Anasayfa Haber Bodrum’dan Diyarbakır’a Barış Yürüyüşü

Bodrum’dan Diyarbakır’a Barış Yürüyüşü

Paylaş

Türkiye’nin en batısından, Bodrum’dan yükseldi hepimizin yüreğini ferahlatan o ses. “Ölüm değil yaşam” sloganıyla, “Barışa yürüyorum” diyerek çıkıyorlar yola. “Sivil halkı hedef alan her türlü çatışmacı eğilime karşı olan herkesi bu yolda birlikte olmaya çağırıyoruz” diyorlar.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu, herkesin kendi gerekçesiyle katıldığı bağımsız bir grup. Adı: Barışa Yürüyorum İnisiyatifi. “Barışa Yürüyorum” adıyla açtıkları facebook ve twitter hesaplarından kısa sürede binlerce kişiye ulaştılar. Yarın Bodrum Belediye Meydanı’ndan başlayacaklar yürüyüşe ve yeni yıla Diyarbakır’da girecekler.

Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’nin güzergâhı şöyle: Bodrum, Muğla, Ankara, Adana, Antep, Urfa, Diyarbakır… Kent merkezlerine giriş ve çıkışta birkaç saatlik yürüyüşler dışında otobüslerle seyahat edecekler. Her durakta basın açıklaması yapıp 31 Aralık akşam üzeri Diyarbakır’da olacaklar.

 

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın.

İnisiyatifin çağrısı

Barışa Yürüyorum İnisiyatifi facebook sayfasından yaptığı çağrı şöyle:

  • Yürüyüşler ve basın açıklamaları esnasında “Barışa Yürüyorum İnisiyatifi” dışında hiçbir flama, pankart, görsel olmamasını ve slogan atılmamasını rica ediyoruz.
  • Yolculuklar otobüsle yapılacak. Güzergâhımız üzerinde bize katılacaksanız lütfen paylaşılan telefon numarasından veya email adresinden irtibata geçiniz. Sormak istedikleriniz olduğu takdirde yine aynı kanallardan bize ulaşabilirsiniz.
  • Belirtilen saatlerde değişiklikler olduğu takdirde ayrıca bildirilecek.
  • Diyarbakır programını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Yılbaşı gecesini Diyarbakır’da geçireceğiz

“Türkiye’nin bir ucundan Diyarbakır’a yürüyüş fikri nasıl doğdu?” sorusuna, Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’nden Feyza Taner yanıt verdi.

“Biz, Bodrum’da farklı farklı yerlerden ama ortak zeminde buluşmuş insanlar olarak bireysel bir çağrı yaptık. Amacımız, devam eden bu katliamın son bulması ve müzakerelere, masa başına dönülmesi.

“İlgi beklediğimizden daha büyük oldu. Farklı kentlerden insanlar yarın bizimle yürümek üzere Bodrum’a geliyorlar. Güzergah üzerinde katılmak isteyen başkaları da var.

“Bodrum, Türkiye’nin geneli için ayrı bir anlam taşıyor, farklı bir coğrafya olarak görülüyor. O yüzden buradan yola çıkmamızın daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Açıkçası ben Bodrum’da son derece güvenli, huzurlu bir hayata sahibim ama orada yaşanan ölümler beni mutsuz ediyor ve orada olmak istiyorum. Yılbaşı gecesini Diyarbakır’da geçireceğiz ve orada bizi bekleyen insanlar var. Yürüyüşümüzün ses getireceğine inanıyoruz.” (ÖAM/HK)

 

Özlem Akarsu Çelik

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi radyo televizyon sinema bölümü mezunudur. BRT, Kanal 6, SKY Türk, ATV gibi televizyonların haber merkezlerinde başbakanlık muhabirliği, parlamento muhabirliği, haber müdürlüğü gibi birçok görevde bulunmuştur. Akşam Gazetesi’nde haftalık röportajlara, köşe yazılarına ve özel haberlere imza atmıştır. TMSF’nin el koyduğu AKŞAM’dan çok sayıda meslektaşıyla birlikte işten çıkarılmıştır. Bir süre Milliyet’in pazar ekinde de köşe yazarlığı yapmıştır. Gazetecilerin yaptığı özel haberleri yarışmalara bizzat kendilerinin göndermelerini ayıp kabul ettiği için hiçbir ödüle başvurmamıştır.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here