğünde bir araya gelen binlerce kadın, AKP hükümetinin yasaklamalarına ve engellemelerine karşı “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” diyerek Yüksel Caddesi’nde toplandı. “Cizre’de direnen kadınlara bin selam” ve “Sur içinde direnen kadınlara bin selam” sloganlarının atıldığı eylemde, “Baharın başlangıcına inanan kadınlar” adına dilek balonu uçuruldu. Kadınların kendi güvenliğini sağlamak amacıyla mor kurdela ile çembere aldığı kitleye erkekler alınmadı. Birçok kadının söz aldığı eylemde AKP hükümetinin kadına yönelik politikaları eleştirildi. Sakarya Caddesine doğru yürümek isteyen kitleye polisin müdahale etmesi karşısında kadınlar, “Polis kaç kaç kadınlar geliyor” sloganıyla karşılık verdi. Kadınlar engellemelere rağmen Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Sakarya Caddesi’nde kitle adına konuşan AFK üyesi Pelin Kalkan, 8 Mart’ın kazanım tarihçesini hatırlatarak “Katlettiğiniz tüm kadınları omuzlarımızda taşırken, yerinden sarsılacak polis devletiniz! Kazanlarımızda kaynatacağız erilliğiniz, mor iğnelerimizle patlatacağız erkekliğinizi! Şiddetinizle mücadele ederken siyahlara da bürünürü, barış diye haykırırken beyazlara da” diye konuştu.

Tüm yasaklara, baskılara karşı kadınların özgür bir dünyayı yeniden inşa edeceğini söyleyen Kalkan, Kürdistan’da diren tüm kadınlara selam gönderdi.

Çekilen halaylar ve söylenen şarkıların ardından eylem sona erdi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here