Anasayfa Haber Boğaziçi LGBTİ’den Medeniyet Üniversitesi Akademisyenlerine Çağrı

Boğaziçi LGBTİ’den Medeniyet Üniversitesi Akademisyenlerine Çağrı

Paylaş

Boğaziçi LGBTİ Çalışmaları Kulübü, eşcinsellği “rezalet”, LGBTİ aktivistlerini de “ahlak düşmanı” olarak tanımlayan Medeniyet Üniversitesi rektörü M. İhsan Karaman konusunda Medeniyet Üniversitesi’ndeki akademisyenlerine çağrı yaptı.

Üniversitenin hukuk, sosyoloji, tıp ve psikiyatri bölümlerinde görev yapan akademisyenlere seslenen Boğaziçi öğrencileri, rektör Karaman’ın hedef gösterme, ayrımcılık ve güncel bilimsel bilgiler ışığında aydınlatılmasını istedi. Medeniyet Üniversitesi akademisyenlerinden, rektörün bu açıklamalarına karşı LGBTİ öğrencileri korumak ve üniversitelerin bilimsel düşünceyi ve doğruları ilke edinmesinin sürdürülmesi adına sorumluluk almaya çağırdı.

“İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin yalnızca rektörünün bir kurumu olmadığını biliyoruz. Hala ölçütü özgür ve bilimsel düşünce olan akademisyenlerin varlığından eminiz. O üniversite, sizlerin de üniversitesidir” diyen Boğaziçi LGBTİ Çalışmaları Kulübü, nefret söylemlerine bilimsel karşı duruşun, toplumlarda herkesten önce akademinin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Açıklamada “Üniversiteniz yalnızca homofobi ve nefret söylemi ile temsil edilmemelidir, üniversitenizin özgür ve bilimsel düşünce ortamı olduğunu gösteriniz!” denildi.

Hukuk ve sosyoloji bölümü akademisyenlere

Hukuk fakültesi ve sosyoloji bölümlerindeki akademisyenlere yönelik çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Acilen, dünya standartlarında bilim üreten hukuk fakülteleri ve sosyoloji bölümlerinde de ilke edinilmiş akademik duruşa göre; bir cinsel yönelime ‘rezalet’ demenin, o cinsel yönelime karşı fobi olduğunu, LGBTİ hak mücadelesinde bulunun insan hakları aktivistlerini ‘bu rezaletin arkasındaki ahlak düşmanları’ olarak ilan etmenin hedef gösterme olduğunu, üniversitelerde heteroseksüellerin varolma hakkı ne kadar meşru ise eşcinsellerin varolma hakkının da o ölçüde meşru olduğunu ve bunun aksini iddia etmenin EŞİTLİĞE AYKIRILIK/AYRIMCILIK olduğunu, ‘Ey Ahâlî! Uyanın! Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar!’ diyerek eşcinsel bireylerin düzenlediği bir konseri işaret etmenin halkı kin ve düşmanlığa tahrik olduğunu açıklayınız.”

Tıp ve psikiyatri bölümü akademisyenlerine

Tıp fakültesi ve psikiyatri bölümlerindeki akademisyenlere yönelik çağrıda ise şu ifadelere yer verildi:

“Acilen, dünya standartlarında bilim üreten her tıp fakültesinin ve psikoloji bölümlerinin ve tabii ki sizin de bağlı olduğunuz, eğitim ve öğretiminizi kendisine bağlı kalarak yapmak zorunda olduğunuz DSM-5’e göre eşcinselliğin “sapık eğilim” veya “cinsel sapkınlık” olmadığını açıklamalısınız.”

Ne olmuştu?

ABD’nin önde gelen eşcinsel korolarından Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü’nden bir gün önce, 27 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde konser verecekti. Ancak Vahdet gazetesinin “Sapıklık Kol Geziyor” başlıklı haberiyle koroyu, Zorlu Holding’i ve Kaos GL Derneği’ni hedef gösteren haberi ve Zorlu Holding’e yönelik boykot çağrısı üzerine bilet satışları durdurulmuştu.

Konserin iptalinin ardından Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün çabalarıyla, konserin 27 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te gerçekleşeceği duyuruldu.

Bunun üzerine Medeniyet Üniversitesi rektörü M. İhsan Karaman, Twitter’dan “Boğaziçi Üniversitesinde ÜCRETSİZ gay korosu konseri! Bu rezaletin arkasındaki ahlak düşmanları açıklanmalı! Gaylerin sponsoru KİM?” mesajını paylaştı.

Rektör Karaman, bu mesajın ardından da “@boun_otk nin (Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu) binlerce takipçisinin, eşcinselliği meşru ve sevimli gösterme oyunlarına tepkisini bekliyoruz! Boğaziçi’nde gay konserine HAYIR!” tweeti paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu ise bu mesajı “Sayin Rektörüm ne olacak ayol! Özgür üniversitede özgür konser! @mikaraman” diyerek cevapladı.bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here