Anasayfa Haber “Bu devlet size ne yaptı?” İşte hep bunu yaptı

“Bu devlet size ne yaptı?” İşte hep bunu yaptı

Paylaş

HAKKARİ (DİHA) – Yüksekova’da özel harekât timlerinin 5 Ağustos’ta bir şantiyeye yaptığı baskında gözaltına aldığı inşaat işçilerine yaptığı işkencegörüntüleri ortaya çıktı. Bir özel harekât timinin, yüz üstü elleri arkadan bağlanmış ve yan yana dizilmiş işçilere, “Ne yaptı lan size bu devlet? Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyorkarşılığını görecek! Türk’ün gücünü göreceksiniz!” şeklinde tehditler savurduğu görülüyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özel harekât timlerinin 5 Ağustos’ta Selahattin Eyyubi Havalimanı’nın kuzeyinde özel bir şantiyeye yaptığı baskında 52 kişi gözaltına alınırken, baskın sırasında yapılan işkence görüntüleri ortaya çıktı. Baskında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 52 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 46’sı götürüldükleri emniyette serbest bırakılırken, İlyas Yorgun, Metin Gezen, Niyazi Bayazit, Uğur Han, Kemal Yeklitaş ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaşın ise bugün adliyeye getirilmesi bekleniyor.680x680nc-polis-gever-iskence31

Serbest bırakılan yurttaşların da gözaltında işkenceye maruz kaldığı belirtilirken, özel harekât timlerinin şantiye baskınında uyguladığı işkence görüntüleri ortaya çıktı. Maskeli özel harekât timlerinin zırhlı araçlarla şantiyeyi basmasının ardından orada bulunan onlarca inşaat işçisine yaptığı işkence saniye saniye görülüyor. Görüntüde, elleri arkadan bağlanmış ve yan yana dizilmiş onlarca işçinin yüz üstü yere yatırıldığı açıkça görülüyor.680x680nc-polis-gever-iskence33

Yere dizilen işçilerin yanlarında kapıları açılmışsivil araçlar da varken, zırhlı araçların etrafından şantiye girip çıkan özel harekât timleri de bulunuyor.

Özel harekât timi tehditler savuruyor

Görüntülerin başlangıcından sonuna kadar ise bir özel harekât timinin tehditvari konuşması var. “Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü göreceksiniz!” diye tehditler savurarak sözüne başlayan özel harekât timi, “Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor, kim ki ihanet yapıyor, karşılığını görecek! Görecek karşılığını!” şeklinde hakaret ve tehditlerine devam ediyor.680x680nc-polis-gever-iskence35 (1)

‘Türkün gücünü göreceksiniz!’

“Ne yaptı lan size bu devlet? Ne yaptı devlet size? Hepiniz hepiniz karşılığını görecektir. Türkün gücünü göreceksiniz. Tamam mı?” diye bağıran özel harekât timi, bu esnada yüzü yere dönük işçilerden birinin kendisine bakması üzerine “Bakma lan bana! Herkes yere baksın” şeklinde tehditlerini sürdürüyor.

Valilik ‘Mühimmat ele geçirildi’ demişti

680x680nc-gever-polis-iskence21

Öte yandan Hakkari Valiliği, basına servis ettiği fotoğraflarda, baskın sırasında çok sayıda mühimmatın ele geçirdiğini ileri sürmüştü. Ancak, görüntülerde polislerin kendi silahları dışında hiçbir mühimmat bulunmuyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here