Anasayfa Haber boykot ve grev yürüyüşlerle devam ediyor…

boykot ve grev yürüyüşlerle devam ediyor…

Paylaş

“Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam” talebiyle, Türkiye ve Kürdistan kentlerinde okulları boykot eden eğitimciler, alanlara inerek düzenledikleri yürüyüşler ile taleplerini haykırdı.

ANKARA

Ankara’nın bir çok semtinde okul önlerinde eylem ve etkinlikler düzenlenirken, Tuzluçayır, Dikmen ve Batıkent’te boykot ve iş bırakma eylemine katılım yüksekti. Eylemlerin merkezi mitingi MEB önüne binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ile gerçekleştirildi. PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, “Artık çocuklarımız zorunlu din derslerine sokmayacağız. Sivil itaatsizlik eylemelerini sürdüreceğiz” dedi.
680x680nc-mns-13-02-15-okul-boykot-manisa10
Alevi örgütleri ve Eğitim Sen öncülüğünde gerçekleştirilen iş bırakma ve okul boykotlarının merkezi eylemi Ankara’da gerçekleştirildi. Eğitimdeki asimilasyon politikalarına karşı tepkileri haykırmak için YKM önüne gelen binlerce kişi Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Öğlen saatlerinde başlayan yürüyüşte Alevi örgütleri, Eğitim Sen üyeleri, lise öğrencilerinden oluşan kurumlar ve demokratik kitle örgütleri destek verdi.

MEB önüne gerçekleştirilen yürüyüş öncesinde ilk ders saatinin başladığı sıralarda Ankara’nın Tuzluçayır, Dikmen, Keçiören ve Batıkent semtlerinde bulunan lise ve ilköğretim okullarının önünde coşkulu etkinlikler düzenledi.

‘Batıkent’te ilköğretim öğrencileri boykottaydı’

Batıkent Lisesi önünde bir araya gelen lise, ortaokul, ilköğretim öğrencileri aileleri ile birlikte “zorunlu din derslerini” gerçekleştirdikleri boykot ve yürüyüş ile protesto etti. “Okulda Boykot Batıkent’te şenlik var” sloganıyla etkinliklerine başlayan öğrenci, veli ve eğitim emekçileri, sloganlar eşliğinden Batıkent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Meydan’a ulaşılmasının ardından Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi, “zorunlu din derslerinin kaldırılması” ve “anadilinde eğitim” hakkını talep eden kitapçık ve el broşürleri dağıtıldı.

Dikmen’de öğretmenler göz altına alındı

Dikmen semtinde yapılan etkiliklerde ise öğretmen ve öğrencilere yönelik polis baskısıyla geçti. İlker Turan Feyzioğlu İ.Ö.O önünde öğrenci velileri ile bildiri dağıtan 3 öğretmen boykota ilişkin bir pankartı asmak isterken polisler tarafından göz altına alındı. Ayrıca gözaltılan dünden başladı ve dün akşam saatlerinde Eryaman’da da 7 kişi gözaltına alınmıştı. Dikmen semtinde bulunan bir çok okulda boykota büyük bir katılım gerçekleşti.

Tuzluçayır’da okul kapılarına kilit vuruldu

Tuzluçayır’da bulunan bir çok okulda boykota katılım gerçekleşti. Liseli Genç Umut, Dev-Lis, Özgür Liseliler ve Liseli Öğrenciler Birliği gibi bir çok lise örgütlenmesi ile Eğitim Sen’li öğretmenler sabah ilk ders saatinde liselerin önünde toplandı. Sloganlar ile dersleri boykot eden öğrenciler Ege Lisesi’nin kapısına kilit vurdu. Kapıların kilitlenmesinin ardından okul yönetimi okula girişleri arka kapıdan yapmak zorunda kaldı. Ardından tüm liselerden çıkan öğrenciler Tuzluçayır Meydan’ında bir araya geldi. Burada halay çekip, slogan atan öğrenciler yaptıkları açıklama ile asimilasyona boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Liselilerin boykota katılımına engel olundu

