Anasayfa Forum BM Suriye İçin Ateşkesi Oylayacak

BM Suriye İçin Ateşkesi Oylayacak

Paylaş

İsveç ve Kuveyt’in yaptığı çağrı üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde perşembe günü Suriye’de 30 günlük ateşkes öngören tasarının oylanması bekleniyor.

Dün İsveç BM Daimi Temsilciliği, yaptığı açıklamada, tasarıyı hazırlayan iki ülkenin oylamanın olabildiğince kısa sürede yapılması için talepte bulundu.

30 günlük ateşkesin onaylanması halinde, insanı yardımların gerekli bölgelere ulaştırılması ve yaralıların tahliye edilmesini mümkün kılması bekleniyor.

“Yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar”

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Guta’da pazar gününden bu yana yaklaşık 300 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Çarşamba günü Doğu Guta’da “tüm savaş faaliyetlerinin acilen askıya alınması” çağrısı yaptı. Guterres, kuşatma altında yaşayan halk için “Yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar” dedi.

Doğu Guta’da ne oluyor?

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusundaki Doğu Guta, Esad muhaliflerinin Şam yakınlarında elinde tuttuğu son bölge.

Suriye hükümeti yanlısı güçler Pazar gecesinden bu yana bölgeyi geri almak için saldırılarını yoğunlaştırdı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazar gecesinden bu yanaki top ateşi ve hava saldırılarında en az 310 kişinin öldüğünü, 150 kişinin yaralandığını açıkladı.

bia

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here