Anasayfa Kadın Brezilya’da bir köy tamamen kadınların elinde bulunuyor.

Brezilya’da bir köy tamamen kadınların elinde bulunuyor.

Paylaş

Brezilya’da bir köy tamamen kadınların elinde bulunuyor. Görünüşte diğer köylere benzeyen bu mikro toplumun yüzde yüzü kadınlardan oluşuyor.

Brezilya’da bir köy tamamen kadınların elinde bulunuyor. Görünüşte diğer köylere benzeyen bu mikro toplumun yüzde yüzü kadınlardan oluşuyor. Köyün 300’ü aşkın bir nüfusu var. Noiva do Cordeiro köyündeki kadın terziler, profesörler, muhasebeciler ve ziraatçılar toplumu yönetiyor.

Köyün görüntüleri France 2 televizyon kanalında yayınlandı.

Marcia Fernando, “Sayımız çok fazla. Aslında erkekler iş aramak için başkente gittiler. Burada bizim onlara sunacağımız bir şey yok. Bu nedenle biz kadınlar, her şeyi yapıyoruz. Gerekirse yolları da yaparız” diyor. Uzun bir geçmişi olan bağımsız kadınlar çizgisinden gelen Marcia ve kız kardeşleri bu köyde doğmuş. Zina yaptığı suçlamasıyla köyün lanetlediği büyükanneleri 19. yüzyılın küçük anaerkil toplumunu yaratmış. O zamandan bu yana köyde kadınlar bir kreş ve bir restoran da açmışlar. Kadınların kazandığı tüm paralar, köy toplumunun tümünün hizmetine sunuluyor.

Kadınlardan biri burada kendi kaderini tayin etmeyi öğrendiklerini söylerken, “Bu nedenle bir feminist görüntüsü oluşturuyor ama ben bu kelimeyi söylemeyi de bilmiyorum” diyor. Diğer bir kadın, “Alında bir güçlü, yaratıcı kadınlarız. Biz savaşçıyız. Ben bizi böyle görüyorum” diye ekliyor. Köyün duayeni Dona Delina, kısa bir süre öncesine kadar da çok muhafazakar olan Brezilya’da bu köyün bir devrim olduğunu söylüyor.JINHA

(fk/mg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here