Seyrantepe’de boykotun adresi ise Necla Kızılbağ Anadolu Lise oldu. Lise önünde bir araya gelen yüzlerce Liseli Genç Umut üyesi öğrenci, okulun etrafında yürüyüş yaparak “Gel, gel, gel” diye okulda bulunan öğrencilere seslendi. Bunun üzerine onlarca öğrenci okulun penceresine çıkarak slogan atmaya başladı. Ardından dışarı çıkarak boykota katılmak isteyen öğrencilere okul yönetimi tarafından kilitlenen kapılar açılmadı. Öğrenciler kapıların açılmaması üzerine “Müdür istifa”, “AKP’li müdür istemiyoruz” sloganı attı. Bir süre okul önünde beklenmesinin ardından boykota katılım gerçekleşti ve yüzlerce öğrenci Kızılay’a doğru yürüyüş geçti. Kızılay’a ulaşan öğrenciler MEB önüne gelerek asimilasyon politikalarına karşı tepkileri gösterdi.

Mahalledeki eylemlerin son bulmasının ardından çeşitli semtlerde etkinlik düzenleyen gruplar Kızılay’da buluştu. Boykot ve iş bırakma eyleminin öncüsü Alevi kurumları ve Eğitim Sen öncülüğünde merkezi eylem gerçekleştirildi. Binlerce kişinin “Laik bilimsel anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için grevdeyiz boykottayız” yazılı pankart arkasında MEB’e yürüdüğü eylemde AKP hükümetinin eğitime yönelik dinselleştirme, piyasacı ve asimilasyoncu politikaları yönelik tepkiler içeren dövizler taşındı. Eylemde, Alevi kurumlarının AİHM kararlarının hükümet tarafından uygulanması talebi de yinelendi.

Polis gaz ve coplarla saldırdı

Yürüyüş başlamasının ardından Atatürk Bulvarı’nı kapatan yurttaşlara, eylemin başından beri aldığı yoğun “güvenlik” eylemleriyle dikkat çeken polis müdahale etti. Gaz ve copların kullanıldığı müdahalede yurttaşlar ellerinde dövizlerle kendilerini savundu. Kısa süre yaşanan müdahale Eğitim Sen’li yöneticilerin araya girmesiyle son buldu. Bulvardan yürüyüşe devam eden kitle sloganlarla MEB önüne ulaştı.

Sivil itaatsizlik vurgusu yapıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca açıklama yaptı. Doğan, Cumhuriyetin başından beri Alevilerin devlet tarafından sistematik olarak asimile edilmeye zorlandığını belirterek, AKP hükümetinin politikalarına karşı da direneceklerin söyledi. Doğan, eylemin sivil itaatsizlik anlamına geldiğini belirterek, “Artık çocuklarımız zorunlu din derslerine sokmayacağız. Sivil itaatsizlik eylemelerini sürdüreceğiz” dedi.

Karaca’da sivil itaatsizlik vurgusunu yaparken, “Tüm halkımızı çocuklarının ve ülkenini geleceğinden endişe eden veliler, eğitim ve bilim emekçileri olarak bir günlük uyarı boykoto ve iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin gelceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz” diye konuştu.

