Anasayfa Haber “Biz’ler Meclise” sloganıyla seçimlere girecek olan HDP’nin Şırnak, Batman ve Elazığ adayları,...

“Biz’ler Meclise” sloganıyla seçimlere girecek olan HDP’nin Şırnak, Batman ve Elazığ adayları, binlerce kişinin katıldığı mitinglerle karşılandı.

Paylaş

“Biz’ler Meclise” sloganıyla seçimlere girecek olan HDP’nin Şırnak, Batman ve Elazığ adayları, binlerce kişinin katıldığı mitinglerle karşılandı.

ŞIRNAK

Şırnak’ta Cizre, Silopi, İdil, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinden kent merkezine gelen binlerce kişi, milletvekili adaylarını Şerafettin Elçi Havaalanı önünde karşıladı. Çiçeklerle karşılanan adaylar, daha sonra onlarca araçlık konvoyla Cizre’ye doğru hareket etti. Cizre kent merkezi girişine ulaşan adayları ilçe halkı İdil Caddesi’nde karşıladı.

Coşkulu karşılamanın ardından HDP ilçe binasına geçen adaylar, burada kendilerini bekleyen binlerce kişiyi listeye giremeyen aday adaylarıyla birlikte selamladı.

Cizre’deki selamlamadan sonra adaylar, tekrar Şırnak’a doğru yola koyuldu. Oluşan araç konvoyu ise bu kez kilometrelerce uzunluğu buldu. Adayların konvoyu yol güzergahı boyunca sevgi gösterileriyle karşılanırken, Adayların geleceği HDP Şırnak İl Örgütü binası önünde bekleyen yüzlerce kişi ise adayları halaylar çekerek bekledi. Kitlenin arasında Roboskili aileler de yer aldı. Adayları taşıyan konvoyun parti binası önüne ulaşmasıyla birlikte ise coşku zirveye çıktı. Kendilerini bekleyen halkı selamlayan adayların halkı selamlaması sonrası saygı duruşunda bulunuldu.

‘Onurlu Kürt gençleri barajları Kobanê sokaklarında aştı’

HDP ve DBP Şırnak il eş başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından HDP Genel Merkezi adına PM üyesi Nazmi Kök konuştu. Botan halkının Kürt özgürlük mücadelesindeki öncü rolünü 7 Haziran seçimlerinde de oynayacağına inandıklarını vurgulayan Kök, “Yıllardır seçim barajlarıyla irademizin Meclis’e yansıması engellendi. Özgürlüklerinin önüne konulmak istenen hiçbir engeli tanımayan onurlu Kürt halkı, 7 Haziran seçimlerinde son engeli de başarılı bir şekilde aşacaktır” dedi.

Kök’ün ardından aday adayları da kısa birer konuşma yaparak, Botan halkının onurlu duruşuna layık kalacakları sözünü verdi.

Herkesi seçimlerde HDP etrafında birleşmeye çağıran HDP’li adaylar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi 7 Haziran seçimlerinde de Şırnak halkından rekor beklediklerini söyledi.

Elazığ’da provokasyon girişimi!

HDP’li milletvekili adaylarının coşkuyla karşılandığı bir diğer adres ise Elazığ oldu. HDP adayları Orhan Demirbağ, Türkan Bingöl, Ali Cemal Zülfikar ve İbrahim Bingöl, Elazığ Havaalanı’nın çıkışında HDP, DBP ve EMEP yöneticilerinin de aralarında yer aldığı yüzlerce yurttaş tarafından çiçeklerle karşılandıktan sonra kentte oluşturulan konvoy ile şehir turu atıldı.

Yol güzergahı boyunca yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılaşılan şehir turunun ardından partililerin beklediği HDP İl Örgütü binası önüne gelindi. Burada halkı selamlayan adaylar, yaptıkları konuşmalarda 7 Haziran seçimleri için hep birlikte çalışacaklarını ve Meclis’e birlikte gideceklerini söyledi.

Araç kitlenin arasına daldı

Partili milletvekili adaylarının konuşmaların sona erdiği sırada sivil bir araç, hızla halkın içerisine daldı. Aracın erken fark edilmesi dolayısıyla faciadan dönülürken, yurttaşlar duruma tepki gösterdi. Araç sürücüsüne dönük öfke, parti yöneticilerin araya girmesi ile ancak dindi.

Batman halkı adaylarını bağrına bastı

HDP’nin Batman adayları Ali Atalan, Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran ve Hasan Yağız da kent girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı. Adayları karşılamaya gelenler arasında HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, HDP’den listeye giremeyen aday adayları, Batman Belediyesi eş başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri de yer aldı.

Adayları karşılamak için gelen yurttaşların toplandığı yol güzergâhında, yoldan geçen herkes kornalara basarak desteklerini gösterdi. Bir müddet sonra gelen adaylar, ilk olarak burada kendilerini karşılamaya gelen halk ile tokalaştı.

Büyük bir coşku ile karşılanan adaylar daha sonra buradan yüzlerce araçlık konvoy ile kent merkezine doğru hareket etti. Adaylar burada seçim otobüsüne binerken, bir grup gencin motorlar ile başını çektiği konvoy, trafikte kilometrelerce uzunluğa ulaştı.

