Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, başta Cizre ve Sur olmak üzere Türkiye genelinde sivillere ve gazetecilere yönelik saldırı ve tutuklamalara ilişkin açıklama yaptı.

Cizre’de sivillere yönelik saldırıları dikkat çeken Al Hussein,  “Kameraman Refik Tekin tarafından çekilen görüntüler gerçekten de şok edici. Beyaz bayrak taşıyan bir kadın ve bir erkeğin öncülük ettiği silahsız sivil insanların oluşturduğu bu grup, zırhlı askeri araçlara yakın bir mesafeden üzerinde cenazelerin olduğu belirtilen bir el arabasıyla caddenin karşısına geçiyor. Grup bu esnada kurşun yağmuruna tutulurken, Tekin objektifinin önündeki kanlar içinden görüntü almaya devam ediyor” diye konuştu.

Tekin’in şu anda polis gözetiminde Mardin Devlet Hastanesi’nde tutulduğunu hatırlatan Al Hussein, Tekin’in ayrıca “bölücü terör örgütü” üyeliği suçlamasıyla gözaltı emrinin olduğunu belirtti.

‘VAHŞETİ GÖRÜNTÜLEMEK DEĞİL YAPMAK SUÇTUR’

“Suç olan bir vahşeti görüntülemek değil silahsız sivil insanlara ateş açmaktır” diyen Al Hussein, “Muhakkak buradaki soruşturma derinleştirilmelidir. Bu videoyu izledikten sonra bugün Türkiye’nin doğusunda, Cizre’de, dünyadan saklanan acaba daha başka neler yaşanıyor sorusu akıllara gelmektedir” dedi.

‘SORUŞTURMA AÇILMALI’

Türkiye hükümetini insan hakları saygılı olmaya çağıran Al Hussein, “Türk yetkililer Temmuz-Aralık 2015 tarihleri arasında 250 askeri personelinin öldüğünü belirtiyor. Ancak Türkiye devleti güvenlik amaçlı yaptığı operasyonlarda insan haklarını korumak zorundadır. Burada yaşanan hak ihlallerine ilişkin etkin bir soruşturma açılmalıdır” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN DOĞUSUNDAN ÇOK SAYIDA İHLAL RAPORU GELİYOR’

BM İnsan Hakları Komiserliği’nin Diyarbakır, Cizre ve Silopi olmak üzere Türkiye’nin doğusunda çok sayıda hak ihlali raporu aldıklarına dikkat çeken Al Hussein, “Geçici güvenlik bölgeleri, sokağa çıkma yasakları gibi uygulamalar nedeniyle halkın sağlık başta olmak üzere temel hizmetlerden yararlanamıyor. Söz konusu uygulamalar sosyal ve ekonomik haklar konusunda ciddi sorunlar yaratmakta. İnsanlar su, elektrik ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılama konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

Al Hussein, Türkiye’nin tutuklanmış veya yargılanmayı bekleyen medya mensupları konusunda  ürkütücü bir aşamada olduğunu ifade etti.

(ANF)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here