MERSİN

Eğitim Sen Mersin Şubesi, Birleşik Haziran Hareketi ve Mersin Alevi Derneği, zorunlu din dersleri kaldırılması, anadilde eğitim hakkı ve eğitimin gericileştirilmesine karşı ortak yürüyüş gerçekleştirdi. “İnanca saygı zorunlu din dersi kaldırılsın”, “Demokratik yaşam için grevdeyiz”, “Bilimsel laik anadilde eğitim için grevdeyiz” pankartları eşliğinde Mersin Forum Alışveriş Merkezi önünde bir araya gelen binlerce kişi, GMK Bulvarını trafiğe kapatarak yürüyüşe düzenledi. Yürüyüşe HDP il ve ilçe yöneticileri, DİSK temsilcileri de destek verdi. “Sıklıkla anadilde eğitim istiyoruz”, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Eşit bilimsel anadilde eğitim” ve “Zimaneme Rumetemeye” sloganlarının atıldığı yürüyüş Mersin Cem Evi önüne kadar sürdü. Yürüyüş ardından kısa bir açıklama yapan Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Sekreteri Deniz Kaplan İduğ, 12 yıllık AKP iktidarı döneminde toplumun tüm demokratik ve insanca yaşama taleplerinin yok sayıldığını belirtti. Osmanlıdan bu güne devam zorunlu din derslerinin 12 Eylül faşist darbesi ile sürdürüldüğünü söyleyen İduğ, AKP’nin bu zihniyeti topluma dayattığını dile getirdi.

Ardından söz alan Eğitim sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, eğitimin tamamen gericileştirildiğine dikkat çekti.

İZMİR

İzmir’de eğitim boykotuna yönelik yapılan sert polis müdahalesi Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube’de düzenlenen basın toplantısı ile protesto edildi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Cevat Düzci, AKP Hükümeti’nin, halkın taleplerinden ve örgütlü mücadelesinden korktuğuna vurgu yaparak, “AKP’nin valileri olduğunu dün Gaziantep’te “sık sık ulan sık” uygulamasının hayat bulduğunun göstergesidir. Şunun bilinmesini istiyoruz. Kamu düzeninin bozan İzmir Valiliği’nin ve emniyetin kanun tanımaz demokrasi ve insan haklarından uzak tutumudur. Yolu kapatan ve demokratik, barışçıl yürüyüşe izin vermeyen, Valilik ve Emniyet yetkilileridir. Bugünkü yaşananlar ‘iç güvenlik’ paketi ile ne yapılmak istendiğini göstermektedir” dedi.

ADANA

Adana’da İSE Emek ve Demokrasi Güçleri, Birleşik Haziran Hareketi, Alevi dernekleri ve demokratik kitle örgütleri tarafından ortak yürüyüş gerçekleştirildi. Atatürk Parkı ve Eğitim Sen binası önünde toplanan yüzlerce yurttaşın katıldığı yürüyüşlerde, “Laik ve bilimsel eğitim için ayaktayız” ve “Grevdeyiz, boykottayız” pankartları açılarak, “Bê ziman jiyan na be”, “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz” ve “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganları atıldı. Atatürk Caddesi ve Beş Ocak Caddesi’ni trafiğe kapatarak İnönü Parkı’na kadar yağmura rağmen yürüyen eğitimcilere Çukurova Üniversitesi öğrencileri de destek verdi. Yürüyüşün ardından kurumlar adına açıklama yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, “İç güvenlik” paketi gibi örneklerle 12 Eylül darbe dönemini aratmayan düzenlemeler ile laik, bilimsel, anadilde eğitim anlayışına karşı AKP tarafından açık bir savaşın başlatıldığını söyledi.

MUŞ

Eğitim Sen Muş Şubesi öncülüğünde Belediye Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda eğitim emekçisi, öğrenci ve siyasi parti yöneticileri AKP’nin eğitim politikalarını protesto etti. “Laik, bilimsel, ana dilde eğitim ve demokratik yaşam” pankartı ve “Anadil haktır engellenemez”, “Asla boyun eğmeyeceğiz” dövizlerini açan kitle sık sık “Bê ziman jiyan nabe”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Demiraydın, AKP hükümetinin de siyasi hedefleri doğrultusunda bu sistemi kullandığını ifade etti. Demiraydın, bütün toplumların birbirinden farklı özelliklere ve inanışlara sahip olduğunu dile getirerek, “Devletin bütün inanç, kimlik ve dünya görüşleri karşısında eşit mesafede durması gerekirken, sadece belli bir inanç sisteminin kural ve ibadetini okullarda bütün öğrencilere dayatması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Varto’da yürüyüş