Geçtikleri her yerden sevgi gösterileri ile karşılandılar
680x680nc-dyb-11-04-15-hdp-adaylar-karsilama1
Konvoyun kent merkezine girmesiyle geçtiği her güzergâhta Batman halkı sokağa döküldü ve adayları selamladı. Büyük bir sevinç ile karşılanan adaylarda seçim otobüsünün üzerine çıkarak halkı selamladı. Evlerinde bulunan yurttaşlar ise evlerinin balkon ve pencerelerine çıkarak sevgi gösterinde bulundu. Batman kent merkezinin neredeyse tümünde yapılan şehir turu HDP Batman İl Örgütü’nü önünde son buldu.

Listeye giremeyen adaylardan birlik mesajı

Burada binlerce kişi tarafından karşılanan adaylara dönük sevinç gösterisi sürdü. Milletvekili listesine giremeyen aday adaylar, burada seçim otobüsünün üzerine çıkıp, halkı selamladı ve birlik, beraberlik mesajı verdi. Sonrasında ise saygı duruşunda bulunulup, tek tek anons edilen adaylar, seçim otobüsünün üzerine çıkarak halkı selamladı.

Adaylar halka seslendi

Yapılan selamlanın ardından konuşan HDP Batman 1. Sıra Milletvekili Adayı Ali Atalan, Kürt halkı ve Batman halkının tarihinde nasıl mücadelesini kararlı ve onurlu bir şekilde buraya kadar getirdiyse, 7 Haziran seçimlerinde de bu duruşunu sürdürerek tarihini tayin edeceğini söyledi. Batman halkının bu bilinç ile seçimleri serhildan ruhuyla yöneteceğini söyleyen Atalan, bu süreçte provokasyonlara gelmeden başarılı bir şekilde geçireceklerini kaydetti. 2. Sıra Milletvekili Adayı Saadet Becerikli de halkların önünde engel olarak konulan barajı, 7 Haziran’da yıkacaklarını dile getirdi. Becerikli, bu güne kadar Kürt halkının verdiği mücadeleyi seçimler ile elde edecekleri zafer ile taçlandıracaklarını ifade etti.
680x680nc-btm-11-04-15-batman-hdp-aday-karsilama
3. Sıra Milletvekili Adayı Ayşe Acar Başaran ile 4. Sıra Milletvekili Adayı Hasan Yağız ise konuşmalarını yapacakları sırada yağmurun bastırmasıyla yüzünden konuşmalarını kısa tuttu.

Seçim sürecine güçlü katılma çağrısı

Yağan şiddetli yağmura rağmen meydanı dolduran kitle bir yere ayrılmayarak HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın konuşmasını dinledi. Seçimlerde tüm güçleriyle çalışacaklarını söyleyen Akat, herkesi seçim çalışmalarına aktif bir şekilde katılması ve seçimi güçlü bir şekilde geçirmeye çağırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Akat ve HDP’li adaylar seçim otobüsünden inerek yağan şiddetli yağmura aldırış etmeden halk ile birlikte halay çekti.

KOCAELİ

HDP Kocaeli Milletvekili adayları Ali Haydar Konca, Ayfer Koçak, Güner Kizir, Dilber Örnek, Aysel Yılmaz, İbrahim Ergin, Sevda Özer, Hasan Afşin, Bedia Salhan, Ahmet Okuyucular, halkla bir araya gelmeye devam ediyor. Çayırova ve Darıca’da halkla bir araya gelen ve seçim bürosu açılışı gerçekleştiren HDP adayları, daha sonra Gebze’de halkla biraraya geldi.

Ardından da konvoy halinde Dilovasın’a geçen adaylar Dilovası Meydanı’nda yüzlerce yurttaş tarafından karşılandı. Adayları halaylarla karşılayan halk, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “HDP Meclis’e” sloganları attı. Burada kurulan platformda adaylar tek tek halka tanıtıldı. Yapılan konuşmalarından ardından Dilovası aday tanıtım programı sona erdi. Adaylar yarın Tanyıldız Düğün Salonu’nda yapılacak olan etkinlikle İzmit halkına tanıtılacak.

MANİSA
680x680nc-btm-11-04-15-batman-hdp-aday-karsilama14
Ankara’daki aday tanıtım toplantısından sonra Manisa’ya dönen HDP adayları da kent girişinde karşılandıktan sonra yüzlerce araçlık konvoy ile kent merkezi ve ilçelerinde tur atarak halkı selamladı. Şehir turunun ardından HDP İl Örgütü binası önüne gelen adaylar, halka tanıtıldı.

Adaylardan 1. Sıra Milletvekili Adayı Ali Alfatlı, yaptığı konuşmada halka Selahattin Demirtaş’ın selamlarını iletirken, 2. Sıra Milletvekili Adayı Sibel Genç de “Bir yanım Egeli, bir yanım Kürt coğrafyası” diyerek HDP’de tüm renklerin ve halkların temsil edildiği bir parti olduğunu söyledi.

Genç’in konuşmasının ardından diğer adaylar tanıtıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here