Anasayfa Haber BirGün’ün “Ensar Vakfı İlişkileri Haritası”na Sansür

BirGün’ün “Ensar Vakfı İlişkileri Haritası”na Sansür

Paylaş

BirGün’ün hazırladığı ve yüz binlerce kişinin görüntülediği “Ensar Vakfı İlişkileri” haritası ve Birleşik Haziran Hareketi Eğitim Komisyonu’nun Ensar Vakfı Raporuna ilişkin “Ensar’dan geçen yollar AKP’ye çıkıyor: Ensar Vakfı’nın ilişkileri haritası ve analizi” haberi sansürlendi.

Gazeteye ise konuyla ilgili bir tebliğ ulaşmadı.

VPN kullanarak sayfaya kolayca erişim sağlanabiliyor.

TIKLAYIN – KARAMAN VAKSI: BİR VAKFIN SORUMLULUĞU NASIL ÖRTBAS EDİLMEK İSTENDİ?

Haberde yer alan ilişkiler

page_birgun-ensar-vakfiyla-akp-arasindaki-iliskinin-haritasini-yayimladi_782798136

Verileri Onur Erem ve Haziran Eğitim Komisyonu tarafından hazırlanan, Graph Commons ve Erem tarafından haritalandırılan ve Haziran Eğitim Komisyonu’nca analizi yapılan haberde yer alan tespitlerden bazıları şöyle:

* Ensar kurucularından Ömer Dinçer Başbakanlık Müsteşarı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSG) Bakanı ile Milli Eğitim Bakanlığı koltuklarına getirildi.

* Ensar Mütevelli Heyeti’nden Serdar Karagöz Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni oldu. Aynı heyetten Şeref Kazancı THY Kargo Başkan Yardımcısı yapılırken kardeşi Şenol Kazancı da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

* Kadir Topbaş’ın avukatı olan Ensar Mütevelli Heyeti Başkan YardımcısıAbdurrahman Kayapınar THY’nin ortağı olduğu Turkish Ground Services’ın yönetim kuruluna atandı.

* Ensar Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olan Mehmet Sarımermer, Kadir Topbaş’ın oğlu Ersan Topbaş’ın iş ortağı. Sarımermer ayrıca TÜRGEV’le Ensar’ın ortaklaşa kurduğu Turken Vakfı’nın yöneticilerinden olan Halil İbrahim Bacacı ile şirket kurdu.

* Ensar Mütevelli Heyeti’nden Hilmi Türkmen Üsküdar Belediye Başkanı oldu.

* Ensar kurucularından Feyzullah Kıyıklık önce Bağcılar Belediye Başkanı, ardından AKP Milletvekili oldu.

* Ensar’ın Turken Vakfı’ndaki ortağı TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulunan Erdoğan ailesi avukatı Arzu Akalın, THY’ye de yönetim kurulu üyesi yapıldı.

* Ensar Mütevelli Heyeti’nden Mustafa Eröğüt, TFF’nin eski başkanlarından Mehmet Ali Aydınlar’ın damadı oldu, A Milli Takım Futbol Genel Direktör Yardımcılığı, Başakşehir Spor Kulübü İdari Direktörlüğü ve Aydınlar’ın sahibi olduğu Acıbadem’in Acıbadem Üniversitesi Spor Kulübü İkinci Başkanlığı’na getirildi.

* Ensar Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu Belediyesi Başkanı oldu, Bilal Erdoğan’la Okçular Vakfı kurdu.

* AKP’nin eski vekil ve üyeleri Bekir Pakdemirli, Atilla Koç ve Hilmi Güler,Turkcell’in Yönetim Kurulu Üyesi, Turkcell Ensar’a sponsor oldu.

* Erdoğan ailesinin avukatlarından Ahmet Özel, Ensar Başkanı Dilberoğluve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’le başka bir vakıf daha yönetiyor.

BirGün’ün yeniden yayınladığı habere şuradan ulaşabilirsiniz. (EA)

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın ilgili aramasında sayfayla ilgili bir erişim engelleme kararı bulunmuyor. Ancak sayfaya, bu haberin yapıldığı saatte, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve UyduNet servis sağlayıcıları üzerinden girilmiyor.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here