Muş’un Varto ilçesinde Eğitim Sen öncülüğünde, yüzlerce kişinin katılımı ile yürüyüş gerçekleştirildi. Belediye İş Hanı önünde başlayan yürüyüşte, “Laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam için grevdeyiz” pankartı açılarak, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Anadilde eğitim haktır, engellenemez” sloganları eşliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yüründü. Burada konuşan Eğitim Sen Yöneticisi Derya Kaya, AKP iktidarı döneminde hayata geçirilen politika ve uygulamalarla farklı inanç, mezhep ve kimliklere sahip kesimler üzerindeki fiili baskıların dayatma haline geldiğini söyledi.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Eğitim Sen Şubesi önünde bir araya gelen eğitim emekçileri, “Barış demokrasi ve anadil için grevdeyiz”, “Ji bo aşitî demokrasi û perwerdehiya zimanê zikmakî em de greve dane” dövizleri eşliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü. Yoğun polisiye önlemlerinin alındığı açıklamada konuşan Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Emre Çolakoğlu, AKP Hükümeti’nin başta eğitim sistemi olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarını kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda, tekçi, baskıcı ve otoriter uygulamalarıyla şekillendirmeye çalıştığına dikkat çekti.

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

VAN

Eğitim Sen Van Şubesi önünde bir araya gelen eğitimciler ve yurttaşlar, Sanat Sokağı’na doğru “Anadil temel haktır”, “Zimane me rûmeta me ye” pankartları ile yürüdü. Erbaneler eşliğinde yapılan yürüyüşe siyasi parti temsilcileri de destek verirken, yürüyüşte “Demokratik laik bilimsel anadilde eğitim”, “Gerici, ırkçı, piyasacı eğitime hayır” dövizleri taşındı. “Be ziman jiyan nabe”, “Anadilde eğitim istiyoruz” sloganları ile Sanat Sokağı’nda son bulan yürüyüşün ardından konuşan Eğitim Sen Van Şube Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam mücadelesini sonuç alıncaya kadar sürdüreceklerini belirtti. Siyasi iktidarın, eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerleri temel almadığını belirten Sayyiğit, iktidarın bu ilkelerin yerine farklı din, mezhep ve kimlikleri yok saydığını, ayrımcı, ötekileştirici politikaları hayata geçirdiğini belirtti.

Açıklama ardından Eğitim Sen üyeleri, erbaneler eşliğinde halaylar çekerek eylemlerini sonlandırdı.

ERCİŞ

Van’ın Erciş ilçesinde Zilan Parkı’nda bir araya gelen Eğitim Sen Temsilciliği üyeleri, “Ana dil haktır engellenemez”, “Bê ziman jîyan nabe”, “AKP elini eğitimden çek” sloganları atarak, AKP Hükümeti’nin eğitim politikasını protesto etti. Öğrenci velilerinin de katıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen üyesi İlhami Tekin, boykot eyleminin amacının AKP’nin eğitim emekçilerine karşı her kolda açtığı savaşa tepki olduğunu söyledi. Tekin, “Başta İzmir Valiliği olmak üzere, ülkenin dört bir yanında valilikler, emniyet yetkilileri ve Milli Eğitim yöneticileri anayasal suç işleyerek ‘yasakçı’ bir tavırla eğitim ve bilim emekçileri ile öğrencileri iş bırakma ve boykot eylemine katılmamaları için tehdit etmektedir” ifadelerini kullanarak, baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

ERZURUM

Erzurum’da boykota giden eğitim emekçileri tarafından Eğitim Sen Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Ferit Ağyürek, AKP iktidarının eğitim politikasına tepki göstererek, “Yıllardır özellikle eğitim sistemi üzerinde hayata geçirilen ve pedagoji bilimine tamamen aykırı olan bilim düşmanı politikalar ve uygulamalar, geçtiğimiz 12 yıl içerisinde hiç olmadığı kadar artmıştır” dedi. Ağyürek, zorunlu din derslerinin kaldırılması talebinde bulundu.

