Paylaş

ANKARA (DİHA) – HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız, Şırnak’ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi’nde bir binanın bodrum katında 12 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralılar için, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne mektup yazdı. Mektupta 23 Ocaktan beri yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığına vurgu yaparak, yaralıların hasteneye kaldırılmadığı için yaşamlarını yitirdiklerini belirtti.

HDP Şırnak Milletvekilli Faysal Sarıyıldız, Cizre’deki vahşet bodrumunda mahsur kalan yaralı ve cenazeler için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne mektup yazdı. Sarıyıldız yazdığı mektupta, Cudi Mahallesi’nde bulunan bodrum katındaki yaralılara ile ilgili olarak “İvedilikle müdahale edilmesi gereken bu vahim durumun aciliyeti söz konusudur” değerlendirmesini yaptı.

‘Yaralılar hastaneye kaldırılmadığı için yaşamını yitirdi’

14 Aralık 2015 tarihinden itibaren Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki “terörle mücadele” adı altında 80 kişinin yaşamını yitirdiğini yüzlerce insanın da yaralandığına vurgu yapan Sarıyıldız, “Basit tıbbi müdahale ile hayatta kalabilecek yaralılar vaktinde hastaneye kaldırılmadığı için yaşamını yitirmiştir” şeklinde ifadelerde bulundu.

‘Girişimler sonuçsuz kalıyor’

23 Ocak’tan beri Cizre de bodrum altında kalan yaralılar için girişimde bulunduklarının altınız çizen Sarıyıldız, yaptıkları tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını vurguladı. Sarıyıldız, “26 Ocak 2016 tarihinde Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu’na Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde Bostancı Sokak No:23’te bulunan bodrum katındaki yaralılara ile ilgili tarafımca acil sağlık ekibi çağrısı yapılmıştır. Ancak, bu çağrıya henüz bir yanıt verilmemiştir” hatırlatmasında bulundu.

‘Aydın ve sanatçılara yaralıları almak için siper oluyorlar’

Mahsur kalan yaralıların, yakınlarıın ve cenaze sahipleri belirtilen adresteki enkaza çevrilen binanın önünde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını belirten Sarıyıldız; “Aydın ve sanatçıların yaralıları kurtarmak için canlarını siper etmeye hazır olduklarını ifade etmiştir. Bu çağrının amacı acil olarak tıbbi müdahale bekleyen yaralılara ulaşmak üzerinedir. İvedilikle müdahale edilmesi gereken bu vahim durumun acili yeti söz konusudur” uyarısında bulundu.

Sarıyıldız mektupta ayrıca şunları söyledi:

Mektupta, “Sayın komiserliğinizden Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu’na yaptığımız ve cevapsız kalan çağrılarımız ile ilgili devreye girmenizi, cevap alabilmemiz konusunda yardımcı olmanızı arz ve talep ederiz” denildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here