Birgün gazetesinin özür açıklaması istismar edilerek gazeteye linç kampanyası başlatıldı.

Paylaş

Birgün gazetesi  Pazar ekinde yayınlanan ve Ulusalcı, milliyetçi olarak bilinen  Mine Kırıkkanat  ile  yaptığı röportajı nedeniyle yoğun eleştiri aldı.Eleştirilerin bir kısmı demokrat kesimlerden  geldi.Bu eleştirileri haklı bulan Birgün  okurlarına açıklama yaptı ve özür diledi.Havuz medyası,ulusalcı milliyetçi basından  ise Birgün gazetesinin okurlarına yönelik özür açıklaması istismar edilerek gazeteye inç kampanyası başlatıldı.

Türkiye’de sistemin ürettiği her türlü pisliği görmeyen,erkek egemen sistemin kadınlar üzerinde yarattığı aşağılanmayı algılamak istemeyen Mine Kırıkkanat. Kafasında  ürettiği senaryo ile ırkçı kesimlerin propaganda korosunda olduğunu bir kez daha açığa vurmuş oldu. Birgün gazetesi ise röportajı ”Türkiye Parçalanıyor” başlığıyla vermişti.

Gazetenin okurlarından özür metni ve  yayınlanan sayfası

“Değerli okurlarımız,

8 Mayıs 2016 tarihli Pazar ekimizde yayımlanan Mine Kırıkkanat söyleşisi içerisinde maalesef ki aşağılayıcı, onur kırıcı ifadeler bulunmaktadır. Gazeteci her kesime soru sorar; röportaj yaptığı yazarların, sanatçıların fikrine de müdahale etmez, takdiri kamuoyuna bırakır. Buradaki sorun ise hem soruda hem de yanıtlarda kullanılan, eleştiri sınırlarının dışında farklı algılanabilecek ifadelerdir. “Pazar Kahvaltısı” konseptinin naifliği, bizi yazıyı gerekli incelemeye tabi tutmadan koyma rehavetine sokmuştur. Fark ettiğimizde gazete basıldığı için sadece Web sitesinde düzeltme yapmak mümkün olmuştur. Bu editöryal zaaftan dolayı tüm değerli okurlarımızdan özür dileriz. Duruma sebebiyet veren çalışma arkadaşlarımızla ilgili durumu da kurullarımızda değerlendireceğiz.

Yayın hayatını etnik, cinsel, dinsel ayrımcılıkla mücadeleyle geçirmiş ve bu yüzden pek çok bedel ödemiş gazetemizin bu tarz bir durumla anılmasından dolayı üzüntülerimizi bir kez daha belirtiriz. Sosyal medya lincini takdirinize bırakıyoruz. Bizler bir elin parmaklarını geçmeyen muhalif basın dünyasında, üzerimizdeki sorumluluğu bilerek bundan böyle çok daha dikkatli olacağımıza söz veriyoruz.”

Birgün gazetesi röportajda tepki çeken bölümleri ise internette sitesinden kaldırdı

Röportajın gazetede yayınlanan kısmı şöyleydi:1(786)2(760)

 

Birgün gazetesini özrüne  tepki Mine Kırıkkanat twitter hesabından geldi.

 

minee

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here