URFA

Urfa’da eğitimciler, Eğitim Sen Şubesi’nde boykot eylemine dair açıklama yaptı. Eğitimciler adına açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Keklik, anadilde eğitimin bir lütuf değil doğuştan bir hak olduğunu, çocuklara zorunlu olarak bir dinin öğretilmesinin de inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi.

VİRANŞEHİR

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde Eğitim Sen Temsilciliği önünde bir araya gelen onlarca eğitimciye, HDP İlçe eş başkanları Tamer Şenbayram, Ayşe Sürücü, DBP İlçe eş başkanları Esma Vural, Hoşnaf Ata, Viranşehir Belediye Eş Başkanı Emrullah Cin de destek verdi. Sendika önünden yürüyüşe geçen kitle, “Anadilde Eğitim Engellenemez”, “Bêziman jiyan nabe”, “Bilimsel laik eğitim” şeklinde sloganlar atarak, Ceylanpınar Caddesi üzerinde bulunan maliye parkına yürüdü.

SİVEREK

Urfa Siverek’te okulları boykot ederek, iş başı yapmayan eğitimciler Lezgo Parkı’nda açıklama yaptı. “Zimanê zikmakî qedexe neke”, “Mirina zimanekî mirina netewekiye” dövizlerini taşıyan eğitimciler, ana dilde eğitim talep ederek, zorunlu din dersinin kalkmasını istedi.

ELBİSTAN

Maraş’ın Elbistan ilçesinde ise iş öğretmenler iş bırakırken öğrenciler ise okullara gitmedi. Ahmet Karacabey Caddesi’nde bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri’ne, Demircilik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, HDP ilçe yönetici ve üyeleri ile çok sayıda yurttaşta destek verdi. Eğitimciler adına açıklama yapan Eğitim Sen Temsilcisi Doğan Öztürk, anadilde eğitim talebini dile getirerek, zorunlu din dersinin kaldırılmasını istedi.

DİYARBAKIR

Zorunlu din dersinin kaldırılması ve bilimsel anadilde eğitim talebiyle Diyarbakır’da Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri yürüyüş gerçekleştirdi. Bağlar Koşuyolu Ortaokulu ve Yenişehir Ziya Gökalp Lisesi önünde toplanan Eğitim Sen üyeleri, okulların parmaklıklarına “Demokratik, Bilimsel, Laik Anadilde Eğitim ve Özgür Yaşam İçin Bu İş Yerinde Grev Var” pankartını asıp, çalınan davul zurna eşliğinde bir süre halayı çekti.

Ardından da bazı öğrenci ve veliler ile birlikte 2 ayrı koldan Eğitim Sen binasına doğru yürüyüşe geçildi. Eğitim emekçilerine çevredeki esnaflar alkışlarıyla, yoldan geçen sürücüler ise korna çalarak destek verdi. Sendika binası önüne ulaşan eğitimciler, burada yeniden halaya durdu. Burada bir müddet eylemlerini sürdüren eğitimciler, ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri ile birlikte bu kez İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü. Yürüyüşe KESK Genel Başkanı Lami Özgen de katıldı. “Yaşasın çok dili, çok kültürlü, çok inançlı, demokratik yaşam” ve “Zorunlu din dersine hayır, anadilde eğitime evet” pankartları taşıyan sendika üyeleri ve dernek üyeleri, yol boyunca, “Zimanê me rûmete meye”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarını attı.

Polis ablukası altında İl Mili Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yürüyen kitleye daha sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek, KÜRDİ-DER, SES ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de destek verdi. Burada Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına Türkçe ve Kürtçe açıklama yapıldı. PSAKD Şube Başkanı Avukat Cafer Koluman, Türkiye’de eğitim kurumlarının, AKP’nin mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle işlevinden uzaklaştığını belirtti.

