Bombada gizemli detay RDX tipi patlayıcı daha önce Üçok, Kışlalı ve Mumcu suikastları ile Anafartalar Çarşısı saldırılarında kullanılmış.!

Paylaş

Bombada korkunç detay: Tanıdık çıktı

Katliamın faili Suriyeli Salih Neccar’ın kimliği kısa sürede saptandı. 7 ilde 14 kişi gözaltına alındı. RDX tipi patlayıcı daha önce Üçok, Kışlalı ve Mumcu suikastları ile Anafartalar Çarşısı saldırılarında kullanılmıştı

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı kuvvet komutanlıklarında görevli sivil ve askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik bombalı saldırıyı Suriye Amude doğumlu Salih Neccar’ın gerçekleştirdiği saptandı.

1992 doğumlu Neccar’ın, Temmuz 2014’te Türkiye’ye resmi yollardan giriş yaptığı ve Mardin’de ikâmet ettiği anlaşıldı. Saldırının ardından Neccar’la bağlantıları tespit edilen 14 kişi, yedi ilde eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Sabah erken saatlerde olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.Patlamanın meydana geldiği Merasim Sokak’ın hemen yanı başında bulunan askeri lojmanların camları kırılırken, bazı evlerin içi oturulamaz hale geldi. Evleri hasar gören bazı asker aileleri çocuklarını alarak valizleriyle yakınlarının yanına gitti.

Keçiören Belediyesi ve Kızılay, aile yakınları için Adli Tıp bahçesinde taziye çadırı kurdu. Maktullerin birinci derece yakınları Adli Tıp’a girerek, kan ve DNA örnekleri verdi. Yetkililer, bazı cesetlerin ileri derecede yanık olmasından dolayı çalışmalarda zorlanıldığı bilgisini paylaştı.

28 kişinin hayatını kaybettiği saldırının failinin 1992 Suriye Amude doğumlu Salih Neccar olduğu açıklandı. Suriye’deki PYD’nin silahlı kolu YPG üyesi olduğu belirtilen Neccar’ın, 2014’te Türkiye’ye giriş yaptığı anlaşıldı. Neccar’ın ailesinin Suriye istihbaratı ile bağlantılı olduğu yönündeki iddialar da kaynaklarca doğrulandı. Mardin’de ikâmet eden Neccar’ın, saldırıda kullandığı 34 KK 3340 plakalı Volkswagen Scirocco model araba, kamera görüntülerinden tespit edildi. Arabanın, 2015 Ocak’ta İzmir’den kiralandığı ve zamanında geri getirilmediği için, “çalıntı” ihbarında bulunulduğu anlaşıldı. Aracın üzerindeki plakanın ise İstanbul’daki bir aracın plakasından kopyalandığı ve sahte olduğu belirlendi.

158 parçaya ayrıldı

Neccar’ın, saldırıda TNT-RDX’in yanı sıra asker, polis tarafından fark edilerek ateş edilme ihtimaline karşı patlayıcıları harekete geçirmek amacıyla düzenek içinde mazot kullandığı anlaşıldı. RDX, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu suikastleri ile Ulus Anafartalar Çarşısı’na düzenlenen bombalı saldırılarda da kullanılmasıyla biliniyor.

Parmak izi alınmıştı

Türkiye’ye giriş yaptığı dönemde parmak izini veren Neccar’ın kimliğinin olay yerinde bulunan yarım yüz parçası, bir avuç içi ve parmak kalıntısının Göç İdaresi’ne daha önce verdiği biyometrik parmak izinin karşılaştırılması sonucu tespit kısa sürede tespit edildiği anlaşıldı. Neccar’ın cesedinin 158 parçaya ayrıldığı anlaşıldı.

Terör saldırısının ardından Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli cumhuriyet başsavcıvekilinin koordinesinde başlatılan soruşturmada, Neccar’la bağlantısı olduğu değerlendirilen şüphelilere yönelik yedi ilde operasyon yapıldı. İstanbul, Adana, Bolu, Tekirdağ, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar devam ediyor.

cumhuriyet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here