Anasayfa Forum Bölge baro başkanlarından Nusaybin’e ziyaret

Bölge baro başkanlarından Nusaybin’e ziyaret

Paylaş
  •  MARDİN (DİHA) – Nusaybin’de yaşanan vahşeti yerinde tespit etmek ve ilçe halkıyla dayanışmak amacıyla bölge baro başkanları ilçeyi ziyaret ederken, Mardin Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve beraberindeki heyet de yaşamını yitirenler için kurulan taziyeleri ziyaret etti.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sıkı yönetim uygulamalarının ardından gerçekleştirilen destek ziyaretleri devam ediyor. Nusaybin halkı ile dayanışmak ve yaşanan hukuksuzlukları yerinde tespit etmek amacıyla bölge baro başkanları ilçeyi ziyaret etti. Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim, Siirt Baro Başkanı, Cemal Acar, Bitlis Baro Başkanı, Enis Gül, Muş Baro Başkanı Feridun Taş, Mardin Baro Başkanı Azat Yıldırım, Mardin Mezopotamya Hukukçular Derneği’nden Sezgin Dinç, Ali Kahraman ve İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu’dan oluşan heyet, ilk olarak Nusaybin Belediyesi’ni ziyaret etti.

Heyet ile görüşen Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Cengiz Kök, belediye eşbaşkanı Sara Kaya’nın tutuklandığını hatırlatarak, halkın yüzde 92 tercihiyle seçilen bir başkanın tutuklanmasının hukuksuzluk olduğunu belirtti. Nusaybin’de yaşanan sıkıyönetim uygulamaları ve saldırıları da değerlendiren Kök, “Hukuk devletlerinde, birey suçlu olabilir, kanunlar çerçevesinde ceza uygulanabilir ama hiçbir hukuk devletinde bir kentte yaşayan halkın tamamına ceza verilmez. Halka suçlu muamelesi yapılamaz, intikam alınmaz” dedi.

Yapılan görüşmenin ardından heyet, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı esansında yaşamını yitiren Ahmet Sönmez ile Şahin Turan’ın taziyesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve beraberindeki heyet de Nusaybin’de yaşamını yitiren Ahmet Sönmez ve Şahin Turan için kurulan taziye çadırını ziyaret etti.
Türk, yaşamını yitiren sivillerin ailelerine başsağlığında bulunarak, Nusaybin halkıyla her zaman dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here