Koluman’ın ardından konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise Türkiye’de asimilasyon ve inkarın tüm alanlarda yaşandığını ve AKP Hükümeti’nin uygulamaları nedeniyle asimilasyonun tüm hızı ile devam ettiğini vurguladı. Türkiye’de tüm halkların ve inançların talebinin özgür yaşam olduğunu ifade ederek, bunun önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Özgen, bu konudaki tutumu ve uygulamaları nedeniyle AKP Hükümeti’ni eleştirdi. Özgen, “İşine geldiği zaman Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın ‘Türkiye’de asimilasyona son verdik’ demogojisi yapabiliyorlar. Tekçilik, asimilasyon, inkarcılık yaşamın tüm alanlarında hala yaşanıyor” dedi.

NUSAYBİN

Mardin’in Nusaybin ilçesinde iş bırakan eğitim emekçileri, 2 koldan kent merkezine yürüyüş düzenledi. Barış Parkı’nda bir araya gelen emekçiler adına açıklama yapan Eğitim Sen yönetici Saim Kaplan, Türkiye`de eğitim sistemi ve toplumsal yaşamın siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda tekçi, baskıcı ve dayatmacı bir şekilde düzenlendiğini söyledi.

MARDİN

Mardin’de Eğitim Sen üyeleri, şube binası önünde bir araya gelerek, Karayolu Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından kitle adına yapılan açıklamada, devletin kişisel bir alan olan inanç alanından elini çekmesi istendi. .

KIZILTEPE

Mardin Kızıltepe’de iş bırak Eğitim Sen üyeleri Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. DBP ve HDP yöneticileri ile Kızıltepe Belediyesi eş başkanları ve KESK, DİSK ve KÜRDİ-DER üyelerinin de destek verdiği eylemde taşınan pankart ve dövizler ile demokratik, laik, bilimsel anadilde eğitim talebi dile getirildi. Eğitimciler adına açıklama yapan Erdal Çam, Türkiye’de eğitim sistemi ve toplumsal yaşamın siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda tekçi, baskıcı ve dayatmacı bir şekilde düzenlenmekte olduğunu vurguladı.

SİİRT

Siirt’te ise Eğitim Sen üyeleri sendika binası önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Üzerlerine “Grevdeyiz” yazılı önlükler giyerken Arapça, Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam mücadelemiz” yazılı pankart açan emekçiler, alkış ve ıslıklar eşliğinde buradan Güres Caddesi’ne doğru yürümek istedi. Polis engeline rağmen Kızılay İş Merkezi önüne kadar yürüyen emekçeler, “Yaşasın bilimsel-anadilde eğitim”, “Be ziman jijyan na be” sloganlarını attı. KESK Şubeler Platformu üyeleri, HDP, DBP Siirt örgütleri, İHD üyelerinin de destek verdiği eylemde konuşan Eğitim Sen Şube Eş Başkanı Serdar Batur polislerin engelleyici tutumunu eleştirdi.

ŞIRNAK

Eğitim Sen Şırnak Şubesi üyeleri de Azadi Meydanı’nda bir araya geldi. İHD, Şırnak Belediyesi Eğitim Destek Evi, Şırnak Barosu ve DİSK yöneticilerinin de destek verdiği emekçiler, “Savaşa değil eğitime bütçe” ve “Demokratik laik, parasız eğitim istiyoruz” pankartını taşıdı. Eylemde açıklama yapan Eğitim Sen Şırnak Şubesi Eş Başkanı Derya Didare Erdem, toplumsal yaşamın bütün alanlarını siyasal-ideolojik hedefler doğrultusunda şekillendiğini söyledi.

