Anasayfa Köşe Yazıları Birleşik Haziran Hareketi Gezi’yi temsil edebilir mi?

Birleşik Haziran Hareketi Gezi’yi temsil edebilir mi?

Paylaş

Komünist Parti ve HTKP Gençliği ‘Orhan Pamuk’u Boğaziçi Üniversitesi’ne sokmadık’ diye övünüyor. Bunlar ‘Pamuk Üniversiteye gelirse ortalığı darmadağan edeceğiz’ kampanyası yapınca adamcağız tırsmış video konferans ile konuşmasını yapmış.

Neden Pamuk’u sokmamış bu ‘komünistler’ okula?

Cünkü liberalmiş, yetmez ama evetçiymiş, Esad’a sonun Kaddafi gibi olur demiş!

Böyle bir adam nasıl Nazım Hikmet gibi bir isimle birlikte anılırmış?

Altı üstü bir Nobel ödülü almış!

Biliyorsunuz Pamuk ‘30 bin Kürdü, 1.5 milyon Ermeni’yi öldürdük’ deyince ölüm tehditleri almış, yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştı.  Bu arkadaşlar da Samastlara özenmiş şöyle diyorlar:“Üniversiteden kovduk, sıra memlekette!”. Ya sev ya terk et yani!

Aynı ‘özeni’ sitelerinizde yazan, ‘Ermeni soykırımı yoktur’ diyen, Kürt Hareketine ‘AKP işbirlikçisi’ diye sallayan yazarlanıza da göstermenizi isterdik. Yok memleketten kovmayın da hani komünistsiniz ya en azından bu Türk milliyetçilerine sitenizde yazı yazdırmayın!

Bu ‘liberallere’ karşı çok hassas arkadaşlar. Birleşik Haziran Hareketi‘nin de ana unsurlarından.“Gezi’nin asli unsurları gelin bizde birleşin” diyorlar.

Kürt hareketinden, İslamcısına, Türk milliyetçisine, LGBTİ’sine yüzlerce rengi kapsayan, çoğulculuğu, farklılığa tahammülü öğreten Gezi hareketini daha Orhan Pamuk’a bile tahammül edemeyen bir hareket nasıl temsil edebilir?

Daha yüz bin oyu göremediniz, hiç iktidar tarafından kirletilmenin tehlikeleri ile karşı karşıya kalmadınız, onu bunu memleketten kovmaya çalışıyorsunuz. İktidar olursanız elinizdeki gücü sizden farklı düşünenlere karşı kullanmayacağınızın garantisi ne?

Bence siz Gezi’nin bir parçası değilsiniz, Gezi’ye karşı bir oluşumsunuz. Siz halktan, Gezi’den öğrenmek yerine doğmatik şablonunuzu ona yamamaya çalışıyorsunuz.

Gezi’deki özgürlükçü olan herşeyi unutturmaya çalışan bir totaliter topluluk ‘biz Gezi’yi temsil ediyoruz’ diyerek halka yalan söylüyor. Bu ayıptır. Bu Stalin özentisi zihniyetten solculuk çıkmaz.

Bence siz çekin ellerinizi Gezi’nin üzerinden.

Yazar : Gökhan Kaya
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here