Anasayfa Haber Biz HDP olarak da yeni yaşam adıyla yeni bir Türkiye inşa etmek...

Biz HDP olarak da yeni yaşam adıyla yeni bir Türkiye inşa etmek istiyoruz.

Paylaş

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı bir Tv programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cizîr olaylarına değinen Demirtaş, devlet içinde gerilim siyaseti ile süreci zorlayan çetelerin bulunduğunu vurguladı. Demirtaş, “Ama bunlar hükümete rağmen yapılmış şeyler değil. Hükümet Cizre ile mesaj veriyor. İstersem bu tür güçleri halkın üstünde tutarım diyor. İstediğim zaman bu güçleri devreye sokarım siz de hiçbir şey yapamazsınız diyor. Yoksa plakasız polis araçlarının sokaklarda ne işi var? Benim kişisel kanaatime göre bu hükümet ile, bu anlayış ile 50 yıl müzakere edilse bile çözüm için sonuç almak gerçekçi değil.


Demokrasi anlayışı bu kadar daralan barışı sağlamak kolay bir iş değil” diye konuştu.Türkiye’de bölünme paronayası yaratanların bir tehdit ve düşman algısı yaratmak istediklerine dikkat çeken Demirtaş, “Bölünme paranoyası yaratanlar bir tehdit ve düşman algısı yaratmak istiyor. Biz HDP olarak da yeni yaşam adıyla yeni bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. Türkiye’nin batısında acaba ülke bölünür mü kaygısı var ve ben bunu anlıyorum. Bunun bir tarihsel geçmişi vardır. Ama unutulmasın ki 1916’da çizilen haritalar ile biz Kürtler anavatanı bölünmüş bir halkız. Bölünmek ne demektir bunu en iyi Kürtler bilir” dedi. Ermeni Soykırımı’na ilişkin sorulan soruya da Demirtaş, “Biz hiç tereddüt etmeden Ermeni soykırımının gerçekliğini kabul ediyoruz. Kürtlerin de herkesin de rolü olmuştur bu soykırımda. Ama siyasi irade Enver Paşa ve Talat Paşa’nın başını çektiği İttihat ve Terakki’dir. Madem Osmanlı’nın bütün mirasını sahipleniyorsunuz çıkın bunu da sahiplenin. Öyle değilse de bu acı ile yüzleşilsin” dedi.

AKP-DAİŞ irtibatı telefon mesafesinde

Charlie Hebdo Dergisi’ne yönelik saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Demirtaş, Hz. Muhammed’e hakaret edildiği bu nedenle de intikam alındığı yönünde tespitlerin yapıldığını belirterek, “El Kaide ve DAİŞ gibi örgütlerin cihat anlayışı öyle bir noktaya vardı ki; kendilerine biat etmeyen herkes düşman ve katledilmeleri vacip. Bu anlayışın tüm dünya tarafından mahkum edilmesi gerekiyor” dedi. Geçen günlerde bir astsubayın DAİŞ çeteleri tarafından kaçırıldığını hatırlatan Demirtaş, subayın kaşla göz arasında geri alındığını belirterek, AKP’nin DAİŞ ile ilişkisinin bir telefon mesafesinde olduğunu kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here