SİLOPİ

Eğitim Sen Silopi Temsilciliği üyeleri, yapılan boykot ve iş bırakma kapsamında Sanat Sokağı’nda basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya HDP, DBP ilçe örgütleri ve sivil toplum örgütü üyeleri de destek verdi. “Bê ziman jîyan nabe”, “Yasakçı eğitime hayır” ve “Zonema nasnameya maya! İtiqatê ma zonê mao” dövizinin taşındığı açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube yöneticisi Metin Alan, “Bu durum kendine demokratım diyen AKP’nin siciline kara bir leke kazınacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından eylem “Osmanlıca değil anadilde eğitim” sloganları ile son buldu.

DERSİM

Eğitim Sen Dersim Şube öncülüğünde kentte bulunan sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının yanı sıra binlerce yurttaş Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek, Özgürlük Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. “Laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam için mücadeleye devam” pankartının açıldığı yürüyüşte, Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, DBP Dersim İl eş başkanları Ergin Doğru ve Melek Dolaz, EMEK İl Başkanı Mustafa Taşkale de destek verdi. “Dinci, kinci, cinsiyetçi eğitime hayır”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz”, “Her dil, her kültür kendi renginde güzeldir” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte sık sık, “Be zıman jiyan nabe”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz”, “Gün gelecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Özgürlük Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından konuşan KESK Dersim Şube Dönem Sözcüsü Hasan Ölgün, AKP iktidarının dayatmacı politikalarını eleştirdi.

MAZIDAĞI

Mardin7in Mazıdağı ilçesinde de Eğitim Sen İlçe Temsilciliği önünde bir araya gelen eğitimciler Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Ardından açıklama yapan Eğitim Sen Temsilcisi Ümit Aktaş, karma eğitimi kaldırma girişimleri, artan siyasi kadrolaşma uygulamaları ve son olarak 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararlarla birçok konu başlığında eğitimin kalitesizleştirilmesinin hızla sürdüğüne işaret etti.

MANİSA

Manisa Lisesi önünde bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri, buradan Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yürüdü. Pankartların açıldığı yürüyüşte, “Anadilde eğitim istiyoruz”, “Eğitimdeki faşist uygulamalara son verilsin”, “Laik eğitim istiyoruz”, “Nitelikli kamusal eğitim istiyoruz” sloganları atıldı. Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

Soma ilçesinde, Eğitim Sen binası önünde bir araya gelen emekçiler, Hükümet Konağı’na yürürken, Turgutlu’da ise eğitimciler ve öğrenciler, belediye binası önünde açıklama yaptı.

TATVAN

Bitlis’in Tatvan ilçesinde okul boykotuna giden eğitim emekçileri, Eğitim Sen Tatvan Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Şube Eş Başkanı Savaş Gönüldaş, “Devletin AKP’lileştirilmesi sürecini tamamlayan, yekpare bir iktidar hırsıyla kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran AKP, toplumsal yaşamın da tekçi ve tamamen sağ muhafazakâr değerlere göre dizayn edilmesi çalışmalarını doz artırarak devam ettirmektedir” dedi.

İSTANBUL

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla yapılan okul boykotuna İstanbul’da yoğun katılımı sağlandı. İstanbul’un bir çok ilçesinden gelerek Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi, “Laik bilimsel anadilde eğitim ve demokratik yaşam için yürüyoruz” pankartını açarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. “Cinsiyetçi eğitime hayır” “Anadilde eğitim istiyoruz”, ” Zorunlu din dersi kaldırılsın” dövizlerinin açıldığı yürüyüşte sık sık, ” Karanlığa geçit vermeyeceğiz “, ” Direne direne kazanacağız”, “Devletin imamı olmayacağız” sloganları atıldı. V For Vandetta maskesi takan liseli gençler, “Zorunlu dindersine, Osmanlıcaya, imama hatiplere karşı boykottayız” pankartını açarken, eğitim emekçileri ise def çalarak destek verdi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde son bulan yürüyüşün ardından ilk olarak söz alan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Uğur Bilgin, mevcut eğitim sisteminin insanlara hizmet etmediğini söyleyerek, ” Biz aleviler zorunlu din dersinin kaldırılmasını eşit yurttaşlık istiyoruz” dedi.

