Anasayfa Kadın BM’den hükümetlere cinsiyet eşitliği çağrısı

BM’den hükümetlere cinsiyet eşitliği çağrısı

Paylaş
‘Kadına yönelik şiddet dünyada bir salgına dönüştü’
'Kadına yönelik şiddet dünyada bir salgına dönüştü','kadına,yönelik,şiddet,dünyada,bir,salgına,dönüştü'

 New York’ta 9 Mart’a başlayan (Pekin +5) 20. yıl toplantısı devam ediyor. Toplantıda Birleşmiş Milletler tüm dünya hükümetlerine, uluslar arası kurumlara ve erkeklere cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda çağrıda bulundu. Toplantıda konuşmacılar kadın erkek eşitliği konusundaki çalışmaların çok yavaş ilerlediğine dikkat çekerek, kadına yönelik şiddetin dünyada bir salgına dönüştüğü vurgusu yapıldı.

9 Mart’ta New York’ta başlayan ve 20 Mart’a kadar devam edecek olan BM Pekin Deklarasyonu Eylem Platformu (Pekin +5) 20. yıl değerlendirme toplantısı devam ediyor. Hükümetler ve kadın örgütlerinden gelen 9 bin kişinin katıldığı toplantıda 1995 yılında imzalanan kadın erkek eşitliğini sağlamayı amaçlayan “Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu Sözleşmesi” değerlendirildi. Toplantıda sözleşmenin 12 kategorisinde herhangi bir ilerlemenin yaşanmadığı ve kadına karşı şiddet gibi temel konularda “ciddi bir salgın” yaşandığı kaydedildi. Sözleşmenin 12 temel kategorisinde aralarında “kadın ve yoksulluk”, “kadın ve sağlık”, “kadın ve çevre”, “kadına ve şiddet”, “kadın ve ekonomi”, “kadın ve medya” gibi konular yer alıyor.

BM’den hükümetlere cinsiyet eşitliği çağrısı

“50-50 Gezegenine” 2030 yılında ulaşmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM), dünya hükümetlerini ve uluslar arası kurumlarını cinsiyet eşitliği politikaları için harekete geçirmeye çağırdı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve Afrika’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson Sirleaf gibi ünlü isimler konuşmalarında “50-50 Gezegeni” temasına değindi. Ban Ki Mun “Kadınların sesleri duyulmuyor ve dolayısıyla bütün dünya acı çekiyor” dedi. Toplantıda aynı zamanda kadın örgütlerinin dışlanması ve kadın haklarının konuşulmaması eleştirilere neden oldu. Toplantı öncesi hızlı ve şeffaf olmayan bir şekilde hazırlanan Siyasi Deklarasyonu’na kadın örgütleri tepki gösterdi. Konuya ilişkin konuşan kadın hakları aktivisti Lydia Alpízar, kadına karşı şiddet konusunda dünyanın her yerinde bir salgına dönüştüğünü belirtti. Lydia, hükümetlerin kadına yönelik şiddet konusunu ele almadığını söyledi.

‘Sözleşme ciddiye alınmıyor’

Toplantıda konuşan UN Women Baş Yönetmeni Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Çin temsilcileri toplantılarda 2005 yılından önce cinsiyet eşitliğini sağlayacaklarını söylüyorlardı. Ancak ülkede erkek çocuk genelde tercih ediliyor bu nedenle her yıl 1,4 milyon kız çocuğunun doğması engelleniyor. Bu Pekin sözleşmesinin ciddiye alınmamasının sadece bir örneğidir” diye belirtti. UN Women Baş Yönetmen Yardımcısı Lakshmi Puri de, kadın eşitliğinin sağlanması konusunda değişimlerin çok yavaş ilerlediğini kaydetti. Pekin’in kadın eşitliğini amaçladığını dile getiren Lakshmi, “BM sisteminde bile kadın eşitliği konusunda zorluklar yaşanıyor. BM de Pekin Platformu’nun amaçlarına ulaşamadı. Eğer eşitlik süreci hızlandırılmazsa 2030 yılında “50-50 Gezegeni” olamayız. Cinsiyet eşitli insanlığın en büyük projesidir. Bu hızla devam edilirse 81 yılda ancak eşitliği sağlayabiliriz” dedi.

Erkeklere çağrı: Ayrıcalıklarınızı bırakın

BM’den başka bir çağrı ise erkeklerin kadın eşitliği mücadelesine sahip çıkmasıydı. BM çağrısında şunları belirtti: “Bir erkek; ‘bir çocukla evlenmem’, ‘kadın iş arkadaşımla eşit olmayan bir maaşı almam’, ‘kadını dövmem’ demeli. Erkek egemen sistem kaldırılmadan cinsiyet eşitliği sağlanamaz.”

JINHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here