Anasayfa Ekoloji Ege Çevre ve kültür Platformu ile Çevre Mühendisleri : Bu gemiyi durdurun….

Ege Çevre ve kültür Platformu ile Çevre Mühendisleri : Bu gemiyi durdurun….

Paylaş

İZMİR (DİHA) – İzmir’e içinde radyoaktif tehlikeli atık olan Kuito adlı tankerin gelmesine tepki gösteren yaşam savunucuları, Türkiye’nin nükleer atık çöplüğüne dönüştürülmek istendiğine dikkat çekti.

Hollanda’dan Aliağa’ya gönderilen Asbestli Otopan, gemisinin Türkiye’de yarattığı kriz etkisini sürdürmeye devam ederken, bir başka radyo atık yüklü gemi krizi daha yaşanıyor. Günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tankerin İzmir Aliağa’ya yaklaşması yaşam savunucuları tarafından tepki ile karşılanıyor. 2013 yılında hazırlanan bir rapora göre, yüksek miktarda radyoaktif atık ve tehlikeli madde içeren tankere yaşam savunucuları, “Türkiye’nin yeni Çernobil’i” olarak değerlendirdi.

680x680nc-izm-01-02-15-arif-ali-cangi-arsiv
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) üyesi Avukat Arif Ali Cangı, uluslararası yasadışı nükleer atık ticaretinin insanlık için yaşamsal bir tehdit olduğunun altını çizerek tankerin Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne gelmesinden kaygılı olduklarını dile getirdi. Türkiye’nin de taraf olduğu “Tehlikeli Atıkların Sınır ötesi Taşınımının ve Bertaraf Edilmesinin Kontrolüne İlişkin Basel Sözleşmesi” ve “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği”ne göre atıkların taşınmasında hileli izin elde edilmesinin “Yasadışı trafik” olduğunu belirten Cangı, 2006 yılında Otapan adlı gemi notifikasyonunda bildirilenden 77 kat fazla asbest buldurduğu için “yasadışı trafik” sayılarak Türkiye’ye girişine izin verilmediğini hatırlattı.

‘Hileli bilgilerle ithal edilmek istenen Kuito gemisi ülkesine geri gönderilmelidir’

Otapan gibi Kuito adlı geminin de yasadışı olarak Türkiye’ye girmeye çalıştığını ifade eden Cangı, “Kuito gemisi hileli bilgilerle ithal edilmek istenmektedir, dolayısıyla yasadışı trafik niteliğindedir. Bunun için ihraç eden ülkesine geri gönderilmelidir. Böylesine bir gelişme, ülkemiz için yasadışı tehlikeli atık ticaretini önleme konusunda onurlu ve örnek bir tavır olacaktır” dedi. Cangı ayrıca, geminin Aliağa Limanı’na girmesine göz yummayacaklarını da belirtti.

‘Türkiye’yi nükleer çöplük yapmak istiyorlar’

EGEÇEP üyesi yaşam savunucusu Mustafa Erkalkan da geminin gelişine tepki gösterenlerden. Erkalkan, hükümetin Türkiye’yi nükleer çöplük haline getirmek istediğine dikkat çekerek, “Türkiye’de nükleer santral kurma hayallerinden birinin nedeni de bu. Gelecek geminin bir bahanesi de bu. Atıkların kendi topraklarında değil bizim topraklarımızda gömülmesini istiyorlar. Bunun arkası gelecek bunun için de tüm insanların aktif bir şekilde eylemler yapması gerekir” dedi.

‘Topyekün mücadele edilmeli ‘

Ekoloji politikacısı Mustafa Cevdet Arslan da geminin Türkiye’ye getirilmesine hiç şaşırmadığını çünkü Türkiye’de insan sağlığının hiçe sayıldığını söyledi. Arslan, “Gaziemir’deki gibi bir radyasyonlu atık problemi ile karşı karşıya kalınacağını gösteriyor. Bu ülkede insan sağlının insan yaşamının önemi yok” Geminin neden geldiği ülkede parçalanmadığı sorusunu da soran Aslan, “Bu geminin orada parçalanması çok kötü neden kendi ülkelerinde bunu dönüştürmüyorlar. Çünkü bu ülkeyi önemsemiyorlar. Çünkü onların sağlığı önemli ancak bizlerin sağlığı da önemli değil” diye konuştu. Aslan, bu tür atık yüklü gemilere karşı topyekun mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

(ek-cb/mö)

İZMİR (DİHA) – Çevre Mühendisleri Odası, İzmir Aliağa’ya sökülmek için gelmekte olan bir petrol tankerinde radyoaktif atık bulunduğunu belirterek, yetkililere gemiyi “durdurun” çağrısı yaptı..

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tankerin İzmir Aliağa’ya yaklaşmakta olduğunu belirterek, yetkililere “durdurun bu tankeri” çağrısı yaptı. Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında hazırlanan rapora göre, yüksek miktarda radyoaktif atık ve tehlikeli madde içerdiğini belirten Bozoğlu, “Türkiye’ye girdiği noktada, bu tankeri tekrar geri döndürme şansımız olmayacak” dedi. Türkiye’ye girmeden, tankerde ölçüm yapılmasını isteyen Bozoğolu, şunları aktardı: “Radyoaktif etki var mı? Tehlikeli atık var mı? Bunlara dair inceleme yapılsın. Geminin Türkiye’ye girişine ilişkin yasal izin olup olmadığına dair bile bilgi yok. Eğer izin verdilerse, neye göre verdiler? Eğer bu izin varsa, yetkililer bu izni kamuoyu ile paylaşsın. Eğer gemiye ilişkin, tehlikeli madde içermediğine ilişkin rapor varsa, bunu da yetkililer kamuoyu ile paylaşsın.”

‘İkinci Gaziemir olmasın’

Daha önce İzmir Gaziemir’de, sökülen bir gemiden çıkan tehlikeli maddenin toprağa gömüldüğünü, bunun da “Türkiye’nin Çernobil’i” olduğunu vurgulayan Bozoğlu, “Gaziemir’de Türkiye’nin Çernobil’ini yaşadık. Gaziemir’de toprağa gömülen atıklar 2012 yılında tespit edildi. Hala orayı temizleyemediler. O atıkları getiren geminin ne zaman yanaştığı, tam olarak hangi atıkları Türkiye’ye bıraktığına ilişkin hala bilgi yok” diye belirtti.fotoğraf greenpeace İnternet sitesi

(ek/pu)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here