Bilgin’in konuşmasının ardından ortak açıklamayı KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özer yaptı. Türkiye’de yıllardır okullarda zorunlu din derslerinde okutulan İslam’ın Sünni hanesi mezhebinin kuralları olduğunu belirten Özer, AKP’nin tekçi bakış açısının toplumun farklı inanç ve kimliklerine yönelik ayrımcı uygulamaları hatırlatarak, siyasi iktidarın toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırdığını söyledi.

Açıklama alkışlar ile son buldu.

KOCAELİ

Kocaeli’nde ise İzmit Merkez Bankası önünde bir araya gelen yüzlerce emekçi, İnsan Hakları Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “Yaşasın laik, bilimsel, anadilde eğitim, demokratik yaşam mücadelemiz”, “Ülkemize, halkımıza ve mesleğimize sahip çıkıyoruz 14 Şubat’ta Ankara’da buluşuyoruz” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, “Zimane dayika me rumeta meye” ve “Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır” dövizleri taşınırken sık sık, “Eğitim hakkımız engellenmez” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Yürüyüş ardından konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, yıllardır özellikle eğitim sistemi üzerinden hayata geçirilen ve pedagoji bilimine aykırı olan bilim düşmanı politika ve uygulamaların son verilmesini istedi.

Yapılan açıklamaların ardından eylem davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

AYDIN

Eğitim Sen Aydın Şubesi üyeleri, HDP ve KESK birleşenlerinin de desteği ile Sevgi Yolu Sokağı’nda bir araya gelerek, Okullar Bölgesi’ne yürüdü. “Laik Bilimsel Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam Mücadelemizi Sonuç Alıncaya Kadar Kesintisiz Sürdüreceğiz”, “Anadil hakkımız engellenemez”, “Zorunlu din dersi kaldırılsın” açıldığı yürüyüşte, “Anadilde eğitim istiyoruz”, “Bijî zimana dayikan” sloganları atıldı.

Yürüyüş ardından açıklama yapan Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün, AKP Hükümeti’nin eğitim politikalarını eleştirdi.

IĞDIR

Eğitim Sen Iğdır Şubesi, ülke genelindeki boykot kapsamında Belediye Meydanı İnsan Hakları ve Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitimcilerin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve belediye eş başkanlarının da katıldığı açıklamada “Eğitimi olmayan dil yaşayamaz”, “Dil ve din üzerindeki asimilasyona hayır”, “Ders: Din kültürü Konu: Dinde zorlama yoktur” dövizleri dikkat çekti. Kitle basın açıklaması boyunca sık sık, “Bê ziman jiyan nabe”, “Karanlığa geçit yok”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Eğitimciler adına konuşan Eğitim Sen Şube Eş Başkanı Gökmen Gürcan, eğitim siteminin iktidarın denetimine girmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Eğitim sisteminin ve okulların tamamen iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bugün ülke çapında gerçekleşen okul boykotu ve iş bırakma eylemimiz siyasi iktidara yönelik toplumun vicdanının sesini yansıtmaktadır” dedi.

Basın açıklamasının ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.

MİDYAT

Okul boykotunun gerçekleştirildiği merkezlerden biri olan Mardin’in Midyat ilçesinde Eğitim Sen üyeleri, eylemlerinin amacını yaptıkları basın açıklaması ile duyurdu. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın da katıldığı açıklamayı Eğitim Sen Şube yöneticisi Reşit Arslan yaptı. Türkiye’deki eğitim sisteminin tekçi ve baskıcı bir şekilde düzenlendiğini ifade eden Arslan, “AKP, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları ile eğitim sisteminin gerçek işlevinden hızla uzaklaştırırken, İç Güvenlik Paketi gibi faşizan özellikler gösteren düzenlemelerle laik, bilimsel eğitime ve demokratik yaşam anlayışına karşı resmen savaş ilan etmiştir” dedi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here